NTV

Bekir Bozdağ: DEAŞ ile bağlantısı güneş gibi ortada

Anadolu Ajansı

Türkiye

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Reina saldırganının yakalanmasıyla ilgili ''Bu, polis teşkilatımızın büyük başarısıdır. DEAŞ terör örgütü ile bu eylemin bağlantısı güneş gibi ortada'' dedi. Bozdağ, FETÖ soruşturmasının firari şüphelisi Adil Öksüz'ün, Türkiye sınırları dışına çıkmayı başardığına ihtimal vermediğini belirtti.

İlişkili Haberler

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İstanbul Ortaköy'deki Reina gece kulübüne yılbaşı gecesi düzenlenen saldırının failinin yakalanması konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve ekibini kutlayan Bozdağ, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün başkanlığında polis teşkilatının, istihbaratın ve diğer yardımcı birimlerin el birliğiyle çok başarılı bir operasyon gerçekleştirildiğini belirtti. Bozdağ, "Reina saldırısının olduğu günden bugüne kadar bütün imkanları seferber ederek, kameralardan tutun dijital verilere kadar, en ince detayına kadar değerlendirmek suretiyle teröristi adeta izlerine baka baka takip ettiler ve neticede yakaladılar. Bu, polis teşkilatımızın büyük başarısıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Bozdağ, DAEŞ terör örgütüyle bu eylemin bağlantısının güneş gibi ortada olduğunu vurgulayarak, şimdiye kadar ortaya çıkan bütün verilerin DAEŞ terör örgütünü işaret ettiğini söyledi. 

Failin yakalanmasının, DAEŞ terör örgütü adına eylem gerçekleştiren bir isim olması nedeniyle büyük önem arz ettiğini dile getiren Bozdağ, soruşturma sırasında DAEŞ terör örgütüne dair önemli bilgilere ulaşılacağını vurguladı.

Türkiye'de, DAEŞ terör örgütüyle irtibatlı olanların bulunması, tespiti, çalışma yöntemlerinin belirlenmesi ve bunların yargıya teslim edilmesi bakımından önemli verilerin elde edebileceğini değerlendiren Bozdağ, failin yakalanmasının, Türkiye'de bundan sonra DAEŞ terör örgütünün muhtemel eylemleri karşısında bütün güvenlik güçlerinin daha tedbirli, dikkatli ve eylemleri önceden tespit konusunda daha başarılı olmalarını sağlayacağına işaret etti.

"TESPİT EDİLEN İZLERİ TAKİP NOKTASINDA PEK ÇOK NOKTAYA ULAŞILDI"

Bakan Bozdağ, saldırganın yakalanması için iki binden fazla polisin bu süreçte görev aldığını, binlerce kamera görüntüsünün tek tek izlenip analiz edildiğini ve tespit edilen izleri takip noktasında pek çok noktaya ulaşıldığını anlattı. Bu süreçte, İzmir'de ve İstanbul'da değişik yerlerde operasyonlar yapıldığını anımsatan Bozdağ, failin yakalanmasının, başarılı ve sağlıklı iz takibinin doğal bir sonucu olduğunu söyledi.

Bozdağ, elde edilen başarıda, sadece emniyet istihbarat veya milli istihbaratın değil vatandaşın da bilinçli şekilde Emniyet'e verdiği bilgilerin de önemli katkısı olduğunu dile getirdi.

"ADİL ÖKSÜZ'ÜN BİRİLERİ TARAFINDAN SAKLANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmasının firari şüphelisi Adil Öksüz'ün 15 Temmuz darbe girişiminin akabinde yakalandıktan sonra serbest bırakıldığını ve hala arandığını anımsatan Bozdağ, "Ortaya çıkan deliller gösteriyor ki Adil Öksüz bu darbe teşebbüsünde kilit rol oynayan isimlerden bir tanesi ve ifadeler içerisinde o gece Akıncılar Üssü'nde Öksüz'ün olduğunu söyleyen kişiler var" dedi.

