Davutoğlu kendisi adına oy kullanacak ismi İngiltere'de açıkladı

Resmi ziyaret amacıyla Londra'da bulunan Başbakan Davutoğlu, Meclis'teki Yüce Divan oylamasında kendisi adına Yalçın Akdoğan'ın oy kullanacağını söyledi.

ntv.com.tr 20.01.2015 - 18:22

Davutoğlu kendisi adına oy kullanacak ismi İngiltere'de açıkladı

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, mevkidaşı David Cameron ile görüşmesi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu'na Meclis Genel Kurulu'nda şu sıralar yapılmakta olan 4 eski bakanla ilgili Yüce Divan oylaması ve kendisinin oy kullanıp kullanmayacağı soruldu.

Soruşturma Komisyonu ve Genel Kurul sürecinin belirli bir yasal çerveçe içinde yapıldığını kaydeden Davutoğlu, kendisi adına oy kullanması için Yalçın Akdoğan'a vekalet verdiğini söyledi.

Davutoğlu, "Vekalet bıraktığım bir arkadaşım kullanacak. Herhangi bir arkadaşım kullanabilir ama bu kez Yalçın (Akdoğan) Bey kullanacak" diye konuştu.

Soruşturma Komisyonu ve Genel Kurul sürecine ilişkin  değerlendirmelerde de bulunan Başbakan, şunları kaydetti:

"Soruşturma Komisyonunun oluşturulması sürecinde de AK Parti olarak biz çok açık bir tavır sergiledik, bu komisyon oluşmasına öncülük eden AK Parti'dir, bu komisyonun çalışması sırasında herhangi bir müdahale söz konusu olmamıştır. Hiçbir komisyon üyesiyle ben konuşmamaya özen gösterdim. Komisyon hukuki değerlendirme içinde kendi değerlendirmesini yaptı, bir sonuca ulaştı. Şimdi Genel Kurul'da oylanacak, Genel Kurul'da da bu yasal çerçeve içinde ihsasırey yapmadan da en doğru sonuca ulaşılacağı kanaatindeyim."

"SAYGIN BİR KANAAT ÖNDERİDİR VE KATLEDİLMİŞTİR"

8. ölüm yıldönümünde anılan Hran Dink cinayetine de değinen Başbakan, "Hrant Dink bizim vatandaşımızdır, saygın bir kanaat önderidir ve katledilmiştir. Kimin sorumluluğu varsa ortaya çıkarılacaktır. Kim hangi saikle olursa olsun güvenliği tehdit etmişse üzerine gidilir. Yayımladığım mesaj umarım herkesin yüreklerine hitap eder ve yeni bir ilişki biçimi gerçekleştirilir" ifadelerini kullanıldı.

Davutoğlu, İngiltere'deki temaslarına yönelik ise özetle şu bilgileri verdi:

Çok yoğun bir şekilde yatırımcı firmalarla finans kuruluşlarıyla toplantılar yaptık. Ekonomik değerlendirmelerde bulunduk. Türkiye'nin önümüzdeki dönemde yabancı yatırımlar için cazip bir alan oluşturduğunu görmekten mutlu oldum. Ekonomik kazanımları yatırımcılara anlattım. Büyük yatırım şirketlerinin uzman çalışanlarıyla bir araya geldik.

Günümüzü en anlamlandıran hususlardan biri de İstanbul borsası ile Londra borsası arasında imzalanan işbirliği anlaşması oldu. Bu İstanbul'un finans merkezi olması yönünde atılan önemli adımlar. Ekonomik görüşmelerin yanı sıra akademisyen ve basın mensuplarıyla buluşacağım. Dün gece saat 03.30'da geldiğimiz Londra'da çok sayıda siyasi, ekonomik ve kültürel faaliyette bulunmuş olacağız."

Sayfa Yükleniyor...