Kars'ta bulunan İnsanlık Anıtı'na yürüyüş düzenlemek amacıyla sanatçı dostlarıyla Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi'nde bir araya gelen ressam Bedri Baykam, toplantı çıkışı saldırıya uğradı.

İlişkili Haberler


Bedri Baykam ve asistanı Tuğba Kurtulmuş, toplantı sonunda araçlarının bulunduğu otoparka gitmek için yürümeye başladı.

Baykam ve Kurtulmuş'u bıçaklayan saldırgan koşarak olay yerinden uzaklaşırken, durdurduğu beyaz bir otomobile zorla binerek kaçtı.

Saldırının ardından caddeden geçenlerden yardım isteyen Bedri Baykam'ın "Hastaneye götürün, . bıçaklandım. Çabuk" diye bağırdığı duyuldu. Ancak kimse Bedri Baykam’ın yardımına koşmadı. Binmek istediği bir başka otomobilin sürücüsü Bedri Baykam’ı gördü ancak kapılarını açmayarak, uzaklaştı. Bedri Baykam daha sonra bir taksiyle hastaneye gitti.

Karın bölgesinden yaralanan Bedri Baykam taksiyle Acıbadem Maslak Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Baykam'ın asistanı Tuğba Kurtulmuş'un durumunun sanatçıya göre daha ciddi olduğu bildirildi.

Bedri Baykam'ı bıçaklayan Mehmet Çelikel, akşam saatlerinde teslim oldu. Çelikel, "Bana hakaret etti, o nedenle bıçakladım" dedi.

Baykam'ın bıçaklandığını gören Safiye Mine Erdurak, bağırmasalar saldırganın kendilerini de yaralayacağını belirterek, saldırının planlı olduğunu söyledi:

''Konuşurken Bedri Baykam, 'vuruldum' dedi. O anda Baykam'ın can havliyle karnını ve bacağını tutarak bir taksi durdurduğunu gördüm. Saldırgan üzerimize geldi. O anda şok yaşadım. Bağırmasak biz de aynı darbeyi alacaktık. Baykam'ın yanındaki yardımcısı Tuba Kurtulmuş da yaralandı. Saldırgan, 30 yaşlarında, siyah kıyafet giymişti. Elinde şemsiye ve kitap vardı. Hafif sakallı, bıyıklı ve gözü dönmüş gibiydi.''

Bahri Genç de kaçan saldırganı bir süre kovaladığını ancak kendisini bekleyen beyaz otomobile
binerek kaçması üzerine yakalayamadığını söyledi.

Bu arada, Bedri Baykam ile yardımcısı Kurtulmuş'un ameliyata alındığı hastaneye sanatçılar Edip Akbayram ve Suavi, ressam Mehmet Güleryüz, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal da geldi.

VALİLİK AÇIKLAMASI
İstanbul Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyla ilgili şunları kaydetti;

''Bugün Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi'nde bir toplantıya katılan ressam Bedri Baykam ve asistanı, çıkışta 35-40 yaşlarında bir erkeğin saldırısına uğramıştır. Baykam ve asistanı, Acıbadem Maslak Hastanesinde tedavi altına alınmıştır. Olayla ilgili soruşturma devam etmekte olup, saldırganın yakalanması için güvenlik güçlerimiz tarafından gerekli çalışmalar yapılmaktadır."

BAYKAM'IN SON KONUŞMASI
Toplantıya aralarında Levent Kırca ve Rutkay Aziz’in de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katılmıştı. Toplantıda 23 Nisan’da "İnsanlık Anıtı"na yürüyüş yapılması planlandı.

Baykam, saldırı öncesi toplantıda şunları söylemişti:

"Sayın Başbakan ülkesinin tüm aydınlarına, sanatseverlerine ve demokrasiye Fransız kalmak istiyor. Duymak istemiyor, görmek istemiyor, dinlemek istemiyor. Biz, burada sanki bir cinayeti engellemeye çalışmak için birarada bulunuyoruz. Bu ağır havayı hissediyoruz. Bu, bir sanatsal katliamı engellemek için buradayız. Ben bu heykeli ilk kavram ve yapım aşamasında tüm inancımla, coşkumla kutlamış olmanın rahatlığıyla konuşuyorum.

Bütün bu olaylar hiç yaşanmadan, bu heykel orada en güzel şekilde dikilirken, ben İnsanlık Anıtı’nı öven, hakkını veren, değerini kabul eden, bu sevinci yaşayan iki makale kaleme almış aynı zamanda bir yazar olarak da konuşuyorum. İnsanlık Anıtı’nın nasıl mekana uyduğu, nasıl güzel bir şekilde o coğrafyaya oturduğunu, nasıl turistik bir çekim alanı oluşturacağını da herhalde görmemek mümkün değil. Bu heykel şayet yıkılırsa, bütün dünya Talibanlar’ın Buda Heykeli’nden sonra bu da Türkiye’nin Buda hamlesi diye ister istemez bunu tüm dünyaya duyuracak."

Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, ressam Bedri Baykam'ın kesici ve delici alet ile karın bölgesinde kalın bağırsağı, 12 parmak bağırsağı ve karaciğerinde yaralanmalar meydana geldiğini belirterek, ''Yaralanma sonucu ciddi kanaması olan Bedri Baykam'ın ameliyatı 4 saat sürmüştür. Ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine alınmıştır'' dedi.

Prof. Dr. Çuhadaroğlu, Baykam ve hastaneye onunla birlikte getirilen Piramit Sanat Genel Koordinatörü Tuba Kurtulmuş'un sağlık durumuna ilişkin basın mensuplarına açıklama yaptı.

Her iki hastanın da acil servise geldikten hemen sonra ameliyata alındığını söyleyen Prof. Dr. Çuhadaroğlu, Baykam'ın durumuna ilişkin şunları söyledi:

''Ressam Bedri Baykam hastanemize ulaştıktan sonra ameliyata alınmıştır. Baykam'ın ameliyatı genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. İsmail Hamzaoğlu ve Prof. Dr. Cihan Uras tarafından gerçekleştirilmiştir. Kesici ve delici alet ile yaralanması sonucunda karın bölgesinde kalın bağırsağı, 12 parmak bağırsağı ve karaciğerinde yaralanmalar meydana gelmiştir. Yaralanma sonucu ciddi kanaması olan Bedri Baykam'ın ameliyatı 4 saat sürmüştür. Ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesine alınmıştır.''

Tuğba Kurtulmuş'un ameliyatının da 2 saate yakın bir sürede genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Tayfun Karahasanoğlu tarafından gerçekleştirildiğini bildiren Prof. Dr. Çuhadaroğlu, ''Hastanın 12 parmak bağırsağında ve kalın bağırsağa giden damarlarında yaralanmalar oluşmuştur. Ameliyat sonrası yoğun bakıma alınmıştır'' dedi.

Prof. Dr. Çuhadaroğlu, yoğun bakım servisine alınan her hasta için hayati riskin söz konusu olduğunu belirterek, hastaların durumununun takip edildiğini, yarın tıbbi olarak tekrar değerlendirileceğini söyledi.

Çuhadaroğlu, ''24 saat sonra durumu stabil hale geldiğinde yoğun bakımdan çıkarılarak normal odaya alınacak'' dedi.