Bahçeli: 'Ben ülkücüyüm' diyen 16 Nisan'a 'Evet' demelidir, diyecektir

Erzurum mitinginde konuşan MHP Lideri Bahçeli, ''Ben ülkücüyüm' diyen 16 Nisan'a 'Evet' demelidir, diyecektir'' ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı 26.03.2017 - 14:43 | Son Güncelleme : 26.03.2017 - 17:46

bahçeli-erzurum.jpg

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması kapsamında partisince Erzurum İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, 16 Nisan'daki halk oylaması kapsamında Erzurum'da bulunmaktan son derece mutlu ve umutlu olduğunu belirtti.

Erzurum'un vatan, bağımsızlık ve kahramanlık demek olduğunu, "dadaşlar"ın geçmişten bugüne hiçbir sorumluluğu göz ardı etmediğini vurgulayarak, kentin, Erzurum Kongresi'nde sergilenen azim ve kararlılığa her zaman sahip çıktığını söyledi.

Türkiye'nin kurtuluşu için yeni bir seferberlik ve mücadele ruhunun tecelli etmesi gerektiğini dile getiren Bahçeli, şunları kaydetti:

"Kötü giden talihe 'dur' demenin zamanı gelmiştir. Türkiye, şu anda çok vahşi tehdit kuşağındadır. Türkiye'yi hedef alan mihraklar kuyumuzu kazmak için sıradadır. Hançeri saplamak için kuyruktadır. Emin olunuz, başımızı kaldırıp etrafa bakarsak hainleri göreceğiz. Sesimizi yükseltip tepkimizi gösterirsek kaçtıklarını izleyeceğiz. İrademizi ifşa edip direnişimizi güçlendirirsek, Türkiye düşmanlarının pıstıklarına, sindiklerine muhakkak tanık olacağız. Dün Ermeni çeteleri ne yaptıysa, bugün terör örgütleri ve arkasında duran emperyal acımasızlık aynısını yapmaktadır. Dün Erzurum'a işgal ve esareti dayatanlar bugün yeniden hazırlık içindedir. Rusya'ya bakınız, YPG-PYD ile nasıl bir ilişki ve ittifak içinde olduğunu görünüz. Rusya tarihi emellerini alttan alta sürdürmektedir. Müslüman, Türk milletine ne kadar düşman odak varsa Rusya'yla ortak cephededir. Mehmetçik katillerini Rusya kucaklarken, ABD silahlandırıp beslemektedir. Bu nasıl bir kumpas, nasıl bir tezgahtır?"

Bahçeli, Rusya'ya tepkisini sürdürerek, "Rusya bir yanda dostluk mesajları verirken, diğer yanda meyve-sebze ambargosunu kaldırmaktan kaçınmakta, PKK-PYD-YPG'yle aynı hizada durmaktadır. Peki, Putin yönetimi kimi kandırmaktadır? Moskova Türkiye'yi ne zannetmektedir? Yoksa 93 Harbinin milli hafızalardan çıktığı mı sanılmaktadır? Maalesef Rusya Afrin'e zırhlı araçlarla asker konuşlandırmakta, üs kurmaktadır. Moskova'da kanlı terör örgütlerinin ofisleri açılmaktadır. Halep katilleri aynı karededir. Türkmen katilleri aynı kümededir. Türkmen Dağı'nda kan dökenler aynı siperdedir."

"TÜRKİYE ÇOK ÇETİN VE TEHLİKELİ SÜREÇTEN GEÇİYOR"

Bahçeli, geçmişte Ermeni çetelerini destekleyenlerin, Erzurum'un kanına girenlerin bugün yine faaliyet halinde olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin çok çetin, çok tehlikeli bir süreçten geçtiğini söyledi.

Devletin milletiyle bir ve beraber olması gerektiğini anlatan Bahçeli, "Bizim, zalimlerin karşısında saf saf dizilip etten duvar örmemiz şarttır. Artık bekamız risk altındadır. Yüreklerimiz toplu vurmalıdır. Bunu görmek, bu tehdidi bilmek lazımdır. Güvenliğimiz yoğunlaşan tehditlerin doğrudan hedefindedir" ifadelerini kullandı.

Bahçeli'nin, miting alanını dolduran vatandaşlara halk oylamasını anımsatarak, "Türkiye'ye, bayrağa vatana sahip çıkacak mısınız? Millet, devlet ve Türkiye için 'Evet' mi? şeklindeki sorusu üzerine meydandaki kalabalık, bayrakları sallayarak Rabia ve bozkurt işaretleriyle "Evet" cevabı verdi.

