Ludwig von Beethoven’ın Für Elise eserini kimin için yazdığı bugüne kadar tam bir muammaydı. Kanadalı müzik bilimci Rita Steblin, bu sırrı çözdüğünü iddia ediyor. Steblin’e göre Beethoven, 1810’da piyano için bestelediği “Für Elise” sonatını Bavyeralı şarkıcı Elisa Barensfeld’e adadı. Avusturya ve Almanya’da, gazete haberleri, polis raporları, soyluların hatıra defterleri ve mektuplarını inceleyerek iz süren müzik bilimci, Beethoven’ın “Elise için, 27 Nisan, Lv.Bthvn. ın anısına” şeklindeki el yazısına ulaştı. Rita Steblin, bu notun o tarihlerde Viyana’da bestecinin aşık olduğu Theresa von Malfatti’nin komşusu ve öğrencisi Elisa Barensfeld’e düşüldüğü sonucuna vardı.

Sevgilisini etkilemek için besteledi
1796 yılında Almanya’nın Regensburg kentinde dünyaya gelen Juliane Katharine Elisabet Barensfeld, müziğin harika çocuklarından biriydi. Barensfeld müziğe üvey babasından ders alarak başladı. Viyana ve Milano’da da müzik dersleri alan Barensfeld’in öğretmenleri arasında Mozart’ın can düşmanı Salieri de bulunuyordu. Elisa Barensfeld, Ludwig von Beethoven’ın ünlü parçasını bestelediği yıllarda Johann Nepomuk Mälzel’in evinde yaşıyor ve konserler veriyordu. Mälzel, Beethoven’ın çılgınca sevdiği, evlenmek istediği Therese von Malfatti ile kapı komşusuydu. Müzik bilimci Rita Steblin de bu bilgiden yola çıkarak Elisa Barensfeld’in Malfatti’den de ders aldığı ve onunla birlikte müzik icra ettiği sonucuna varıyor. Beethoven’ın da “Für Elise” yi sevgilisi Malfatti’yi öğrencisi üzerinden etkilemek için yazdığını öne sürüyor. Beethoven bütün çabalarına rağmen bilinmeyen nedenlerle Malfatti ile evlenemedi. Elisa Barensfeld de 1813’de Regensburg’a geri döndü, 1820 yılında Amerika’ya göç ettiği sanılıyor.

Başka iddialar da var
Ludwig von Beethoven’ın “Für Elise”yi kimin için bestelediği konusunda bugüne kadar pek çok teori ortaya atıldı. Berlinli araştırmacı Klaus Kopitz’e göre, besteciye ilham veren ünlü opera sanatçısı Elisabeth Röckel (1793-1883). Müzik çevrelerinde hakim olan görüş ise bunun bir okuma hatası olduğu yönünde. Müzik bilimci Ludwig Nohl (1831-1885)ün, “Für Elise” nin önce bulduğu sonra kaybettiği orijinalinde yazan Theresa’yı Elise gibi okuduğuna inananların sayısı az değil. Beethoven’ın “Für Elise” yi bestelediği yıl Theresa von Malfatti’ye evlenme teklif etmiş olması bu teoriyi doğrular nitelikte. Ancak döneminin en büyük Beethoven uzmanı Profesör Nohl’ün böyle bir hata yapmış olduğuna inanmak ise güç. Bu durumda Kanadalı Steblin’in teorisi şimdilik gerçeğe en yakın olanı gibi görünüyor.