NTV Radyo'da ustalığınızı konuşturacağınız yeni bir yarışma başlıyor. Hüseyin Sükan'ın sunacağı 'Ben Bu İşte Ustayım'da, yarışmacılar hem kendi seçtikleri, usta olduklarını düşündükleri bir konudaki sorulara, hem de genel kültür sorularına yanıt vermeye çalışacaklar.

Yarışmada iki dakika boyunca mümkün olduğu kadar çok soruya doğru yanıt vermeniz isteniyor.

Hafta içi 4 gün yayımlanacak bilgi ve genel kültür yarışmasının ayrıntılarını Hüseyin Sükan anlattı.

'Ben Bu İşte Ustayım'da dinleyicileri nasıl bir yarışma bekliyor? Yarışmanın içeriğinden bahseder misiniz?
Bu bir bilgi yarışması. Yarışmacılar; aynı zamanda zamana karşı yarışıyorlar, birbirleriyle de yarışıyorlar diyebiliriz ama daha çok zaman karşı yarışıyorlar. Ustalık alanlarını kendileri seçiyorlar, 'Ben Bu İşte Ustayım' adı da oradan geliyor. İki dakika boyunca seçtikleri konuda mümkün olduğu kadar çok soru soruyoruz. İkinci bölümde de yine 2 dakikada genel kültür sorularına yanıt veriyorlar. Doğru cevap sayısı toplam puanlarını oluşturuyor. Daha fazla puan alan yarışmacı bir sonraki tura yükseliyor. Bir sonraki turdan sonra çeyrek, yarı final de olacak. Sonunda da bir kişi şampiyon olacak. Tahminen Mayıs sonu ya da Haziran gibi yarışmanın şampiyonunu bulacağız. Yarışmacılar, aynı anda yarışmada oluyorlar, birbirlerini dinliyorlar ama soru sorulduğu zaman ilk bilen diye bir şey yok. Birinci bölümde az puan alan ikinci bölümde daha fazla puan alıp puanını artırabiliyor.

Genel kültür bölümünde tarih, bir yazarın adı, Türk mutfağından çok bilenen bir yemeğin tarifini verip bu yemeğin ismi gibi farklı alanlarda sorular soruyoruz. Yarışmacıların pas geçme hakları var. Pas geçilen soruları tekrarlıyoruz, dinleyicilerimiz de öğrenmesi için cevaplarını veriyoruz. Pas geçilen soruların şöyle bir anlamı var; her iki yarışmacının puanları eşitse o zaman pas geçilen soru sayısına bakıyoruz. Daha az soruyu pas geçen galip ilan ediliyor.

Yarışmada her bölüm için 2 dakika süre var. Yarışmacılar bu süreyi en iyi nasıl değerlendirebilir, bir tavsiyeniz olacak mı?
Bilmedikleri soruyu pas geçmelerini öneriyorum. Pas geçilen soru sayısı önemli ama çok ender oluyor. En iyi taktik pas geçmek böylece daha fazla sayıda soruya yanıt verebilirler. İki dakikada ortalama 15 soruya yanıt verilebiliyor. Bazen 20 soruya da ulaşabiliyoruz.

Başvurularda ilginç 'ustalık alanı' seçen yarışmacılar oldu mu?
Bir yarışmacı tıbbi terimleri seçti, iyi de bir yarışma çıkardı. Dünya mutfaklarını seçen bir yarışmacımız var. Bir yarışmacımız 'Yüzüklerin Efendisi'ni seçti. Hayal mahsulu isimler, fantastik bir hikaye, bir seri, yazar Tolkien... O isimleri bilmek, olayları hızla hatırlamak zor, enteresan bir seçim.

Uzmanlık konusunda sınırlamanız var mı?
Bir sınırlamamız yok ama dinleyicilerimizin de ilgisini çekebilecek konular olmasına dikkat ediyoruz. Yeteri kadar soru hazırlamayacağımız bir konu olursa özür dileyebiliriz ama şimdiye kadar olmadı.

Her yarışmada bir ödül vardır. 'Ben Bu İşte Ustayım' yarışmacılarını nasıl ödüller bekliyor?
Bu yarışmada para ödülü yok. Bir bilgi ve genel kültür yarışması olduğu için kitap seti, konser ya da gösteri için davetiye vermeyi düşünüyoruz ama şu anda kesinleşmiş değil. Yarışmanın şampiyonları için bir ödül düşünülüyor.

İlk hafta tanınmış isimlerle yarışıyorsunuz...
Yarışmanın tanınması için ilk dört yarışmayı tanınmış isimlerle yaptık. Süre nasıl kullanılıyor, ne kadar hızlı geçiyor görülecek. Bugün Ahmet Yeşiltepe ve Süha Çalkıvik, yarın Bülend Özveren–Gökhan Abur, çarşamba İhsan Varol–Can Doğan, Perşembe günü Bay J–Geveze yarışmacımız olacak.

Sizi tanıyabilir miyiz? Daha önce bir yarışma sundunuz mu?
1978’de Londra'ya gittim ve BBC Türkçe'de çalışmaya başladım. Çalışma hayatım büyük bir oranda orada geçti, 2011'de emekli oldum. Son görevim BBC Türkçe Müdürü’ydüm. Daha önce radyo yayını yaptım ama ilk kez bir yarışma sunacağım.

'Ben Bu İşte Ustayım' Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri 16.30'da yayımlanacak. Saat 19.30'da tekrarı yayımlanacak yarışmaya ntvradyo.com.tr adresinden başvurabilirsiniz.