Gezi Parkı eylemleri sırasında başına isabet eden gaz fişeği sonucu yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan, vefatının ikinci yılında düzenlenen törenlerle anıldı.

Okmeydanı’da Berkin Elvan’ın vurulduğu yerde anma gerçekleştirildi.

12 gün açlık grevi yapan Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatlar burada basın açıklaması yaptı.

Avukat Oya Aslan “Berkin'in davası açılmazsa katledilen tüm çocuklarımızın davası açılmayacak. Ya da polisler yargılanmıyor. Çok cüzi cezalarla, göstermelik cezalarla aklanıyor. Üstü örtülüyor. Bin gün boyunca dosyada sadece gördüğünüz görüntüler vardı. Herkesin izlediği TOMA görüntüsü. O TOMA görüntüsünde 4 polis vardı. Bu dört polisin kimliğinin tespiti isteniyordu. Emniyet artık isimleri versin ve dosya açılsın. Artık yeter ne ailenin ve de bizim sabrımız kalmadı" diye konuştu.

Berkin Elvan’ın gaz fişeğiyle vurulmasının 1000’inci günü olması nedeniyle de 1000 ekmek dağıtıldı.

Berkin Elvan için Feriköy Mezarlığı’nda da anma töreni düzenlendi.

Mezara karanfil, ekmek ve "Sana söz, yine baharlar gelecek" yazılı not bırakıldı.

Daha sonra saygı duruşunda bulunanan gruptakiler, Berkin Elvan için dua etti.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan'ın, mezar başında ağıtlar yaktığı görüldü.

Sami Elvan, Berkin hayatını kaybetmesinin üzerinden 2 yıl geçtiğini anımsatarak, adalet arayışlarının devam ettiğini söyledi.

Soruşturma kapsamında olayla ilgili olduğu gerekçesiyle bir kişinin ifadesine başvurulduğunu anlatan Elvan, "Berkin'in vurulmasının emrini veren kişiler yargılanmadığı sürece, o polisin de yargılanmasının hiçbir anlamı yok" dedi.

Mezarlıktaki törene Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan ile yakınları, Eskişehir'deki Gezi Parkı odaklı eylemde darbedilerek hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, CHP'li milletvekilleri Onursal Adıgüzel, Selina Doğan, Mehmet Tüm, Ali Haydar Hakverdi, HDP İstanbul Milletvekili Gora Paylan ve vatandaşlar katıldı.

Öte yandan, anma törenleri nedeniyle polis ekipleri Okmeydanı ve Feriköy'de güvenlik önlemleri aldı. Zırhlı araçlar da bölgede bekletildi.