Gültan Kışanak: Devlet gözaltına alırsa ben de özerklik ilan ederim

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Sur ve Silvan belediye başkanlarının gözaltına alınmasına ilişkin konuştu.

Anadolu Ajansı 19.08.2015 - 17:42

Gültan Kışanak: Devlet gözaltına alırsa ben de özerklik ilan ederim

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Sur ve Silvan Belediye Başkanlarının gözaltına alınmasına ilişkin, "Devlet gelir benim belediye başkanımı gözaltına alırsa ben de özerklik ilan ederim tabii ki" dedi.

Sur Belediyesi önünde toplanan Demokratik Bölgeler Partisi üyesi bir grup, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında sözde "özerklik" açıklamaları yapan aralarında Sur Belediye Başkanı Seyid Narin, Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı'nın da bulunduğu 7 kişinin gözaltına alındığı operasyona tepki gösterdi.

Gültan Kışanak, burada yaptığı açıklamada, gözaltına alınanların bir an evvel bırakılmasını istedi.

"Buradan özellikle tüm Türkiye'ye seslenmek istiyorum. Lütfen 90'lı yıllarda yaşanan hataya bir daha düşmeyin. Gözünüzü kulağınızı burada yaşananlara kapatmayın" diyen Kışanak, halkın temsilcisi haline gelmiş insanlara hakaret etmek ve hukuksuz davranmanın kimsenin haddi olmadığını belirtti.

Kışanak, şunları söyledi: "Bunun hesabını verecekler. Varto'da sokak ortasında çıplak bedeni sürüklenen kadının hesabını verecekler. Bu alçaklığı yapana hesap sormayan devlet gelir benim belediye başkanımı gözaltına alırsa ben de özerklik ilan ederim tabi ki."

Grup, açıklamaların ardından dağıldı.

Diyarbakır'da bu sabah düzenlenen operasyonda Sur İlçe Belediyesi eş başkanları ile Silvan Belediye Başkanı'nın aralarında olduğu 5 kişi gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, Diyarbakır'ın bazı ilçelerinde "özerk yönetim" ilan edildiği iddiasıyla gözaltına alındığı belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...