KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Seçmeni bütünlemeye bıraktılar

Başbakan Davutoğlu ile CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun koalisyon görüşmesi sürerken, KONDA Genel Müdürü Ağırdır ve gazeteciler NTV canlı yayınında süreci değerlendirdi.

ntv.com.tr 13.08.2015 - 15:45

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Seçmeni bütünlemeye bıraktılar

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümet kurma süreci kapsamındaki üçüncü ve son görüşmeyi bugün yaptı.

Görüşmenin sürdüğü sıralarda KONDA Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü Bekir Ağırdır, gazeteci Mustafa Karaalioğlu, Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, NTV canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu.

AĞIRDIR: LİDERLER SEÇMENİ BÜTÜNLEMEYE BIRAKTI

-Bekir Ağırdır: Öncelikle 5 siyasi aktör içinde, ben cumhurbaşkanımızı da bu sürecin içindeki siyasi aktör sayıyorum hep. Bu siyasi aktörün pozisyonundan bakınca seçmeni bütünlemeye bıraktılar. Genellikle seçmen oy verir ve oyuyla ne mesaj verdi diye konuşuruz ama şimdi liderler seçmeni bütünlemeye bıraktı. Bu verdiğin oyda bir yanlışlık var sen bir daha düşün bir daha oy ver diyor.

KARAALİOĞLU: DAVUTOĞLU YASALARDA DEĞİŞİKLİK YAPALIM ÖNERİSİ GETİRİR

-Mustafa Karaalioğlu: AK Parti'de seçmen bize bir ders verdi ve bu ders fazla kaçtı diyenler var. Bu tez doğruysa da 276 sayısına ulaşmak mümkün olabilir ihtimali var. Ama sonuçta böyle olsa da olmasa da 3 ay kaybetmeyi göz alalım önümüzdeki 4 yılı kurtarmak için. Garantili, kesin, tartışmasız alternatifsiz bir koalisyon yolunda olduğumuzu görmüş oluruz diyorlar. Dolayısıyla bugün 4 yılla 0 arasında bir pazarlık olmayacak. Koalisyon 4 yıl olur veya erken seçime gidilir noktasında. Ama giderken topluma bir ödül verelim şu şu yasalarda değişiklik yapalım önerisini getirir diye düşünüyorum sayın Davutoğlu. Ama bunun kabul göreceğini sanmıyorum.

GÜL: GÖRÜŞMELER UMUT VERİCİ OLMADI

-Erdem Gül: İki başkanın görüşmeleri umut verici görüşme olmadı. Anlaşamayacaklarını tespit ettikleri noktalar sayıca az olsa da koalisyonu kurdurmayacak olaylar. Cumhuriyet Halk Partisi cephesinde neredeyse 13 yıllık iktidarın çok başarılı olduğunu düşünerek aynı şekilde sürdürmek istiyorlar, hiçbir değişiklikten yana değiller, iktidarlarının çok başarılı olduğunu düşünüyorlar ve bunu sürdürmek istiyorlar diye izah ediliyor. Cumhuriyet Halk Partisi dış politikanın hemen tamamının gözden geçirilmesini isterken, Başbakan Davutoğlu'nun da geriye doğru hatırlarsak dışişleri bakanı olduğunu hatırlarsak, dış politikada hükümetin çok başarılı olduğunu hatta destanlar yazdığı ifadesini de kullandığı belirtiliyor. AK Parti cephesinden de Cumhuriyet Halk Partisi'nin örneğin eğitim, dışişleri başta olmak üzere AKP'nin attığı adımları ortadan kaldırıcı istekler peşinde olduğu bu nedenle koalisyon kurulamayacağı görüşleri var.

SELVİ: AK PARTİ ÇOK UZUN OLMAYAN KOALİSYON HÜKÜMETİ ÖNERECEK

-Abdülkadir Selvi: AK Parti erken seçime endeksli süresi ve gündemi önceden belirlenmiş çok uzun olmayan bir koalisyon hükümeti önerecek öyle gözüküyor. Eğer bu olmazsa bir AK Parti azınlık hükümeti önerisi ile gidecek ve seçim kararının sayın cumhurbaşkanı tarafından zorunlu olarak alınması yerine parlamentoda alınmasını teklif edecek. Cumhuriyet Halk Partisi de 4 yıllık güçlü bir reform hükümeti yönünde sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki vermişti. Ama sayın Kılıçdaroğlu bunu önermekle birlikte iki partinin 2 yıllık bir koalisyon hükümeti üzerinde de çalışabileceği gibi yeni bir ara formülde geliştirilebilir. Kesin cevapların tartışıldıktan sonra verilmesi yoluna gidilirse bugün itibariyle sonuç açıklanmayabilir.

KARTOĞLU: OLUMLU SONUÇ BEKLEMİYORUM

Mustafa Kartoğlu: Ben çok olumlu sonuç beklemiyorum. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi'nin 4 yıllık hükümet kuralım önerisi ve restorasyon hükümeti olsun diyordu. Restorasyon demek bir şeyler harap olmuş bunları restore edelim demekti. 14 yılda ülkeyi harap etmiş olmayı kabul etmesi veya böyle bir şeye onay vermesi AK Parti'nin düşünülemezdi. Seçime kadar koalisyonu kuralım ben azınlık hükümeti olarak seçime gitmeyeyim anayasa değişikliği gerektiren konular var ve bunlar her iki partinin de istediği şeyler. Bunun yanına başka hangi projeleri koyabiliriz kısa süre içinde ve bu süreyi meclisi açıp kapatarak değil çalıştırarak geçiririz diye bir önerisi var bildiğim kadarıyla Başbakan Davutoğlu'nun. Eğer bu yönde bir değerlendirmeyi kabul ederse Cumhuriyet Halk Partisi kısa süreli bir seçim koalisyonu değerlendirilmek üzere partilerde bir sonrakine ertelenir.

Sayfa Yükleniyor...