"ÖNCE 'ÜLKEM' SONRA 'PARTİM' İRADESİNİ GÖSTERİYORUZ"

"Evet"lerin gelecek için umut verdiğini ifade eden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yapmamız gereken çok şey var. Bilinsin ki siyasi kaygı ve çıkar kavgalarıyla mesafe almak bundan sonra ihtimal dışıdır. Önce 'ülkem' diyoruz. Önce 'milletim' diyoruz. Sonra 'partim' ve 'ben' iradesini gösteriyoruz. Zaman birlikte hareket zamanıdır. Zaman ortak paydada buluşma, kardeşçe ve cesaretle mücadele zamanıdır. Beka meseleleri ağırlaşmışken günü birlik davranamayız. Milletimiz çok yönlü saldırıların hedefindeyken iktidar-muhalefet boğuşmasına tahammül edemeyiz, doğru göremeyiz. 15 Temmuz FETÖ ihanetinin perde arkası belli olmuşken aleni bir işgal teşebbüsüyle karşı karşıyayken dost görünümlü ülkelerin buna inanmaması, iknada direnmesi olacak şey değildir."

Türkiye karşıtı ülkeler kervanına en son İngiltere'nin katıldığına işaret eden Bahçeli, 15 Temmuz'da bombaların Londra'ya değil Ankara'ya atıldığını dile getirdi.

"RUSYA, SURİYE'NİN KUZEYİNDE PYD-YPG'NİN MUHAFIZLIĞINA SOYUNMUŞTUR"

Bahçeli, Türkiye hazımsızı çevrelerin kasti ve yanlı davrandığını, 15 Temmuz'u bulandırmaya gayret ettiğini vurgulayarak, şunları aktardı:

"15 Temmuz'u bulandırmak yanlıştır, adaletsizliktir, utanmazlığın ta kendisidir. FETÖ kollanırken, kanlı ve karanlık terör ortakları da Batı'dan destek almaktadır. PKK-PYD-YPG'ye müttefik olduğumuz ülkeler açıkça yardım ve yataklık yapmaktadır. Kahredici bu tablonun kabul edilecek hiçbir tarafı yoktur. Menbiç'ten PYD-YPG arındırılacaktı, müstevliler öyle diyordu; ama bilakis iyice silahlanarak yerleşmiştir. Sorumlu ve suçlu ise en başta ABD ve Rusya'dır. Rusya, Suriye'nin kuzeyinde PYD-YPG'nin muhafızlığına soyunmuştur. ABD, Rakka'nın çevresine YPG'li teröristleri taşıyarak Türkiye'yi dışlamıştır. Her alanda yalnızlık ve kutuplaşma kaderimiz haline gelmiştir. Alman istihbarat başkanı FETÖ konusunda "ikna olmadık" zırvasını dillendirmektedir. ABD istihbaratı da aynı görüştedir. 15 Temmuz'u FETÖ'nün yapmadığı konusunda ABD ve Avrupa'nın bu kadar çabası ve açıklaması niyedir, neye hizmettir? Bu çarpıtma ve telaşın altında ne vardır?"

Bahçeli, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e de tepki göstererek, "Pensilvanyalı hain kimin, hangi kapalı devre çalışan istihbarat örgütlerinin tetikçisidir? 15 Temmuz ihanetinin faili bal gibi FETÖ'dür. Katil bellidir, cani ortadadır, Türk milleti bu şerefsizleri asla affetmeyecektir. Gerçekleri inkar edenler ise FETÖ'ye bu görevi veren, teröristlerini gizlemek ve istila emrini teröristlere bildirmekten utanmayanlardır. Erzurum, Pensilvanyalı terörist başını iyi bilmektedir. Emellerini, oyunlarını, istismar ve ihanetlerini hafızasında taşımaktadır. ABD inanmıyormuş, Almanya ikna olmuyormuş, İngiltere delilleri yeterli bulmuyormuş, Norveç ve İsviçre FETÖ'cülere kucak açıyormuş; hiç mühim değildir."

"TÜRK MİLLETİ 15 TEMMUZ'DA SUÇLULARI KEPAZE ETTİ"

Türk milletinin 15 Temmuz ihanetini bizzat yaşadığını, suçluları, işbirlikçilerini kepazeye çevirdiğini vurgulayan Bahçeli, "darbeciler ve bunların ardında duran alçakların" 15 Temmuz'u saptırmak için devrede olduğunu söyledi.

