'Benim iznim olmadan müdahale edemez'

Adana'da TIR'ların aranmasıyla ilgili açıklama yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Savcı benim iznim, Adalet Bakanlığı'nın haberi olmadan böyle bir müdahalenin içine giremez" dedi.

20.01.2014 - 19:09

'Benim iznim olmadan müdahale edemez'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana'da MİT'e ait TIR'ların aranmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "TIR'ların aranmasında savcı, benim iznim, Adalet Bakanlığı'nın haberi olmadan böyle bir müdahalenin içine giremez. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın ne getirip ne götürdüğüne bakamaz. Bu paralel yapılanmanın diğer bir versiyonudur. Kısa bir zaman önce atılan adımın devamıdır" dedi.

SAVCI VE JANDARMA HAKKINDA SORUŞTURMA
TIR'ların durdurulmasını "paralel devletin adımı" olarak nitelendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ne yazık ki burada jandarmamız da kullanılmıştır. Gerek savcıyla ilgili gerek jandarmanın komuta kademesiyle ilgili hukuki sürec başlatılmıştır ve gereği yapılacaktır. Kendi milli istihbarat teşkilatını bu şekilde lanse edenin vatanseverliğinden ben şüphe ediyorum" şeklinde konuştu.

'ZAMANLAMASI MANİDAR'
Yargıtay'ın şike davasıyla ilgili kararı için de, "zamanlaması manidar" ifadesini kullanan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Zamanlaması itibariyle ben anlamlı buluyorum. Niye bugüne kadar böyle bir karar açıklanmadı? Seçim arifesinde niçin böyle bir karar açıklanır? Bunu 30 Mart sonrasında da yapabilirdin. Bütün bunlar zihin bulandırmaktan başka bir şey değil. Şu ana kadar yargıdaki o paralel yapının ince hesaplar suretiyle böyle bir adım attığına inanıyorum. Burada da hukuki süreç tamamen bitmemiştir. Devamında ne olur ne gelir ne gider onu bilemem. Sadece zamanlamasının anlamlı olduğunu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

HSYK DÜZENLEMESİ
HSYK ile ilgili düzenleme konusunda da görüşlerini ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanı'na 'Anayasa değişikliğini yapmaya varız' diyeceksin, dışarı çıkacaksın 'Biz yokuz' diyeceksin. CHP'nin bu ülkede yasama organında da yürütme organının çalışmalarında da hiçbir zaman ülkemize, demokrasisine katkı sağlayacak bir adımı bugüne kadar olmamıştır, bundan sonra da olmaz" dedi.

'YARGI İÇİNDEKİ ÖRGÜTLENMEYE MÜDAHALE'
"Brüksel ziyaretleri türkiye'de yaşananları en doğru en tarafsız şekilde anlatmamıza vesile olacaktır" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "YargIya değil, yargı içindeki örgütlenmeye müdahale edildiğini açık ve net bir şekilde ifade edeceğiz" dedi.

'ALGI OPERASYONU TUTMADI'
Başbakan Erdoğan, "Algı operasyonu Türkiye'de tutmadı. Algı operasyonunun başta AB olmak üzere dünya çapında bazı çevreleri etkilediğini görüyoruz. Bazı malum odakların kendi ülkelerini kötülemek için yoğun propaganda yaptıklarıını biliyoruz. Bürksel'de yaşananları anlatacağız, ihanet şebekelerinin oyunu bozulacak" ifadelerini kullandı.

KALABALIK HEYET EŞLİK EDİYOR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Brüksel ziyaretinde kalabalık bir heyet eşlik ediyor.

Erdoğan'la eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, milletvekilleri ve bürokratlar da Brüksel'e gitti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...