Bozdağ, Adil Öksüz'ün esasında bu kadar saklanma becerisine sahip birisi olmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Onun birileri tarafından saklandığını düşünüyorum. Adil Öksüz ismi Türkiye kamuoyuna mal olduktan sonra resimleri, görüntüleri bütün Türk halkı tarafından öğrenildi. Türk halkı da bu darbe teşebbüsüne karışanlar konusunda en az bizim kadar hassas. Bir yandan istihbarat birimlerimiz, bir yandan emniyet birimlerimiz görevlerini yaparken vatandaşlarımız da Adil Öksüz'ü gördüğü zaman kolluk güçlerimize mutlaka bilgi aktaracaklardır. O açıdan Adil Öksüz'ün kafasını bulunduğu yerden dışarı çıkarabilme şansının olduğuna pek ihtimal vermiyorum. Bir yerde birileri tarafından saklandığını düşünüyorum. Ama eninde sonunda Türk polisi, jandarma, güvelik güçlerimiz, halkımızın da desteğiyle Adil Öksüz'ü saklandığı inde bulacak ve yargıya teslim edecektir. Tıpkı DEAŞ'lı teröristin yargıya teslim edilmesi gibi. Şu anda henüz ulaşılamadı ama büyük bir çabanın sürdüğünü, iz takibinin yapıldığını biliyoruz. İnşallah bu iz takibi burada olduğu gibi neticeye ulaşır"

''ÖKSÜZ'ÜN TÜRKİYE'DE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Bozdağ, Öksüz'ün ülke dışına çıktığına dair herkesin bir değerlendirme yaptığını ancak değerlendirmelerin somut verilerden ziyade bazı emarelere dayandırıldığını söyledi.

Adil Öksüz'ün Türkiye sınırları dışına çıkmayı başardığına ihtimal vermediğini dile getiren Bozdağ, "Çünkü olay oldu, hemen arkasından konu deşifre oldu, güvenlik güçleri harekete geçti, Türkiye'nin bütün hudut kapıları bilgilendirildi ve tedbirler alındı. Bir hareket hali olur olmaz ilgili birimlere, halkımız tarafından iletileceğini düşünüyorum. O yüzden Türkiye'de fazla hareket ettiğini düşünmüyorum. Güvenlik güçlerimiz işin takibinde. Ben, Türkiye'de olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİN BÜYÜK ÖNEMİ VAR"

Cumhurbaşkanlığı sisteminin, doğası gereği siyasi istikrar ve güçlü iktidar kuracağını anlatan Bozdağ, "Çünkü sistemin zorunlu sonucu, hangi seçime giderseniz gidin seçimin sonunda birisi iktidar olacak, hem de güçlü iktidar olacak, iktidar yetkisini de halktan alacak. O nedenle Türkiye'nin geleceği bakımından bunun son derece büyük önemi var. Bugün Türkiye'de çift başlılıktan kaynaklanan sorunları yaşamıyor görünebiliriz ama geçmişe dönüp baktığınızda yürütmenin çift başlı olması çok büyük tartışmalara yol açtı'' dedi.

"İKİNCİ TURDA OLUMSUZLUK BEKLEMİYORUM"

TBMM Genel Kurulu'nda, anayasa değişiklik teklifinin ikinci tur görüşmelerine başlanacağını hatırlatan Bozdağ, "Bunun 340 ile 347 arasında bir oyla geçeceği şeklinde bir kanaatim var, ikici turda herhangi bir olumsuzluk beklemiyorum" şeklinde konuştu.

"MİLLETİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA YALAN SÖYLÜYORLAR"

Anayasanın ilk 4 maddesinde kesinlikle değişiklik öngörülmediğine işaret eden Bozdağ, "CHP, 'İlk 4 madde değiştiriliyor' diye argümanlar kullanıyor, resmen yalan söylüyorlar. Milletin gözünün içine bakarak yalan söylüyorlar. Bu maddeleri doğrudan değiştiren hüküm olmadığı gibi dolaylı değiştiren hüküm de yok, zayıflatan hüküm de yok'' değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER