Devlet Bahçeli: Şartlarımız AK Parti tarafından kabul edilmedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ardından MHP lideri Bahçeli'den de koalisyon görüşmesine ilişkin açıklama geldi. Bahçeli, daha önceden açıkladıkları şartların kabul edilmediğini söyledi.

ntv.com.tr 17.08.2015 - 20:49

Devlet Bahçeli: Şartlarımız AK Parti tarafından kabul edilmedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koalisyon için sundukları 4 şartın AK Parti tarafından kabul edilmediğini açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı koalisyon görüşmesinden sonuç çıkmaması üzerine bugün Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

Bahçeli'nin Meclis’teki makamında yapılan görüşme yaklaşık 2.5 saat sürdü. Başbakan Davutoğlu'nun görüşmeye ilişkin açıklamasının ardından MHP liderinden de beklenen açıklama geldi.

Bahçeli yazılı açıklamasında "Milliyetçi Hareket Partisi olarak, daha önceden kamuoyuyla paylaştığımız 4 maddelik ilke ve önşartlarımızın AKP tarafından kabulü mümkün olmamıştır.

"KOALİSYON İHTİMALİ ÇOK AZALDI"

Bu nedenle koalisyon hükümeti kurmak için gerekli uzlaşma zeminin oluşmadığını belirten Bahçeli, "Şimdilik görünen odur ki, mevcut siyasi kompozisyonda
bir koalisyon hükümeti ihtimali çok azalmıştır. Ve Türkiye 7 Haziran Milletvekili
Genel Seçimleri'nin tekrarlanmasıyla karşı karşıya kalmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

ERKEN SEÇİM HÜKÜMETİNE ÜYE YOK

Bahçeli, olası bir seçimi bir seçime ve azınlık hükümeti seçeneğine de sıcak bakmadıklarını hatırlattı.

Koalisyon kurulması hususunda 9 Temmuz'dan beri işleyen ve Anayasa'nın 116. Maddesinde ifade bulan 45 günlük sürenin kalan 6 günlük diliminde bir hükümet kurulamadığı takdirde cumhurbaşkanının sorumluluğunun aktif hale geleceğini belirten Bahçeli, şunları kaydetti: 

"Söz konusu 116. Madde gereğince seçimlerin yenilenmesine karar verildiğinde mevcut bakanlar kurulu çekilecek ve cumhurbaşkanı geçici bakanlar kurulunu kurmak üzere bir başbakan atayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi oluşacak bu seçim hükümetine katılmayarak herhangi bir üye vermeyecektir. Partimiz tüm karar ve tercihlerini aziz milletimizin lehine ve Türkiye'nin yararı doğrultusunda kullanmıştır. Bundan sonraki siyasi süreç ne olursa olsun, bugünkü tıkanıklığın ve uzlaşmazlığın asıl neden ve aktörlerini herkes yakından tanıyacak ve görecektir."

Sayfa Yükleniyor...