Ünlü sanatçı Müslüm Gürses’in vefatı sanat camiasını yasa boğdu.

Müslüm Gürses için başsağlığı dileyen sanatçılar, ailesi ve sevdiklerine sabır diledi.

Belkıs Akkale:
Üzüntümüz çok fazla. Arka arkaya çok kaybımız oldu, tabiri yerindeyse bu sene belimizi doğrultamadık. ‘Baba’ tabiri ona çok yakışıyordu. Çok temiz kalpliydi. Beraber çalıştık, turneler yaptık. O kadar yıl kök salmış ve muhteşem eserler bırakmıştı; işte onlar yaşayacak. Ne mutlu. Böyle bir sevgiyle anılmak her insana nasip olmuyor. Bekliyorduk ama çok sarsıldım.

Sümer Ezgü:
Çok nitelikli ve kaliteli bir sesi vardı. Farklı tarzlarda denemeleri oldu ama her okuduğu esere nitelik kazandırdı. Bu, özel bir yeteneği ve sesi olduğunun kanıtıydı. Değerli bir ses, değerli bir yorumcuydu. Birçok çalışmayı yorumlayabilecek, mesaj bırakabilecek bir sesti. Bu değerin fark edilmesi güzel.

Ferdi Tayfur:
Adana’da gazinoda çalışırken tanışmıştık. 40 yıllık arkadaşımdı. Kendine has yorumu, gülüşü olan, kendine has bir insandı. Kimsenin etlisine sütlüsüne karışmazdı.

İkimiz de garibanlıktan geldik. Bir tarafımız hep çöküktür. Müslüm Gürses de öyleydi. Sesi şarkı söylediğinde gürdü ama kendisi sessiz bir insandı.

TRT'de çalınan müzikten pek bir şey anlayamazdık. Arap şarkıları çok hoşumuza giderdi. Gitarlar, baslar, orglar... Lezzetli gelirdi. Orada Ferid El-Atrash vardı. Ben de onun hayranıydım. Onun sesi çok benzerdi Müslüm'ün sesine.

Hakkı Bulut:
Londra’da birlikte konser vermiştik. Durumu çok iyiydi. Türkiye'ye gelir gelmez hastaneye kaldırıldı. Demek ki ettiğimiz dualar bu kadar kabul oldu. Allah'tan kendisine huzur diliyorum. İnşallah ebedi hayatta huzur bulur. Çok yakın değildik, her gün beraber değildik ama tanışıyorduk. Hayatı boyunca, ömründe hiç mutlu olmadı. Türkiye'nin sanat dünyasının başı sağ olsun.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül:
Türkiye'nin, Türk Cumhuriyetlerinin, Ortadoğu'nun yakından tanıdığı çok değerli sanatçı Müslüm Gürses'i kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Müslüm baba kendi tarzı ve üslubu olan ve gerçekten de binlerce sanatseveri peşinden koşturan, bizi zaman zaman çok duygulandıran, zaman zaman bizi çok hüzünlendiren zaman zaman da güldüren bir sanatçıydı.