Beklan Algan yaşamını yitirdi

Ünlü tiyatrocu Beklan Algan 77 yaşında hayatını kaybetti.

28.09.2010 - 11:43

Beklan Algan yaşamını yitirdi

Tiyatro Araştırma Laboratuarı'nın (TAL) kurucularından, Türkiye'de avangard tiyatronun önemli isimlerinden Beklan Algan, dün öğlen saatlerinde tedavi gördüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde hayata veda etti.

77 yaşında ölen Algan için yarın saat 11.00’de Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde bir tören düzenlencek.

1933 yılında Erzurum'da doğan Algan, Robert Koleji bitirdikten sonra Ayla Algan ile evlendi; maden mühendisliği eğitimi için gittiği Amerika'da eşiyle birlikte tiyatro eğitimi aldı.

Amerika'da birçok oyunda profesyonel olarak oynayan algan, Türkiye'ye dönünce Şehir Tiyatroları'na girdi. 1964 yılında 'Karanlıkta Uyananlar' ile sinemaya da geçen Algan, 'İstanbul Macerası', 'Karanfilli Kadın' -uzun bir aradan sonra da- 'Kız Kulesi Aşıkları'' gibi yapımlarda da rol aldı.

1984 yılında BİLSAK Tiyatro Atölyesi'ni kuran Algan, 1988 yılında Ayla Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket Ataseven ile birlikte Tiyatro Araştırma Laboratuarı'nı kurdu. 2002 yılında Ekol Drama Sanat Evi’nde Çağdaş Tiyatro ve Yaratıcı Oyuncu eğitimi vermeye başladı.

Eğitim çalışmalarının yanı sıra 'Laboratuvar’dan Prodüksiyon’a ve Prodüksiyon’dan Laboratuvar’a' ve 'Geleneksel Tiyatro’dan Çağdaş Tiyatro’ya' konulu araştırmalarını vardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...