“Beni tanıyor musunuz?” dedi, kürsüde fenalaştı

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma’daki maden faciasıyla ilgili duruşmada, kardeşini kaybeden işçi sanıklara "Beni tanıyor musunuz?" diyerek parmağını salladı. Sanık avukatları tehdit var dedi, madenci kürsüden inerken fenalaştı.

Anadolu Ajansı 15.10.2015 - 13:56

“Beni tanıyor musunuz?” dedi, kürsüde fenalaştı

Soma'daki maden faciasına ilişkin 8'i tutuklu 46 sanığın yargılandığı davaya Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Madende şalterci olarak çalışan Ramazan Akkoç, ifadesinde olay günü 5. banttaki şalterde olduğunu, saat 15.00'e yaklaşırken bantların birden durduğunu söyledi.

Yetkililere haber vermek istemesine rağmen telefonların çalışmadığını anlatan Akkoç, "Sonra amir geldi, 'dışarı çıkalım' dedi. Onun ceketi diğer taraftaydı, onu aldım geldim. Bu sırada siyah bir duman geldi. H panosuna gitmemi istedi. Oradaki arkadaşlara dumanı haber verdim. Maskeleri taktık. Bir süre sonra da mavi bir boru vardı, şefimiz hava almak için onu kesmemizi söyledi, onun havasını kullandık" diye konuştu.

Akkoç, bir süre sonra dumanın daha da yoğunlaştığını belirterek, bunun üzerine herkesin helalleştiğini, daha sonra kurtarma ekibinin kendilerini kurtardığını aktardı.

Çalıştığı bölgede yangın tüpü bulunmadığını belirten Akkoç, kendisine daha önce madende tehlike anında neler yapması gerektiğinin anlatılmadığını iddia etti.

“PATRONA SİZ, İŞÇİYE SEN”

Sanık avukatlarından Yusuf Koçyiğit'in, Akkoç'a soru sorarken "sen" diye hitap etmesine müşteki avukatları "patrona 'siz', işçiye 'sen' mi oluyor" sözleriyle tepki gösterdi.

Müşteki avukatları, Yusuf Koçyiğit'in soru sormak yerine yorum yaptığını ileri sürerek, mahkeme heyetine itirazda bulundu.

Koçyiğit, yargılamanın engellendiğini iddia etti, bu sırada müşteki ve sanık avukatları arasında tartışma yaşandı.

"BENİ TANIYOR MUSUNUZ?"

Faciada kardeşini Kaybeden Yusuf Koçan, kürsüye çıkarken tutuklu sanıklara dönerek "Beni tanıyor musunuz?" dedi ve işaret parmağını salladı. Sanık avukatları "tehdit var" diyerek tepki gösterdi. Koçan, "Beni tanıyıp tanımadıklarını sordum sadece" ifadelerini kullandı.Sanık avukatlarının itirazı üzerine Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı duruşmaya 10 dakika ara verdi.

BİR ANDA FENALAŞTI

Kürsüden inerken fenalaşan Koçan'a sağlık görevlileri müdahale etti. Bu sırada salondaki madenci yakınları da sanık avukatlarına tepki gösterdi.

Aranın ardından Mahkeme Başkanı Ballı, Yusuf Koçan'ın daha sonra dinleneceğini söyledi.

Tanık olarak dinlenen Mustafa Bostancı da olay anında U3 bölgesinde tarama yaptıklarını anlatarak, önce yerini tam olarak bilmediği bir bölgede dinamit patlatıldığını, bundan 15-20 dakika sonra etrafı duman sardığını ifade etti.

Dinamit dışında bir patlama sesi duymadığını aktaran Bostancı, daha sonra "Temiz hava çıkışına çıktık. İzlemeyi aradık, durumu bildirdik" dedi.

Mahkeme Başkanı, Bostancı'ya "Savcılık ifadesinde dinamit patlatılmasından hemen sonra duman geldiğini söylemişsin, duman ne zaman geldi?" diye sordu. Bostancı "15-20 dakika sonra" cevabını verdi.

20 KAMYONLUK ARTIŞ

Bostancı, son dönemlerde ocağın bazı bölgelerinde sıcak kömür olduğunu belirterek, ayrıca daha önce madenden günde 50-60 kamyon kömür çıkarılırken, son dönemlerde sayının 70-80 kamyona yükseldiğini, en çok kömür çıkaran vardiya amirinin fotoğrafının panoya asıldığını dile getirdi.

Bostancı, yaklaşık 4,5 yıldır çalıştığı Soma Kömür AŞ'de gaz maskelerine 6 ayda bir bakım yapıldığını sözlerine ekledi.

“SAĞOL ŞEF”

Bostancı, kendisine soru sormak isteyen tutuklu sanığın geçmiş olsun dileği üzerine "sağol şef" cevabını verdi.

AVUKAT ATALAY: SORU SORMAYACAĞIZ

Bunu üzerine mağdur avukatlarından Can Atalay, "Sanıkların tanıklara soru sormasındaki mahiyet açıkça görülüyor, yaşanan baskı görülüyor, bu nedenle biz soru sormayacağız" dedi.

İşçi yakınları da Bostancı'ya tepki gösterdi.

Sayfa Yükleniyor...