Belediyeyi basan işçi adliyede

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde belediye binasını basarak 1 kişiyi öldüren ve 5 kişiyi yaralayan İsmail Ş. adliyeye çıkarıldı.

Anadolu Ajansı 22.04.2009 - 19:03

Belediyeyi basan işçi adliyede

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde görev yerinin değiştirilmesine kızarak uzun namlulu silahla belediye binasına giren ve 1 kişinin ölümü, 5 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla gözaltına alınan geçici işçi, adliyeye çıkarıldı.

Dün meydana gelen olayda güvenliklik güçlerince ikna edildikten sonra gözaltına alınan ve Birecik Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen İsmail Ş'nin burada ifadesi alındı. Güvenlik gerekçesiyle sağlık kontrolü için hastaneye götürülmeyen zanlı için bir doktor İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne geldi.

Zanlı, işlemlerin tamamlanmasının ardından sivil polis aracıyla adliye binasına götürüldü.

İsmail Ş'nin adliyeye getirilişi sırasında çevik kuvvet ekiplerinin çevrede yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

Zanlı, gazetecilerin olayı neden işlediği yönündeki sorularına cevap vermedi.

Birecik Belediyesi'nde dün İsmail Ş. tarafından yapılan silahlı saldırıda, 1 kişi hayatını kaybetmiş, 5 kişi ise yaralanmıştı. Olayın ardından belediye binasından çıkarılıp, panzere bindirilen zanlı, burada toplanan kalabalık tarafından linç edilmek istenmiş, polis kalabalığı dağıtmak için havaya ateş etmişti.


ÜNİVERSİTEYE GİDEMEDİ
İsmail Ş'nin, daha önce üniversite sınavını kazandığı, ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle kayıt yaptıramadığı öğrenildi.

İsmail Ş, dün meydana gelen olayın ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde avukatının da hazır bulunduğu sorgulamada, 6 kardeşin en büyüğü olduğunu, 4 çocuğu ve eşinin yanı sıra annesi ile kardeşlerinin de geçimini sağladığını belirtti.

1994'te girdiği üniversite sınavında Van 100. Yıl Üniversitesi İktisat Fakültesini kazandığını, ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle kayıt yaptıramadığını, askere gitmeden önce de halasının kızıyla evlendiğini, bir süre psikolojik tedavi gördüğünü ifade eden zanlı, ardından İstanbul'a yerleşerek çeşitli işlerde çalıştığını kaydetti.

Babasının 4 yıl önce vefat etmesinin ardından Birecik'e döndüğünü ve 2 yıl boyunca inşaatlarda çalıştığını ifade eden İsmail Ş, 2 yıl önce dönemin Belediye Başkanı'yla görüşerek, çalışmaya ihtiyacı olduğunu anlattığını ve temizlik şirketinin elemanı olarak şehir merkezindeki Sancak Parkı'nda işe başladığını bildirdi.

O tarihten beri aynı yerde görev yaptığını kaydeden İsmail Ş, 29 Mart'ta yapılan seçimlerinin ardından temizlik işlerine verildiğini ifade etti. Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı'nın dün bir toplantı yapacağının duyurulduğunu ve kendisinin de bu toplantıya katılmak üzere belirtilen yere gittiğini dile getiren İsmail Ş. bir süre beklediğini ancak Pınarbaşı'nın toplantıya gelmediğini, bu sırada kendisine işten çıkarıldığının söylendiğini iddia etti.

Bunun üzerine belediyeye gittiğini ve Başkan Pınarbaşı'na, bir kardeşinin üniversitede öğrenim gördüğünü, ailesine ve annesine bakmakla yükümlü olduğunu ve işe ihtiyacı olduğunu anlattığını söyleyen İsmail Ş, ancak ''yüzüne bile bakılmadığını ve odayı terk etmesinin istendiğini'' ileri sürdü.

Ardından eve gittiğini ve babasından kalma kalaşnikof silahı alarak, yeniden belediyeye döndüğünü, binanın içerisinde rastgele ateş ederek, başkanlık makamına kadar çıktığını dile getiren zanlı, bir süre sonra İlçe Emniyet Amiri'nin telkiniyle silahını bırakarak, teslim olduğunu anlattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...