Etkinliğe katılan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, Berkin Elvan'ın şahsında Türkiye'de katledilen çocukları rahmetle ve hasretle andığını söyledi.

Hükümetin topluma dönük baskı politikaları uyguladığını savunan Demirtaş, Berkin Elvan'ın ölümünün bu anlamda bir sembole dönüştüğünü aktardı. Demirtaş, hükümetin özellikle halkın acıları üzerinden oyun oynadığını ileri sürerek, şöyle devam etti:

"12 yıllık AKP iktidarı döneminde yüzlerce çocuk, 18 yaşından küçük çocuk sokaklarda katledildi. Bunların tek biri ile alakalı olarak bu ülkenin Başbakanı ya da Cumhurbaşkanı üzüntü ifade etmedi. Tek birinin ailesinin acısını paylaştığını ifade edemedi. Yüzlerce çocuk ve genç gösteriler ya da dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle maalesef güvenlik güçleri tarafından öldürülürken, hükümet sadece bahane üretmekle veya bu tür ölümleri meşru göstermekle uğraştı. Şimdi, sokakta bu kadar büyük bir güvenlik gücü şiddeti halihazırda uygulanırken, soruşturulmamış yüzlerce faili bilinen cinayet ortada dururken hükümet bununla yetinmiyor. Bunu kendisi açısından yeterli bir güvence olarak görmüyor."

CHP GENİŞ BİR HEYETLE KATILDI
Anmaya CHP'den Milletvekili Aday Adaylığı başvurusu yapan emekli Albay Dursun Çiçek de katıldı. Çiçek, Demirtaş ve HDP heyetiyle aynı koltukta yan yana oturdu. CHP anmaya geniş bir heyetle katıldı. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran Berkin Elvan için dağıtılan lokmadan yedi.

Konuşmaların ardından, Okmeydanı Cemevi'nde Berkin Elvan için yemek dağıtıldı. Yemeğe CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, HDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel de katıldı.

BERKİN'İN MEZARINA YÜRÜDÜLER
Okmeydanı'nda toplanan kalabalık, sloganlar atarak, Elvan'ın vurulduğu yere yürüdü. Katılımcılar, burada bir süre bekledikten sonra Elvan'ın mezarının bulunduğu Feriköy Mezarlığı'na doğru yürümeye başladı.