Günahkarları temize çıkarmaya hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurgulayan Bahçeli, şöyle konuştu:

"FETÖ, Anadolu'yu ele geçirmek için fırsat arayan vicdanı zincirli, iradesi kirli odakların adi ve pespaye bir suikastçısıdır. Türk askeri kılığına giren canavarlar bağımsızlığımıza kast etmeyi planladılar. Devlete yuvalanıp yuvamızı yıkmaya kalktılar. Bir dolarları cüzdanlarında taşıyıp yurdumuzu parçalamayı düşündüler. ByLock ile haberleşip yıkım ve yok oluşa hizmet ettiler. 15 Temmuz'da üzerimize düşmanca bomba attılar. Milletimize barbarca kurşun sıktılar. Eğitimden adalete, TSK'dan emniyete, üniversitelerden medyaya, iş aleminden sivil toplum kuruluşlarına kadar nüfuz edip çürütmedikleri alan bırakmadılar. Milli varlığımızı dinamitlemek istediler. Milli ruhumuzu yok etmeyi denediler. Askeri askere, polisi polise, askeri polise, polisi askere kırdırıp iç savaş ortamını tesis etmeye uğraştılar."

Bahçeli, oyunun tutmadığını tuzağın bozulduğunu dile getirerek, Türk milletinin kudretini, azametini bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

MHP Lideri Bahçeli, milleti kimsenin bölemeyeceğini, devleti de kimsenin çöküşe götüremeyeceğini bildirdi.

Bu güvenceyi Erzurum'un 'Evet' tercihinin verdiğini vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Bin yıllık kardeşliğimizi bozamazlar, fitneyi hakim kılamazlar. Teminat Erzurum'dan yükselen 'Evet' kararlılığıdır. 16 Nisan’da FETÖ 'Hayır' diyor. Niye, çünkü çözülmeyi bekliyor. 16 Nisan’da PKK 'Hayır' diyor. Niye, çünkü çürümeye yatırım yapıyor. 16 Nisan’da Doğu Perinçek ve yoldaşları 'Hayır' diyor. Niye, çünkü Türkiye'nin kuruluş felsefesi imha olsun emelindeler. Hollanda, Almanya ve diğer sözde gelişmiş ülkeler, 16 Nisan'da 'Hayır'ı destekliyor. Niye, çünkü iç kargaşa hakim, etnik ve mezhep çatışması yeşersin istiyorlar. CHP ise bunların önüne düşmüş, tezviratın mihmandarı olmuş, ille de 'Hayır' hezeyanıyla mekik dokuyor."

Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, "Sayın Kılıçdaroğlu, 16 Nisan Anayasa referandumunu saptırmak, yarasız yere kurt düşürmek, çürük tahtaya çivi çakmak için çırpınıyor. Cambaz ipte, balık dipte, Kılıçdaroğlu ise hayırsızlığın dibinde bulunuyor. Nasıl ki alışmış, kursak bulamacını isterse CHP de milli bunalımı özlüyor, ülkenin buhranını ümit ediyor. CHP ve ittifak içinde olduğu 'Hayır' cephesi, ölü görse ağlamaz düğün görse oynamaz, yani bu millete tümden yabancıdır" ifadesini kullandı.

Bahçeli, anamuhalefetin tek adamlıktan bahsettiğini belirterek, CHP'nin her tarafa sandıktan diktatör çıkacağını uydurarak korku yaydığını anlattı.

Anamuhalefete "diktatör nedir, tek adam nasıl olacak " diye sorduklarında kaçak yer aradıklarını aktaran Bahçeli, "Rejim değişecek diye tek ayaküstünde kırk yalan savuruyorlar. Sistem başka, rejim başka şeydir. Değişecek olan yalnızca 'hükümet etme sistemidir' diyoruz, bön bön bakıp, gözleriyle fel fecir okuyorlar. Muhtarlıkların bile kapatılacağını söylüyorlar. Lokantalara bir kararnameyle kilit vurulacağını iddia ediyorlar. Gelin şunu bir anlatın neye dayanıyorsunuz, niye boş konuşuyorsunuz diyoruz, anında 'Mustafa Kemal’in askerleriyiz' sloganına sığınıp kazın yanmaması için durmadan çeviriyorlar" diye konuştu.

