Belediye uyardı, vitrine sansür geldi

Sivas'taki bir mağaza yaz sonu kıyafetlerini satmak için vitrindeki cansız mankenlerin üzerindeki pantolanları diz kapaklarına kadar indirdi. Belediyenin uyarısı üzerine vitrin değiştirildi.

22.12.2010 - 16:51

Sivas'ta İnönü Bulvarı üzerinde bulunan bir mağaza, yaz sonu ürünlerini indirimli satmak için kampanya yaptı.

Vitrinde bulunan cansız mankenlerin üzerine sadece pantolon giydirilerek üzerlerine 'Şimdi indirim zamanı' ve 'Küresel indirim' yazıları asıldı. Cansız mankenlerin üzerlerine giydirilen pantolonlar diz kapaklarına kadar indirildi.

Sivas Belediyesi zabıta ekipleri, işyerine uyarıda bulunarak vitrinin normale döndürülmesini istedi. İşletme sahibi karşı çıkınca, ekipler vitrinin 'genel ahlak kuralarına aykırı' olduğu gerekçesiyle tutanak tuttu ve vitrinin değiştirilmemesi halinde para cezası uygulanacağını tebliğ etti.

İşyeri sahibi bunun üzerine mankenleri giydirdi. Mağaza Müdürü Eren Mert, vitrine sansürü anlattı:

"Vitrin bir kaç hafta durduktan sonra zabıta ekipleri dükkana geldi. 'Bunları kaldırmazsanız para cezası uygulayacağız' dediler. 3 gün sonra gelerek tutanak tuttular. Bunun üzerine mankenleri kaldırmak zorunda kaldık. Çünkü zabıta ekipleri vitrindeki mankenlerin cinsel içerikli görüntüler, pornografik figürler ve çocukların gelişimi için yanlış olacağını söyledi. Ama bizim vitrinin önünde gelip hatıra fotoğrafı çektirenler bile vardı. Vitrinimize çok büyük ilgi vardı. Biraz değişiklik yapalım dedik, olmadı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...