'Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi'

Mariza'yı ve şarkı söyleyişini anlatmak için dört kelime yeterli. Tutkulu, zarif, hisli ve buğulu... Fadonun divası Mariza deniz kokan şarkılarıyla 20 Şubat'ta İş Sanat'ta.

08.02.2010 - 18:28

'Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi'

Amerika’nın Blues’u, İspanya’nın Flamenko’su, Arjantin’in Tango’su varsa, Portekiz’in de fadosu var. Bazı müzikler yalnızca dinlemek ya da söylemek için yapılabilir ama fado yalnızca hissedilir. Mariza'yı ve şarkı söyleyişini anlatmak için 4 kelime yeterli. Tutkulu, Zarif, Hisli ve Buğulu... Mariza ise neden fadoyu seçtiğini şu cümleler ile anlatıyor. “Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir. Üzücü değil melankoliktir. Ben bu müziği seçmedim, bu benim kaderimdi.”

Grammy Ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, ilk Dünya Müzik Ödülünü de yine fado söyleyerek almıştı. Paris'te Fen Edebiyat Akademisi'nin “Medaille de Vermeil” madalyasıyla ödüllendirilen sanatçı, son albümü "Terra "ile En İyi Folk Müzik ve En İyi Prodüktör dallarında Latin Grammy Ödüllerinin de sahibi oldu.

Portekiz Devleti tarafından Portekiz kültürünü yurtdışında en iyi temsil eden sanatçı ünvanı alan Mariza, 1999 yılında efsane fado şarkıcısı Amalia Rodrigues’in adını taşıyan Vakıf tarafından "Fadonun Sesi" ünvanını aldı. Türkiye'de de büyük hayran kitlesine sahip olan sanatçı son albümü Terra ve Türkiye’de de çok satan 'Fado Em Mim, Fado Curvo' ve 'Transparante' albümlerinden en özel şarkılari ile 20 Şubat'ta saat 20.00'de İş Sanat'ta olacak.

'İÇİMDEKİ FADO'
“Lizbon’un bir kasabasında büyüdüm ve hep fado söyledim - ne olduğunu biliyorum, kendimi de fadoyla anlıyorum”.

Ruhunu Lizbon’un Mouraria kasabasında büyüten Mozambik asıllı şarkıcı Mariza, fado şarkıcılarını ve fadoyu ilk öğrendiği yerlerin anıları, şarkılarında yaşamaya devam ediyor.

2001 yılında yayınlanan ilk albümü, 'Fado Em Mim/İçimdeki Fado', Portekiz’de 4 kez platin plak satışına ulaşınca, uluslararası platformda dikkati çekmeye başlayan sanatçı, hemen ardından 2002 yılında Quebec Yaz Festivali’nde “En İyi Performans” dalında birincilik aldı. Aynı yıl New York Central Park, Womad Festivali, Londra South Bank ve Lizbon’da kapalı gişe konserler verdi.

2003 yılında BBC Avrupa Dünya Müzik Ödülleri’nde “En İyi Sanatçı” ödülüyle yeni neslin fado yıldızı haline gelen Mariza “Kendimi fadoyla anlıyorum” diyor.

Mariza bütün zamanların en çok satan fado albümü “Fado em Mim” ile tüm dünyanın ilgi odağı olurken, German Critic Awards 2001-2003, European Breakers Award 2003, Portugals Personality of the Year Award 2003, Coup de Couer Mirror Award-Canada 2003 ödülleri ile ününe ün kattı.

KENDİ FADOLARIMI YARATTIM
İkinci albümü 'Fado Curvo/ Eğri Fado', fadoyu tıpkı hayat gibi düz olmayan, içinde tutku, aşk ve her türlü iniş çıkışları olan bir müzik olarak tanımlıyordu. Mariza bu albümde diğer albümünün aksine orijinal eserlere yer vermişti. Mariza bu albüm için “Fado Curvo benim için çok özel bir çalışma. Kendi fadolarımı yarattım – kendimce söylüyorum” diyor.

Bu albümüyle de Almanya’nın önemli eleştirmen ödüllerinden “Deutsche Schalplatten Kritik Award” la ödüllendirilen Mariza, Billboard Dünya Müzik listelerinde de en çok satanlar arasında ilk ona girmeyi başardı.

Mariza Avrupa ve Kuzey Amerika’da ardı ardına gerçekleştirdiği konserler, Londra’daki Royal Hall’den Frankfurt’taki Alte Oper’e kadar en saygın konser salonlarındaki performanslarıyla, Portekiz’deki yabancı uyruklu gazeteciler tarafından Portekiz kültürünü geniş kitlelere ulaştıran bir sanatçı olarak ”2003 Yılının İsmi” ilan edildi.

2004 yılında MIDEM ‘in ödüllendirdiği sanatçı, aynı yıl Olimpiyat Oyunları için kaydedilen resmi albümde ünlü sanatçı Sting’le beraber “A Thousand Years” adlı şarkıyı seslendirdi.

Mariza’nın üçüncü stüdyo albümü “Transparente/ Şeffaf'” tüm Avrupa, Latin Amerika ve Amerika’da toplam 35’ten fazla ülkede yayınlandı.

Transparente ile şarkılarını Fernando Maurício, Carlos do Carmo ve Amália Rodrigues gibi fado efsanelerine ithaf eden Mariza, bu albümde başka ritmik formlarda yepyeni şarkılar denedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...