'Belki miting alanı olmaktan çıkarılacak'

Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam kampında parti mensuplarına seslendi.

04.05.2013 - 11:36

'Belki miting alanı olmaktan çıkarılacak'

AK Parti’nin geleneksel Kızılcahamam İstişare Kampı başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla resmen başlayan kamp Asya Termal Tatil Köyü’nde gerçekleştiriliyor.

Terör sorununa değinen Başbakan, PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın yakalandıktan hemen sonra İmralı'da görüşmelerin başladığını söyledi. Eski Başbakan Ecevit ve yardımcılarından Devlet Bahçeli döneminde yapılan görüşmelerin ilk olmadığını vurgulayan Erdoğan, bunlara ilk olarak eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde başladığını kaydetti:

"Ama malum, tam bu süreçte, Turgut Özal hayatını kaybediyor. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun, merhum Erbakan Hocamızın başbakanlığında, 54'üncü Hükümet döneminde aynı şekilde, temas yoluyla terörü sonlandırma çalışmaları yapılıyor, İmralı'nın mektuplarında bu süreci de görüyoruz. Ancak 28 Şubat müdahalesi, bu süreci de akamete uğratıyor. Bunların ardından 56 ve 57'nci hükümetler döneminde, terörü sonlandırmak için İmralı ile görüşmeler yapılıyor."

Kendilerini eleştiren CHP ve MHP dönemlerinde de pazarlık yapıldığını söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Ey Devlet Bahçeli, Hükümet ortağı olduğun dönemde İmralı ile görüşmeler yapıldı. Bu ihanet midir Başbakan Yardımcısı olduğun dönemde İmralı ile müzakereler yapıldı. Bu bölücülük müdür Bizi pazarlık yapmakla suçlayan Bahçeli'ye soruyorum: Biz hiçbir pazarlığın içinde değiliz. Peki o dönem siz hangi pazarlığı yaptınız" dedi.

Başbakan Bahçeli'ye şu soruları yöneltti:
"199 yılında siz mi Genelkurmay bağlıydınız yoksa Genelkurmay mı size? 1999 yılında Jandarma mı size bağlıydı, yoksa siz mi jardarmaya? Adalet Bakanlığı mı size bağlıydı yoksa siz mi Adalet Bakanlığı'na? bu dönemde MİT mi size yoksa siz mi MİT'e bağlıydınız?"

Erdoğan, MHP'nin de içinde olduğu hükümet döneminde yapılan pazarlıklar sonucunda İmralı'nın demokratik sürecin başladığını duyurduğunu ve teröristlerin sınırdışına çıkmaya başladığını söyledi: "Ama birileri operasyon düzenliyor ve 500 terörist öldürülüyor. Bu süreçten sonra Kandil'de yeniden toparlanmaya çalışan fırsat değerlendirilmiyor terör örgütüne son darbe vurulmuyor ve MHP'nin içinde bulunduğu hükümet yeniden toparlanma için fırsat sağlıyor."

AKİL İNSANLAR, İRŞAT ENCÜMENİ
Akil insanlar heyetlerine yapılan eleştirele yanıt veren Başbakan Erdoğan, Kurtuluş Savaşı zamanında İstanbul'daki Damat Ferit Paşa hükümeti tarafından oluşturulan Heyeti Nasiha'ya benzetilmesine karşı çıkarak Ankara hükümeti tarafından kurulan ve Mehmet Akif'in de görev aldığı İrşat Encümeni'ni hatırlattı: "Biz de kendi İrşat Encümeni'mizi kurduk yani Akil İnsanlar Heyeti..."

Akil insanlara yönelik protestoları hatırlatan Erdoğan şöyle konuştu: "Bu eylemlere kaç kişi katıldı biliyor musunuz? 4 bin 980 kişi. 72 milyonluk tüm Türkiye'de sadece 4 bin 980 kişi..."

'BELKİ TAKSİM DE ARTIK MİTİNG ALANI OLMAYACAK'
Başbakan Erdoğan 1 Mayıs'ta yaşanan olayları da eleştirerek muhalefeti suçladı: "CHP'nin gazı polisin gazından daha tehlikelidir. Polisinki sadece gözyaşartır."

1 Mayıs öncesi sendika ve Türk Tabipler Birliği temsilcileri ile bir araya geldiklerini açıklayan Erdoğan, ısrarına rağmen sembolik kutlamanın kabul edilmediğini ve olayların çıktığını söyledi. İstanbul'da Kazlıçeşme gibi miting alanları olduğunu ve bazı miting alanlarının artık kullanılmadığını dile getiren Erdoğan, "Yarın belki Taksim de miting alanı olmaktan çıkarılacak" dedi.

NÜKLEERE YERLİ BEYİN GÜCÜ
Konuşmasına yapılacak yeni yatırımları anlatarak başlayan Başbakan Erdoğan, 3. nükleer santrali Türkiye'nin kendi beyin gücüyle kurmak istediğini söyledi. Sinop'a 22 milyar dolara mal olacak nükleer santral projesi için Japonya ile attıkları imza sırasında yetiştirilecek elemanlarla ilgili söz alındığını da açıkladı.

Daha sonra dün yapılan 3. havalimanı projesinden bahsederek THY'nin başarısına değindi. Erdoğan meslektaşı Japon Başbakanı'na yaptığı teklifin kabul gördüğünü ve Tokyo'ya uçuşların günde üç sefere çıkarılacağını açıkladı.

Yeni havalimanının yılda 100 milyon yolcu taşıyacağını dile getiren Erdoğan, maliyetinin 10 milyon Euro'yu bulacağını ve devlete de 22 milyar 152 milyon Euro ödeyeceğini sözlerine ekledi.

Başbakan Erdoğan, birkaç hafta içinde İstanbul'a 3. Köprü için de temel atılacağını duyurdu.

Kamp için milletvekilleri dün akşam saatlerinden itibaren Kızılcahamam’a gitmeye başladı. Kampa milletvekileri ve bakanların yanısıra, parti kurucuları, MYK ve MKYK üyeleri de eş ve çocuklarıyla katılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...