Belediye başkanlarına gözaltı

Terör örgütü PKK'nın KCK yapılanmasına yönelik 11 ilde sürdürülen eşzamanlı operasyon kapsamında aralarında 9 belediye başkanının da bulunduğu 33 kişi gözaltına alındı

Haberler 24.12.2009 - 08:55

Belediye başkanlarına gözaltı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 11 ilde bu sabah erken saatlerde eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Terör örgütünün yasa dışı sivil yapılanması KCK/TM'ye (Kürdistan Topluluklar Birliği / Meclisi) yönelik Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Siirt, Hakkari, Tunceli, Batman, Şanlıurfa, Şırnak ve Van'da başlatılan operasyonda 33 kişi gözaltına alındı.

Eşzamanlı operasyonda gözaltına alınanlar arasında siyasi yasaklı olan Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Şırnak'ın Cizre ilçesi Belediye Başkanı Aydın Budak, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk ve DTP'nin kapatılması üzerine Barış ve Demokrasi Partisine (BDP) geçen Diyarbakır Kayapınar Belediyesi Başkanı Zülküf Karatekin, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, kapatılan DTP'nin eski Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Şimşek, BDP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle, kapatılan DTP'nin eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan da bulunuyor.

Operasyon kapsamında, siyasi yasaklı olan, kapatılan DTP'li Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay ve bir kişi daha gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 28 Mayıs 2009 tarihinde hazırlanan ve KCK/TM yapılanmasının anlatıldığı iddianamede, KCK/TM mensuplarının, örgüt adına sözde yargılama faaliyetleri yaptıkları yer alıyor.

İddianamede ayrıca terör örgütü PKK'nın Avrupa sorumlusu olan ''Amed'' kod adlı Sabri Ok'un, İ.U. için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile telefonda görüştüğü ve İ.U'yu listeye yerleştirmesini istediği iddia edilmişti.

İddianamede, PKK adına faaliyet yürüten KCK/TM mensuplarının sık sık örgütün Kandil'de bulunan kamplarına giderek toplantılara katıldığı, verilen talimatları ve gözlemlerini diğer TM üyelerine anlattıkları kaydediliyor.

KCK/TM yapılanmasında yer alan mensupların, PKK'dan bahsederken ''Örgüt'', ''Hareket'' şeklinde isimler kullandıkları, örgütün elebaşı Abdullah Öcalan için de ''Önderlik'' ifadesinin kullanıldığı belirtiliyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, KCK/TM yapılanmasına yönelik ilk operasyon, 2009 yılının Nisan ayında düzenlendi, bunu 3 operasyon takip etti.

Devam eden ve gözaltına alınanların sayısında artış olabileceği kaydedilen 5. operasyonun, uzun süren teknik, fiziki takip ve telefon dinlemesi sonucu gerçekleştirildiği ve 33 kişinin örgüt üyesi ve yöneticisi olmaktan gözaltına alındığı belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...