NTV

'Ben de Atatürk ve İnönü'den özür diliyorum'

Anadolu Ajansı

Türkiye
'Ben de Atatürk ve İnönü'den özür diliyorum'

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, ''Bir CHP milletvekili olarak ben de Atatürk'ten ve İsmet Paşa'dan özür diliyorum. 9 yıldır bunları yenemedik, iktidar olamadık'' dedi.

Türk İş Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun 2. Olağan Genel Kurulu'na katılan Muharrem İnce, burada yaptığı konuşmada, bu ülkenin ''adliyesinin, harbiyesinin, zaptiyesinin'' işgal edildiğini, ''yazamayan bir medya, noterin ötesinde bir Çankaya, konuşmayan bir üniversite, direnmeyen sivil toplum ve korkak bir Türkiye'' olduğunu iddia etti.

Dersim tartışmasına da değinen İnce, şunları söyledi: ''(Alevilerin kanı size helaldir) diye fetva veren Ebu Suud efendiyi öven bir başbakan, Dersim'den özür diliyor. Olacak iş değil. Daha iki gün önce söylediklerini hatırlayalım. Beni dedi, 'Bir mezhebin mensupları mahkum etti' dedi. Bunun bir an için doğru olduğunu düşünelim. Bu doğru bile olsa bir başbakan bunu söyleyemez. Bu bölücülüğün ta kendisidir. Abdullah Öcalan'dan daha tehlikelidir bu görüş.

'İNGİLİZ AJANLARINCA KIŞKIRTILANLAR AÇIKLANSIN'
DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi ise, bedelli askerlikle ilgili olarak ''Bu tam bir vicdani reddir. Bu tam bir vatan hainliğidir'' dedi. Erçelebi, bu konudaki kanun teklifinin ''vicdani ret kanun teklifi'' olduğunu iddia etti.

Erçelebi, Dersim'de Atatürk ve arkadaşlarının katliam planı ve programı hazırlamış gibi gösterildiğini de savunarak, Dersim'de İngiliz ajanlarınca kışkırtılanların ne zaman açıklanacağını merak ettiğini söyledi.