Berkin Elvan'ın öldürülmesiyle ilgili polis memuru F.D., hakkında müebbet hapis cezası talebiyle açılan davanın ilk duruşması Çağlayan'daki İstanbul Adalet Saray'ında görülüyor.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık polis F. D., Van'dan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile katılırken, iki avukat da duruşmada hazır bulundu.

Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan ile çok sayıda avukat da duruşmaya katıldı.

Duruşmada HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Hüda Kaya, Celal Doğan, CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Hilmi Yarayıcı, Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi, Ethem Sarısülük'ün kardeşi İkrar Sarisülük, Hasan Ferit Gedik'in annesi, Dilek Doğan'ın aileleri de izleyici olarak yer aldı.

ELVAN AİLESİ: ADALET ARAYACAĞIZ

Bu arada, duruşma öncesinde Sami Elvan, Gülsüm Elvan ve Taksim Dayanışması adlı grup adliye önünde biraraya geldi.

Anne Güslüm Elvan, davanın peşini asla bırakmayacaklarını söyledi.

Baba Sami Elvan da, “Berkin artık aramızda olmayacak ama çocuklarımızın başına bir daha bu işler gelmesin diye adalet arayacağız” dedi.

YAPICI: BU İŞİN PEŞİNDEYİZ

Taksim Dayanışması adına açıklama yapan mimar Mücella Yapıcı da, “Hepinizin önünde söz veriyoruz. Bütün bu hukuksuzluklar bitene kadar. Ülkemizin her yanındaki parklar, ormanlar orada ki çocuklar özgür kalana kadar ve bütün katiller ve azmettiricileri adil yargı önüne çıkana kadar biz bu işin peşindeyiz” diye konuştu.

Açıklamaların ardından ailesi ve avukatları davanın görüleceği İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma salonuna çıktı.

BAROLARA RET

Ankara, Adana, Van, Aydın, Bursa, Manisa, Antalya, Balıkesir, İzmir baroları davanın insan haklarını ilgilendirdiğini belirterek katılma talebinde bulundu.

Berkin Elvan'ın ailesinin doğrudan suçtan zarar görmesinden dolayı katılma talebini kabul eden mahkeme, baroların katılma talebini ise reddetti.

"TAKMA BIYIK, SAÇ VE GÖZLÜKLE KATILDI"

Daha sonra Elvan ailesinin avukatları, sanık polisin kocaman gözlükler, takma bıyık ve saç ile katıldığını belirterek gerçek yüzüyle duruşmaya çıkmadığını, İstanbul'da mahkemeye çıkarılmasını talep etti.

Van'daki duruşmada bulunan Elvan ailesinin avukatlarından Murat Timur da, "Sanıkla aramda bir metre var. Ve sanık gözlükleri, takma bıyıkları ve saçı altına saklanmaktadır. Karşımızda adeta bir tiyatro oynanmaktadır" dedi.

Elvan ailesinin avukatlarından Can Atalay da "Sanığın bıyığı, saçı gerçek mi? Gözlük hep taktığı gözlük mü? Bunlar bir görevli tarafından tespit edilsin" diye konuştu.

Bunlara karşı sanık polis F.D.'nin avukatları ise "Müvekkilimizi sahtekarlıkla suçluyorlar, kabul etmiyoruz. Güvenlik nedeniyle duruşmalar Van'da yapılsın" dedi.

Söz verilen sanık polis F.D. ise "Eşim hamile. 2 ay sonra doğum yapacak. Can güvenliğim yok. Bu nedenle Van'da duruşmalara katılmak istiyorum" dedi.

MAHKEME: DURUŞMAYA VİDEO KONFERANSLA KATILSIN

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, can güvenliği ve hedef olma ihtimali nedeniyle sanığın SEGBİS aracılığıyla duruşmalara katılması talebini kabul etti.

SANIK POLİS: HATIRLAMIYORUM

Duruşmada savunma yapan sanık F.D. olay günü çok yoğun çalıştıklarını, Okmeydanı'nda da müdahalenin başladığını, kendilerinin E-5 Karayolunun trafiğe açılması için müdahalede bulunduklarını anlattı.