Devlet Bahçeli, anamuhalefetin 'Anayasanın ilk dört maddesini Bahçeli’ye sorun' dediğini aktararak, onların, kendisinin verdiği ödünsüz ve yeminli cevapları anlayabilecek yüreklerinin ve zekalarının olmadığını bildirdi.

"KILIÇDAROĞLU'NUN NEYE NİÇİN 'HAYIR' DEDİĞİ BELİRSİZ"

Bahçeli, şu görüşlere yer verdi:

"Doluya koyuyorlar almıyor, boşa koyuyorlar dolmuyor. Çünkü dağda bağları yok, çakaldan davaları yok. Fakat bizim vardır, bizim Türkiye'ye pusu kuran, Türk milletine ömür ve kefen biçen bütün alçaklardan sonuna kadar alacağımız vardır. Bozkurt'un da töresi ortadadır. Sayın Kılıçdaroğlu 'Hayır' diyor, demesine de neye, niçin, niye 'Hayır' dediği belirsizdir. Bu Kılıçdaroğlu değil mi ki '16 Nisan’dan sonra Cumhurbaşkanı başka bir partinin, başbakan başka bir partinin genel başkanı olursa kavga o zaman çıkacak' diyen. Zavallı, daha anayasa maddelerinde neyin yazdığını bilmiyor. Başbakanlığın kalktığını öğrenememiş. Aziz milletimizin karşısına çıkıp anayasa anlatıyor. Ne var ki daha ne anlattığının sırrına erememiş. Bu kafanın 'Hayır'ında hayır olur mu, cevap veriyorum, kesinlikle olmaz. Bilmediğini bilmeyen, savunduğunu özümsememiş bir siyasetçinin sözüne güven duyulur mu, elbette duyulmaz."

Bahçeli, CHP’nin 15 Temmuz’dan şikayetçi olduğuna yakınlarda hiçşahitlik edilmediğine dikkati çekti.

CHP'nin, 15 Temmuz’da Özel Kuvvetlerde destan yazan kahraman şehit Ömer Halisdemir’e ve de 248 şehide en küçük bir şükran ve minnet duygusu göstermediklerini dile getiren Bahçeli, CHP'nin tüm bunlara rağmen ayrıca olaganüstü halden (OHAL) de rahatsız olduğuna işaret etti.

"BUNLARIN REHBERİ YALAN"

CHP'nin OHAL'i darbe olarak gördüğünü belirten Bahçeli, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Anlaşılan akılla, ahlakla aralarını kapanmamak üzere açmışlar. Sanki yüzlerinde alın derisi değil, davul derisi var. Ne söylesek nafile. Zannedersiniz başka gezegenden gelmişler, başka diyarlardan göçmüşler. PKK’nın peşine takılmışlar. FETÖ’nün kılıcını sallıyorlar. PYD-YPG’ye övgüler düzüyorlar. Avrupa'nın muhbiri gibi davranıyorlar. Türk milletinin tarihi hakkına sahip çıkması zorlarına gidiyor. 'Yol yakınken vazgeçelim', 'yorgan gitmeden kavga bitsin' diyemiyorlar. Bunlarda ne utanma var, ne de milli uyanışın emaresi. Bunlarda ne akıl var, ne de milli şuurun tortusu. Bunların rehberi yalan, ezber ve tezleri ahlaki talandır."

Bahçeli, milletin yürüyüşünün önüne taş koymak isteyenlerin 16 Nisan'da kaybedeceğine vurgulayarak, Erzurum'un 16 Nisan’da onlara tokadı vurarak, çuvala doldurup sandığa koyacağını söyledi.

"HAYIR LOBİSİ, 'YANDIK, BİTTİK' DİYOR"

Yerli, milli ve ahlaki bir uzlaşmayla, iç dinamiklerle temellenmiş sistem değişikliğini hazmedemeyenlerin dağılacağını belirten Bahçeli, şunları ifade etti:

