Nazlı Ilıcak: Ben FETÖ’yü geç fark ettim

Gazeteci Nazlı Ilıcak, FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik davada savunma yaptı. Bugüne kadar darbe karşıtı yazılar yazdığını söyleyen Ilıcak, "Bunu burada itiraf ediyorum, FETÖ'nün terör örgütünü geç farkettim" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.06.2017 - 16:27 | Son Güncelleme : 20.06.2017 - 17:35

Nazlı Ilıcak: Ben FETÖ’yü geç fark ettim

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda çağrışım yapan mesajlar verdikleri iddia edilen Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Tuncay Opçin, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve Prof. Dr. Osman Özsoy'un da aralarında bulunduğu 17 sanık hakkında açılan davanın ikinci duruşması yapıldı.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek ile tutuksuz sanık Tibet Murad Sanlıman ve tarafların avukatları hazır bulundu.

Tutuklu sanık Ahmet Altan duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada dün başladığı savunmasına devam eden Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ile yaptıkları 14 Temmuz'daki programdan yola çıkan savcının, darbeye zemin hazırladıkları saikiyle hareket ettiğini savundu.

"BUGÜNE KADAR DARBEYE KARŞI YAZDIM"

Kendisinin bugüne kadar darbeye karşı yazılar yazdığını ifade eden Ilıcak, darbe girişimi gecesi 00.00'dan önce attığı hiçbir tweetin iddianamede yer almadığını kaydetti.

"KİMLİĞİM TEOKRATİK BİR DARBEYE UYAR MI?"

Darbeye karşı olduğunu öne süren Ilıcak, "Benim kimliğim teokratik bir darbeye uyar mı? Ben niye Fethullah Gülen'in ülkenin başına geçmesini isteyeyim? Suudi Arabistan'da bir Nazlı Ilıcak olmak ister miyim? Ben kainat imamı denen bir kişinin neden peşine takılayım? FETÖ, 28 Şubat'ta Erbakan'a karşı çıktı, Nazlı Ilıcak 'Ben Refah Partili'yim' dedi. Cemaat barış sürecine karşı denildi, ben taraftarım, bugün de taraftarım. Oslo sürecini hiç eleştirmedim" ifadelerini kullandı.

"HAYATIM SİVİLLEŞMEYLE GEÇTİ"

FETÖ'nün, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı düşman olarak gördüğünü belirten Ilıcak, "Ben Teoman Koman ile Hakan Fidan'ı mukayese ettim. 'Bin Koman gelse, bir Fidan'a değişmem.' dedim. Ben sivil bir kişinin olmasını tercih ettim. Hayatım sivilleşmeyle geçti, ben nasıl darbeye zemin hazırlarım?" diye konuştu.

TANIK YERİNE KÖŞE YAZISI

Duruşma salonunda tanık dinletmek yerine meslektaşlarının yazılarına değinmek istediğini kaydeden Ilıcak, gazeteciler Ertuğrul Özkök, Ahmet Hakan, Cengiz Çandar ve Rauf Tamer'den kendinin anlatıldığı köşe yazılarından örnekleri okudu.

"ERDOĞAN'IN MUHALİFİYİM, DÜŞMANI DEĞİL"

Kendisinin Ahmet Altan ile olan programda söylediği hiçbir sözün tehdit ve hakaret içermediğini savunan Ilıcak, "Benim hangi sözümle darbeye zemin hazırlanıyor. Ben Erdoğan'ın muhalifiyim, düşmanı değilim ki nasıl onun ölmesini isteyeyim, ölmesini isteyen planların içerisinde yer alayım. Geçmişte yol arkadaşlığımız var" dedi.

"TOPYEKÜN KUMPAS DİYEMEM"

Nazlı Ilıcak, kendisinin "Ergenekon" ve "Balyoz" süreçlerine topyekun kumpas diyemeyeceğini kaydetti.

Kendisinin bu süreçlerde gerçeklik payı olduğuna inandığını söyleyen Ilıcak, "Burada bir gerçeklik payı var dersem ben FETÖ’nün içine mi giriyorum? Bu işlerin çok sulandırıldığını kabul ediyorum. Ben bu kumpas denilen meselelere parmak bastım, yazılar yazdım. Balyoz ve Ergenekon için topyekun, komple bir şey yok demek yanlış bir şey. Tekrar ediyorum suistimal olmuştur, özellikle "Balyoz" süreci sulandırılmıştır. Savcı, beni Ergenekon ve Balyoz kumpaslarını aklamamla suçluyor" diye konuştu.

"İTİRAF EDİYORUM, GEÇ FARK ETTİM"

FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, cemaat olarak bildiği olgunun terör örgütü olduğuna kesin kanaat getirdiğine değinen, Ilıcak şunları kaydetti:

"Özeleştiri yapmak istiyorum. Cemaat işini geç fark ettim. Ben FETÖ’yü geç fark ettim. Bunu söylüyorum. İnat ettim mi burnumun dikine giderim. Uyarılara dikkat etmem. Benim bunu geç fark etmemin farklı bir sebebi vardı bunu anlatmak istiyorum. Demokrat parti geleneğinden gelen biri olarak, dindar kesimlere daima duyarlı oldum. Dindar ile din istismarcısını ben ayırt edemedim. Bunu burada itiraf ediyorum, terör örgütünü geç farkettim."

Kaçmasının söz konusu olmadığını söyleyen Ilıcak, tahliyesini talep ederek, savunmasını tamamladı.

Nazlı Ilıcak'ın ardından savunma yapan tutuklu sanıklar Fevzi Yalçın ve Yakup Şimşek de FETÖ ile ilgili bir bağlantılarının bulunmadığını öne sürerek, tahliyelerini talep ettiler.

Duruşma, yarına ertelendi.

Sayfa Yükleniyor...