Güvenlik güçlerine taş atmaktan dolayı 8 yıl hapis cezası alan Berivan S., 10 ay kaldığı Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nden bugün tahliye edildi.

15 yaşındaki Berivan S. babası Selim S. ve İnsan Hakları Derneği Diyarbakır (İHD) Şubesi yöneticileriyle birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Berivan S., cezaevinden çıktığına bir türlü inanamadığını söyledi.

Çok mutlu olduğunu ifade eden Berivan S., şöyle konuştu:

''Hayatım boyunca ilk defa aileme kavuştuğum için bu kadar mutluyum. İki hafta boyunca cezaevindeki koğuşta diğer arkadaşlarım tahliye olduğu için tek başıma kaldım. Psikolojim çok bozuluyordu. Daha önce, ayda bir hastaneye götürüyorlardı, onu da kestiler, psikologa da götürmüyorlardı. Yazdıkları ilaçları da kullanmıyordum. Çünkü kafalarına göre ilaç yazıp gönderiyorlardı, onun için ben de bu ilaçları kullanmıyordum.

İnsan psikolojisini daha kötü ediyordu, onun için kullanmıyordum. Tavsiyem kimsenin bilinçsiz ilaç kullanmamasıdır. Tüm çocukların özgür kalmasını ve ailelerine kavuşmalarını istiyorum. Kimse bu cezaları hak etmiyor. Hele bir çocuksa asla haketmiyor. Çocukların da bir hayatı var, çocukluklarını, tüm hayatlarını cezaevinde geçiriyorlar. 10-15 yıl ceza verilmesi haksızlıktır.''

'ADAM ÖLDÜRENE BU KADAR CEZA VERMİYORLAR'
Cezaevinde kitap okuyup günlük tuttuğunu belirten Berivan S., ailesine mektup yazarken hep ağladığını, en çok ailesini, özgürlüğünü ve arkadaşlarını özlediğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Berivan S., şunları kaydetti: ''Önce yetişkinlerle kalıyordum, sonra 3 çocuk geldi, bize bir koğuş açtılar. Onlar bir süre sonra tahliye oldu, tek kalıyordum. 'Ben adam öldürmedim ki bana bu kadar ceza veriyorlar' diyordum. Adam öldürene bu kadar ceza vermiyorlar. Diliyorum bütün çocuklar bir gün özgür kalır. Çocuk olduğumuz için gardiyanlar bize kötü yaklaşmıyorlardı.

'İŞKENCE GÖRDÜM'
Olay günü teyzemin kızının evine giderken olaylardan haberim yoktu, bir anda olayların olduğunu gördüm, herkesle birlikte kaçtım, nefesim kesiliyordu, koştuğumda yakaladılar. İlk yakalandığımda küfür ettiler, işkence ettiler, babamın telefonunu bile hatırlamıyordum. İşkence gördüğüme dair rapor bile tutturmadılar.''

Baba Selim S. de kızı bırakıldığı için çok mutlu olduğunu, tahliye edilen bütün çocukların ailelerinin kendileri gibi bu mutluluğu yaşadıklarını kaydetti.

İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Kezban Yılmaz, müvekkillerinin dosyası kararı bağlandıktan sonra ailesinin kendilerine başvurduğunu bildirdi.

Berivan S'nin 7 yıl 9 ay hapis cezaya çarptırıldığını belirten Yılmaz, ''Yargılama sürecinin soruşturma sürecinden kaynaklı olarak çok sağlıklı işletilmediğine tanık olduk. Dosyada olaya karışan ya da olayda bulunan çocukların hiçbirinin görüntüsü müvekkilimize benzemiyordu bile.

Yargıtay gece yarısı karar vermiş, gece ailesinden kimse olmadığı için çocuk şubeye teslim etmiş ve aile gelip kızlarını aldı. TMK mağduru çocuklara göstermiş oldukları ilgi ve gösterdikleri çabadan dolayı herkese teşekkür ediyoruz. Umarız bir daha bu süreç yaşanmaz'' diye konuştu.

KURBAN KESTİLER
Diyarbakır'dan babası Selim S. ile Batman merkeze bağlı Aydınkonak köyüne gelen Berivan S'yi annesi Hava S. ile diğer yakınları zılgıt çekerek, kurban keserek karşıladı.

Berivan S'nin annesi Havva S, kızının tahliyesine çok sevindiklerini, kızının tahliye edilmesi için çalışan herkese teşekkür ettiklerini söyledi.

AVUKAT OLMAK İSTİYOR
"Benim için yeni bir hayat başlıyor" diyen Berivan'ın okuyup avukat olmak istediğini söyledi.