"16 Nisan’da Türkiye kazanacaktır. 16 Nisan’da Türk milleti onun bunun ağzına bakmayarak, muhteşem iradesiyle geleceğini şekillendirecektir. '16 Nisan’da hükümet etme sistemi değişecek' diyoruz, 'Hayır' lobisi 'yandık' diyor. '16 Nisan'da yargının bağımsızlığının yanına tarafsızlık gelecek' diyoruz, 'bittik' diyorlar. '16 Nisan’da büyüyen, 59 milyon seçmene ulaşan Türkiye'nin milletvekili sayısı 550’den 600’a çıkacak' diyoruz, 'doğacak maliyeti kim karşılayacak' sözleriyle beyhude mazeret üretiyorlar. Zannederseniz, seçmen sayısının 29 milyon olduğu 1994’de milletvekili sayısını 450’den 550’ye çıkaran CHP’nin ortağı olduğu koalisyon hükümeti değildir. Türkiye’de 143 bin kişiye bir milletvekili düşerken Avrupa Birliği'nin ortalaması 53 bindir. Bunu bilmiyor, idrak edemiyorlar. Milletvekili seçilme yaşını 25’ten 18’e indiriyoruz, gençliğe itiraz edip takoz koyuyorlar."

Bahçeli, Türk gençliğinin her şeye layık olduğuna ve onlara güvendiklerine dikkati çekerek, gençliğe vatanına ve milletine sahip çıktığı için teşekkür etti.

"16 NİSAN’DA YILDIRIM YEMİŞE DÖNECEKLER"

"TBMM ve Cumhurbaşkanı seçim süresini beş yılda bir ve aynı güne taşıyoruz, çarpıtıp kara çalıyorlar" diyen Bahçeli, şunları kaydetti:

"Gazi Meclis'in yetkilerini güçlendirip etkin hale getiriyoruz, yalan ve riyayla yetkilerin azaltıldığını, Meclis'in tesirsiz hale getirildiğini zırvalıyorlar. Milletvekillerinin kanun teklifi verme haklarını daha genişletip yasama fonksiyonunu kuvvetlendiriyoruz ama gelin görün ki bindikleri dalı kesiyorlar. TBMM’nin denetim fonksiyonlarını temellendirip güçlendiriyoruz, niye gensoru yok diyorlar. Olsa bile ne olacağına cevap veremiyorlar, değişen sistem yapısında ihtiyaç kalmadığını kesinlikle anlayamıyorlar. Cumhurbaşkanı’nın görev yetkilerine yeni bir denge ve düzenleme getiriyoruz, fiili açmazı bitiriyoruz, yürütme ve yasama arasına kalın duvarlar örüyoruz ancak sabote ediyorlar, aslı astarı olmayan açıklamalarla sulandırıyorlar. Kılıçdaroğlu ve hayırsız havarileri Cumhurbaşkanı hükümet etme sistemini karalayıp Türkiye’nin sistemsel reformunu hazmedemiyor, kabullenemiyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, 16 Nisan’da yıldırım yemişe dönecekler.''

Bahçeli, 15 Temmuz'dan sonra muhtemel kaos, kriz ve darbe tehlikelerine karşın sorumluluk almaktan uzak durmalarının mümkün olamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine değinerek, "Devletin anayasal ve meşru daireye çekilme ihtiyacına sessiz ve müdahalesiz kalamazdık" diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

"Bu maksatla rejimi değil, hükümet etme sistemini reforma tabi tuttuk, tarihsel rotamızı yeniden belirledik. İlk defa Cumhurbaşkanı’na cezai sorumluluk geliyor. Bunun neresi yanlıştır, bu düzenlemeden aklı başında kim ürkecektir Cumhurbaşkanı TBMM’yi feshedecekmiş, koca ve kuyruklu bir yalandır. Yaptığımız düzenlemeyle hem TBMM hem Cumhurbaşkanı seçimleri karşılıklı olarak yenilenebilecektir. Çift taraflı bir giyotin sistemi inşa edilecektir. Bu yeni durum, yasama ve yürütmenin kalıcı bir uzlaşma ve anlaşma şuuruyla ülkenin kaderine yön vermesi demektir. Çatışma olmayacak veya en aza çekilecektir. Kavga edilmeyecek, edilse bile rejim ve sistem krizine dönüşmeyecektir."

"SIKIYÖNETİM UYGULAMASINI TAMAMEN KALDIRIYORUZ"

"Cumhurbaşkanının bir partiye üye olmasının hiçbir sakıncasının olmadığını" dile getiren Bahçeli, resmi olmasa da bu güne kadarki Cumhurbaşkanlarının hiçbirinin partisiz veya ideolojik görüşsüz hareket etmediğine vurgu yaptı.

