İstanbul 51. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık polis memuru Ufuk Çolak gelmedi.

Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ile annesi Gülsüm Elvan'ın "mağdur" olarak katıldığı duruşmada, Elvan ailesini 21 avukat temsil etti.

Duruşmada beyanı sorulan davanın müştekilerden avukat Selin Aksoy, Berkin Elvan'ın manevi ablası olduğunu belirterek, "Ölümünden sonra hazır olmayan sanığın Facebook hesabı üzerinden dosyada ve bizim şikayet dilekçemizde belirttiğimiz gibi yazılar yazdığını gördük. Bunun üzerine şikayet dilekçesi verdik. Ve biz polis memuru hakkında görevi kötüye kullanmaktan ve diğer suçlardan da şikayetçi olduk" dedi.

Avukat Aksoy, sanık polis hakkında dava açılması gerekirken, "görevi kötüye kullanmak" suçundan dava açılmadığını ve şikayetlerinin devam ettiğini de söyleyerek, davaya katılma talebinde bulundu.

Söz alan diğer müşteki avukatlar da sanık polis hakkında birden fazla suçtan dolayı kamu davası açılması gerektiğini belirterek, davaya müdahil olmalarına karar verilmesini istedi.

‘EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILSIN’

Duruşmada konuşan Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, çocuğunun ölümü nedeniyle yoğun günler geçirdiklerini ve sanık polisin Facebook üzerinden küfürlü şekilde yazılar yazdığını kendisine yardımcı olan arkadaşlarının tespit ettiğini kaydederek, "Bu yazıları yazan sanık polis memurudur. Bu şekilde yazılar yazdıysa en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Ayrıca diğer suçlardan da soruşturulmasını istiyorum" dedi. Elvan, davaya müdahil olmayı da talep etti.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı'na yazı yazılarak polis memuru sanık Ufuk Çolak hakkında yapılan disiplin soruşturmasının onaylı bir örneğinin istenilmesine ve Emniyet Müdürlüğüne yazılacak başka bir yazıyla, Berkin Elvan'ın ölüm tarihinde sanık polisin izninin iptal edilip edilmediğinin sorulmasına hükmetti.

Sanık Çolak'ın savunmasının alınması için talimat yazılan Karaman'daki mahkemeye yeniden yazı yazılarak, savunmasının alınacağı günün müşteki avukatlarına bildirilmesinin istenmesini de kararlaştıran mahkeme, duruşmayı erteledi.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Duruşma çıkışında İstanbul Adliyesi önünde, avukatlarla bir açıklama yapan Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, sanığın kendileri gibi bütün çocuklara hakaret ettiğini ve avukatların bu davada kendilerini yalnız bırakmadığını anlatarak, "Emniyet tarafından görevden uzaklaştırılan sonra tekrar Karaman'a atanan bu kişi hakkında gerekli cezanın verileceğine inanıyorum. Temennim sadece adaletin görevini yapması" dedi.

Konuşan avukatlardan Oya Aslan, "Bu tarz soruşturmalarda polisler olay yerinden kaçırılıyor, doğrudan mahkemeye çıkarılması ve suçun açığa çıkarılmasının önü kapatılmış oluyor. Karar bu açıdan çok önemliydi" diye konuştu.

Avukatlardan Özgür Urfa da dosyanın soruşturma aşamasında savcılıkça kapatılmaya çalışıldığını savunarak, şunları kaydetti: "Deliller, sulh ceza mahkemesi tarafından karartılmaya çalışıldı. Sonrasında savcılık tarafından bu dosya kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilerek kapatıldı ve üzeri örtülmeye çalışıldı. Buradaki meslektaşlarımızın hukuk mücadelesi ve toplumsal tepki sayesinde yapılan itirazlar sonucunda suçu ve suçluyu övme bakımından kamu davasını açmayı başardık."

FACEBOOK’A YAZMIŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 4 avukat tarafından polis memuru Ufuk Çolak hakkında şikayette bulunulması üzerine, savcılıkça kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği ve bu karara itiraz edilen Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 19 Haziran 2014 tarihinde kararı kaldırdığı belirtilerek, mahkemenin "Çolak'ın eyleminin Türk Ceza Kanunu'nda belirtilen 'suç ve suçluyu övme' kastı ile yapılıp yapılmadığının mahkeme tarafından değerlendirilmesi gerektiği" yönünde karar aldığı hatırlatılıyor.

Şikayete konu olayda Çolak'ın, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden, Berkin Elvan ile ilgili "Lan siz kimsiniz, neymiş ekmek almaya gidiyormuş, kafana sıkan çeviğin ellerinden öperim. Bundan sonra ayrımcılık var" diye yazdığı iddia edildi.

Bazı küfürlerin de olduğu paylaşımda bulunduğunun iddia edildiği aktarılan iddianamede, sanığın alınan ifadesinde üzerine atılı suçu kabul etmediği de belirtiliyor.

İKİ YIL HAPİS İSTEMİ

İddianamede, Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, "yargılansın" kararı gözetilerek sanığın, "suç ve suçluyu övmek"ten 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

14 yaşındaki Berkin Elvan, Gezi Parkı odaklı olayları sırasında kafasına isabet eden gaz kapsülüyle yaralanmış ve tedavi gördüğü hastanede, 11 Mart'ta hayatını kaybetmişti.

Elvan'ın ölümüne ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma devam ediyor.