Belgesel dolu günler başlıyor

12. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali'nde 121 belgesel film gösterilecek.

01.12.2009 - 18:45

Belgesel dolu günler başlıyor

Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Beyoğlu Belediyesinin desteklediği 12. İstanbul Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali'nin tanıtımı amacıyla Beyoğlu Sanat Galerisi'nde basın toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demirci, Belediye olarak misyonlarının kültür ve sanat etkinliklerinin doğduğu mekan olan Beyoğlu'nda kültürel etkinlikleri yaşatmak olduğunu belirtti.

Beyoğlu'nun geçmişten gelen tarihi bağlarını da sanatla birleştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Demircan, birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

Festival Yönetmeni Bahriye Kabadayı ise ''Şimdi Gerçekleri Görme Zamanı'' sloganıyla yola çıkan festivalin bu yılki bölümünde 34'ü Türk yapımı olmak üzere 121 belgesel filmin gösterileceğini kaydetti.

Türkiye'de belgesel film kültürünün yerleşmesi ve gelişmesi için düzenlenen festivalde, dünya insanlarının yaklaşımlarının ve öykülerinin tarihle buluşacağını aktaran Kabadayı, festivalin hedefinin insanların kendilerini ifade edebilmelerine katkıda bulunmak ve farklı kültürlerin birbirleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlamak olduğunu belirtti.

Kabadayı, festivalin, ''Hayalet mi? O da Ne?'', ''C Yüzü: Müziğin Belgeselleri'', ''Karşı Masallar'', ''Ustanın Penceresinden: Roviros Manthoulis'', ''Farkında mıyız?'', ''Anadolu'nun Öyküleri'', ''Küba Belgesel Sinemasından 50 Yıl: ICAIC'', ''Uyumuyorum: Belgesel İzliyorum'' ve ''Beyoğlu'nda Gezersin'' bölümlerinden oluşacağını dile getirdi.

Festivale, Yunanistan, Rusya, Brezilya, Küba, Fransa, İspanya, Ukrayna, Portekiz, Polonya, Hollanda'dan katılımcıların geleceğini ifade eden Kabadayı, filmlerin Fransız Kültür Merkezi, Pera Müzesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Muammer Karaca Tiyatrosu, Kumbara Sanat, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Tarihi Sümerbank Binası, Tütün Deposu ve Galatarasay Üniversitesinde gösterileceğini kaydetti.

Kabadayı, festival kapsamında ''Uluslararası Belgesel Sinemacılar'' konferansının yanı sıra çeşitli etkinliklerin de düzenleneceğini söyledi.

Festivalin ''İnsanın İnsana Ettiği'' bölümünde gösterilecek filmler, gazeteci-yazar Hrant Dink'in anısına ithaf edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...