Bergama’da yangın kontrol altına alındı

İzmir'in Bergama ilçesinde, ormanlık alanda çıkan yangının kontrol altına alındığı bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.08.2010 - 10:23

Bergama’da yangın kontrol altına alındı

Göçbeyli beldesi Ilgındere köyü yakınlarındaki çam ağaçlarından oluşan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın kontrol altına alındı.

Yangın bölgesine yakın olan Yukarı Ilgındere, Aşağı Ilgındere, Muratlar, Kozluca ve Yalnızdam köyleri, gece tedbir amaçlı boşaltılmıştı. Ancak köylülerin evlerine dönmesine sabaha doğru izin verilmişti.

İzmir Valisi Cahit Kıraç, yangınla ilgili incelemede bulunmak üzere bölgeye geldi.

Devletin afetle ilgili çalışma yapan tüm birimlerinin bölgede olduğunu kaydeden Vali Kıraç, 10 helikopter, 1 uçak, 50 arazöz, 11 dozer, 500 işçi, civar köylerinden vatandaşlar, arama-kurtarma birliği ve jandarma ekiplerinin bölgede canla başla çalışma sürdürdüğünü belirtmişti.

Vali Kıraç, şunları söylemişti;

''Dün öğleden sonra küçük bir alanda başlayan yangının bugün 600 hektar civarına ulaştığını tahmin ediyoruz. Söndürme çalışmaları bitmediği için tam tespit edilemiyor. Ormanlık alan, zeytinlikler zarar gördü. Bölgede müthiş bir rüzgar var. Çalışmalar devam ediyor. Akşam boşaltılan Aşağıılgındere ve Yukarıılgındere köylerinde, vatandaşlar evlerine döndü. Rüzgar olduğu sürece, son alev söndürülmeden 'yangın kontrol altına alındı' diyemiyoruz. Ancak canla başla çalışmalar devam ediyor, vatandaşlarımız endişe etmesin.''

Yukarıılgındere Muhtarı Rahmi Biber ve köylülerle muhtarlıkta bir araya gelen Kıraç, vatandaşlara ''geçmiş olsun'' dileğinde bulundu.

Vali Kıraç, 6 ilin orman yangını söndürme ekiplerinin ve Türk Kızılayının bölgede olduğunu, İl Tarım Müdürlüğüne talimat vereceğini, hasar gören tarım alanlarının tespit edileceğini, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla vatandaşların mağduriyetinin giderileceğini söylemişti.

Yangının nedeninin tespit edilemediğini belirten Kıraç, genel olarak orman yangınlarına insan faktörünün yol açtığını bildiklerini ifade etti. Vali Kıraç, köylülerin barınmasına yardımcı olan Göçbeyli ve Bergama belediye başkanlarına teşekkür etti.

Sayfa Yükleniyor...