'Belirsizlik şehit yakınlarını üzdü'

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, NTV'ye yaptığı açıklamada 'adli süreç nedeniyle uzayan işlemlerin ve yaşanan belirsizliklerin şehit yakınlarını üzdüğünü' söyledi.

07.09.2012 - 01:36

'Belirsizlik şehit yakınlarını üzdü'

Afyonkarahisar'da askeri cephanelikte dün meydana gelen patlamada 25 asker şehit oldu.HABERE GİT


Patlamanın şiddeti nedeniyle, şehitlere kimlik tespitinin yapılamayacağı ve kimliklerin DNA testinden sonra ortaya çıkacağı kaydedildi.

Şehit yakınlarından alınan kan örnekleri ile askerlerin cenazeleri gece 01.30 sıralarında testlerin yapılacağı Ankara Adli Tıp Kuruma'na ulaştı.

Son gelişmelerle ilgili NTV'ye açıklamalarda bulunan Vali Balkanlıoğlu, adli süreç nedeniyle uzayan işlemlerin ve yaşanan belirsizliklerin şehit yakınlarını üzdüğünü söyledi.

Balkanlıoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Bu acı hadiseden sonra bütün askeri ve adli makamlar olaya el koydu, bir ihmal, kusur veya kasıt var mı diye. İlk belirlemelere göre olayın kaza neticesinde gerçekleştiği sabotaj ya da kasıt olmadığı tespit edildi.

Ama bütün bunlara rağmen, kamuoyu vicdanının ve şehit yakınlarının rahatlaması için olayın neden ve nasıl meydana geldiğine ilişkin tahkikat devam ediyor. Bu tahkikatın bir parçası olarak adli tıptan otopsilerin yapılması ve kimlik tespitlerinin ortaya çıkarılması gerekiyor.

Olay adli bir süreç olduğu için kimlik tespitleri beklenenden daha uzun sürüyor. Elde edilen bilgi ve bulguların mühürlenerek gönderilmesi gibi uygulamalar sürecin uzamasına neden oluyor. 

Patlamanın meydana geldiği bölgede istif edilen ve istif edilmeyi bekleyen çok sayıda patlayıcı var. Bu patlayıcılar askeri saha ve çevresindeki yerleşim birimlerine saçılmış durumda. Şimdi bunların yeni hadiselere yol açmaması için, kontrol altına alınması ve çevreden uzaklaştırılması gerekiyor.

Uzmanlar bu konuda sıkı bir çalışma sürdürüyor. Bir taraftan o yürürken, şehit yakınlarının endişeli bekleyişlerinin sona ermesi gerekiyordu. Bütün üzüntülerine bir de belirsizlik eklenince üzüntüleri bir kat daha artıyordu.

Burada insanlar sağladığımız misafirhane imkanlarına rağmen olayın meydana geldiği sahadan ayrılmıyorlardı. Kendilerinden doku ve kan örnekleri alındı. Kimlik tespiti için şehitlerimizin Ankara'ya adli tıp kurumuna gönderildiği ve gönderilmeye başlandığı söylendi.

Şehit yakınlarına cenazelerin en kısa sürede verileceği ve bu sürenin Cumartesi ve Pazar'ı geçmeyeceği söylendi. Dolayısıyla onlar da memleketlerine gitti."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...