Daha sonra göstericilerin E-5'i kapatmamaları için çimenlikte beklediklerini belirten F.D. "Müdahaleler ara ara devam etti. 25-26 saat görev yaptık. Kimsenin ölümüne sebep olacak şekilde müdahalede bulunmadım. Kimsenin ölmesine yaralanmasına sebep olmadım. Hiçbir arkadaşımdan da böyle bir şey duymadım" diye konuştu.

Gaz kullanma kursunu tamamlayanların çevik grubunda Zet (gaz tüfeği) kullanabildiğini ifade eden sanık F.D, kendi grubunda 4-5 kişinin Zet kullanabildiğini belirtti.

Zet'i dönüşümlü olarak kullandıklarını anlatan sanık F.D, "Nerede kullandığımı hatırlamıyorum. Gece kullanmış olabilirim, net olarak hatırlamıyorum. İç kesimlere ben de girmedim, bulunduğum grup da girmedi" ifadelerini kullandı.

Mahkeme Başkanının "Sabaha karşı iç kısımlara ateş açıldığını gördün mü?" sorusuna, sanık F.D, "Orada bir park gibi yer var. İç kısımlardan gelen saldırı ve molotoflara karşılık, iç kısımlara doğru ateş yapıldığını görüyordum" diye cevapladı.

"GÖRÜNTÜLERDEN TEŞHİS EDEMEDİM"

Başkanın "Görüntüleri izledin mi? Bilirkişi raporuna göre 2. Zetçi yüzde 30 sensin" demesi üzerine sanık F. D. görüntüleri izlediğini belirterek, kimsenin net olmadığını, herkesin tek giyim olduğunu ve bu nedenle kendisi de dahil kimseyi teşhis edemediğini söyledi.

Daha sonra müşteki avukatlarının sorularını yanıtlayan sanık F. D. savunmasını tamamladı.

Müşteki avukatları bu savunmanın yeterli olmadığını, sanığın duruşmanın ileriki aşamalarında da beyanda bulunması gerektiğini vurguladı.

ANNE GÜLSÜM ELVAN: ÇOCUĞUMU EKMEĞE GÖNDERDİM, KANA BÜRÜNDÜ

Beyanda bulunan Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan da oğlunu fırına yolladığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Ben çay demledim. Tam yumurta soyacaktım. Kapılarımız ve camlar kapalıydı ses duymuyorduk. Yumurtayı kızlara bıraktım, Berkin'e bakmak için. Tam o sırada zil çaldı, Berkin'in kafası yarıldığı söylendi. Ben normal düştü zannettim. Benim çocuğumun yaşama şansı yüzde 50 iken götürmemize izin vermediler. 5 dakika mesafede olan yere 25 dakikada gitti benim çocuğum. Ben çocuğumu ekmeğe gönderdim, kana büründü."

DURUŞMADA FENALAŞTI

Beyanın ardından Gülsüm Elvan'ın fenalaşması üzerine, duruşmaya ara verildi.

DURUŞMA 6 TEMMUZ'A BIRAKILDI

Mahkeme heyeti ara kararında, sanığın tutuklanmasına ilişkin talebi dosyadaki delil durumu, sanığın duruşmaları takip etmiş olması, yaptığı görev itibariyle kaçma şüphesinin bulunmaması dikkate alınarak yerinde görülmediğinden reddine karar verdi. Heyet, sanığın Adli Tıp Kurumu'na sevk edilerek bıyığı ve saçıyla ilgili rapor aldırılması yönündeki talepleri de dosyada fotoğrafların bulunması, görüntü kayıtları, sanığın görüntü kayıtlarının yeniden aldırılmasına ilişkin hususlar dikkate alınarak reddine hükmetti. TÜBİTAK'a görüntü iyileştirilmesine dair müzekkerenin beklenmesine de karar veren heyet, duruşma sırasında taraflarca iddia ve savunma dokunulmazlığını aşan söz ve eylemlerin olup olmadığının takdir ve ifası için İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmesini kararlaştırdı. Duruşma, 6 Temmuz tarihine bırakıldı.