'Bende sapkın bir müzik yaklaşımı var'

Erkan Oğur, müzikle tanışmadığı dönemleri özlediğini belirterek, “Bende sapkın bir müzik yaklaşımı var. Müzik, var olmakla eş değer benim için” diye konuştu.

'Bende sapkın bir müzik yaklaşımı var'

Kapadokya Caz Günleri’nin açılış konseri için Telvin projesiyle beraber Nevşehir’e gelen Erkan Oğur bugün Nevşehir Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda bir söyleşi gerçekleştirdi. "Ben öğretmen değilim, öğrenciyim" diyerek söze başlayan ünlü müzisyen, müziği seven, müzik aletleriyle haşır neşir olan, o ölçüde düşünmeye çalışan birisi olduğunu kaydetti. Erkan Oğur, bir öğrencinin sorusu üzerine Telvin'in anlamını şu şekilde açıkladı:

"Telvin tasavvufi bir terim, tasavvufun da ötesinde düşünsel bir terim; halden hale geçmek bir diğer anlamı. Müzik için de bu geçerli. Müzik de yaşamımızın ve kâinatın bir parçası. Bir müzik olayı başladığında onun da hiçbir zaman bir önceki hali gibi olmaması gerçeği var ve biz bunu yaşıyoruz. Özellikle doğaçlama yapılan müziklerde bu çok bariz bir şekilde karşımıza çıkıyor."

Hayatında müziğe karar verdiği anda tüm hayatının tepetaklak olduğunu ifade eden Oğur, "Hiçbir şeye hazır değildim tepetaklak oldum, babam beni evlatlıktan ret etti, parasız kaldım, hasta oldum. Her şeye yeni baştan başlamak zorunda kaldım," diye konuştu.

Ailesinde bildiği kadarıyla müzisyen olmadığını ifade eden Oğur, "Müzik bilgim belli düzeydedir, çok yüksek değildir. Müzik aletlerini çok severim, hatta en çok ben severim... Bazılarını iyi çalıyorum ama benden iyi çalanlar var, benden iyi çalanlardan daha çok severim. Tek farkım bu olabilir,” diye konuştu.

Sibel Köse, Elif Çağlar, Alper Yılmaz, Bilal Karaman, Sarp Maden gibi ünlü caz müzisyenlerinin sahne alacağı Kapadokya Caz Günleri 12 Aralık’a kadar devam edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...