"Kılıçdaroğlu, biraz tarih sayfalarını karıştırmışsa asıl bu soruya cevap vermelidir." ifadesini kullanan Bahçeli, "Ayrıca sıkıyönetim uygulamasını tamamen kaldırıyoruz. OHAL yetkisini ise yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanının tasarrufuna bırakıyoruz. Düne kadar bu kararı Bakanlar Kurulu alıyordu, şimdi ise Cumhurbaşkanı alacaktır. Bunun neresi hatalıdır Yine düne kadar Bakanlar Kurulu kararname çıkartırken şimdi Cumhurbaşkanı bu görevi üstlenecektir. Fakat kararnameler kanunlara aykırı olamayacak, kanunların düzenleme yaptığı alanlarda kararname yayınlanamayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, yeni adıyla Hakimler Savcılar Kurulu’nun sayısını 22’den 13’e indireceklerini belirterek, TBMM'nin, bu kurula 7 üye seçerek milli iradeyi adalete yansıtacağına dikkati çekti.

"CHP BOŞUNA UĞRAŞIP ÇAMUR SİYASETE SAPLANMASIN"

Cumhurbaşkanının mevcut halde seçtiği üye sayısının yeni düzenlemede de aynen korunacağını anlatan Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı, yürütmenin başı olup hükümet kurduğundan bütçe ve kesin hesap kanununu hazırlama hakkına da sahip olacaktır. Bunun neresi mahzurludur CHP boşuna uğraşmasın, boş yere heveslenip çamur siyasete saplanmasın. PKK, FETÖ, DHKP-C, PYD, YPG, batıl ve hain odaklar engel olmaya çalışsalar da 16 Nisan’da milli beka için 'Evet' mührünü vuracağız. Biz, Türkiye'nin diriliş ve toparlanmasına 'Evet' diyoruz. Biz, Türk ve Türkiye düşmanlarının bozgunu için 'Evet' diyoruz. Biz, başkanlığa değil cumhurbaşkanı hükümet sistemine 'Evet' diyoruz. Bizim gönlümüzde, 'Evet' veya 'Hayır' iradesine sahip her vatan evladı değerli, yeri dolmaz, bir ve eşittir."

Bahçeli, halk oylamasında 'Hayır' oyunu kullanacak vatandaşlardan iyi düşünmesini isteyerek, bu vatandaşların kararlarını tekrardan gözden geçirmesini talep etti.

''BEN ÜLKÜCÜYÜM' DİYEN 16 NİSAN'A 'EVET' DEMELİDİR, DİYECEKTİR"

Vatandaşların tekin olmayan, güven vermeyen, inandırıcı bulunmayan telkin ve dayatmalara yüzlerini çevirmesi gerektiğini aktaran Devlet Bahçeli, şunları söyledi:

"Vatandaşımız, Türkiye’nin içinde bulunduğu musibet ve muazzam riskleri değerlendirip 'Evet' iradesine dönüş yapsın. 'Ben ülkücüyüm' diyen 16 Nisan'a 'Evet' demelidir, diyecektir. 'Ben milliyetçiyim' diyen 'bu bayrak benim, bu devlet benim, bu millet benim onurum' diyen her kardeşim istiklal, istikbal ve istikrar için 'Evet' kararında olmalıdır ve Allah'ın izniyle de olacaktır. Diyoruz ki devlet, millet, cumhuriyet için tertemiz irademizle şartsız 'Evet.' 'Evet', ülkemiz için sözdür, yemindir, vazgeçilmeyecektir. 'Evet' Türkiye Cumhuriyeti’dir, 'Evet' milli birliğin simgesidir. Anayasanın ilk dört maddesi üzerinde kim ya da kimlerin art niyetli planı varsa önce bizi aşmak, bizi çiğnemek durumundadır. MHP, Türkiye Cumhuriyetinin tarihi hak ve hukukuna can pahasına sahip çıkacaktır. Türkiye Devleti bir Cumhuriyet olup ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Milli birlik ve bölünmez bütünlüğümüzün dayandığı temeller tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak ve tek dil ülküsüdür."

Erzurum'un bu kutlu değerleri ve kutsal emanetleri korumaya yemininin olduğunu ifade eden Bahçeli, sonuna kadar millet, sonsuza kadar devlet, ülke ve Türkiye için 'Evet' diyeceklerini belirtti.

Bahçeli, "Kaynağımız millet, kudretimiz devlet, irademiz 'Evet', yine 'Evet', bir kez daha 'Evet.' Ne engellerden yılarız ne de mücadele etmekten yorulur ve korkarız. Biz, MHP'yiz, biz Türk milletiyiz, biz Erzurum'uz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...