'Beraberce Ölmek' garajistanbul'da

İntihar, dünyanın sonu, aşk çıkmazı, gündelik dertler üstüne kara bir mizahla eğilen 'Beraberce Ölmek' soluk soluğa bir performans.

Haberler 17.01.2013 - 17:45

'Beraberce Ölmek' garajistanbul'da

İki yıl önce iDANS’ta sahneledikleri 'Yala Ama Yutma!' oyunu ile uluslararası başarı elde eden biriken’in Re: Fwd: die in good company (Ynt: İlt: beraberce ölmek) adlı yeni oyunu 21 Ocak Pazartesi ve 13 Şubat Çarşamba, saat 20.30’da garajistanbul’da seyirciyle buluşacak. Yapımını Bimeras-iDANS'ın üstlendiği; yazımı, tasarımı ve sahnelemesi biriken'e ait olan projede Gökçe Yiğitel ve Okan Urun oynuyor.

İntihar, dünyanın sonu, aşk çıkmazı, gündelik dertler üstüne kara bir mizahla eğilen oyun bir saatlik soluk soluğa bir performans.

Re: Fwd: die in good company siyasi kayıp hali, devrim umudu ve her şeyin sonuna varma düşüncesi etrafında şekilleniyor. Oyun, grubun daha önceki işlerinde de üzerinde düşündüğü kişi-mekân ilişkisi ve sanal benlik, popüler kültürün ve sıradanın içinde insanın kendisini tüketmesi gibi konulara eğiliyor.

Melis Tezkan ve Okan Urun’un kurduğu ve 2010 yılında sahneledikleri Özen Yula’nın Yala Ama Yutma! oyunuyla ses getiren ‘biriken’ büyük bir başarıya imza atarak yurtdışındaki en önemli çağdaş tiyatro festivallerine davet edildi. 2012’de New York’taki Under The Radar’da 9 temsil, Rotterdam’daki De Keuze International’de 2 temsille seyirci karşısına çıkan topluluk 2011’de Heidelberg’te de aynı oyunla sahne aldı.

Prömiyeri Ekim 2012’de İDANS Festivali’nde gerçekleşen yeni işleri Re: Fwd: die in good company oyununun konsepti ve metni biriken’e ait. Oyunda Okan Urun’un yanı sıra geçtiğimiz sezonlarda Tiyatro Oyunevi’nde oynayan oyuncu ve performans sanatçısı Gökçe Yiğitel yer alıyor. Oyunun ışık tasarımı Metin Çelebi’ye ait. Müzikleri ise Berna Göl ve Ekin Sanaç’ın oluşturduğu kim ki o grubunun imzasını taşıyor.

Sayfa Yükleniyor...