Berlusconi'ye karşı Facebook planı

Berlusconi yönetiminin tasarruf önlemleri kapsamında hazırladığı idari reform planı, ülkede tarihi geçmişe sahip toplulukları ayağa kaldırdı. Protesto eylemlerinde Facebook da önemli rol oynuyor.

30.08.2011 - 10:15

Berlusconi'ye karşı Facebook planı

Hükümet, tasarruf önlemleri kapsamında tarihinden, kültüründen ve kimliğinden bir parça feda etmeye hazır görünüyor. Berlusconi yönetimi,farklı kültür, tarih ve dil kökenlerine sahip toplulukların yaşadığı küçük şehirleri birbirine bağlayarak, tek bir idari yönetim altında kamu giderlerini azaltmayı planlıyor. Bu sayede milyonlarca euro tasarruf edilmesi planlanıyor.

Ne var ki, farklı kültürel ve tarihi geçmişe sahip topluluklardan kurulu küçük şehirlerin sakinleri, günlerdir hükümetin tasarruf önlemlerini protesto ediyor. İtalya tarihinin önemli birer mirası olan topluluklar, bu mirasın yok olmasını engellemeye çalışıyor.

Bu topluluklara, bir dil ve kültür adası konumundaki Bavyera kökenli halk grupları da dahil. Yaklaşık 12'inci yüzyıldan beri kuzey İtalya'daki dağlık bölgede yaşayan bu halk grubu Bavyera Almancası konuşuyor. “Burada, bu toplulukların Alman geçmişini temsil ediyoruz. Tarihimizin tahrip edilmemesi için mücadele veriyoruz. Bu uygulamayla, gurur duyduğumuz ve muhafaza etmek istediğimiz bir medeniyet kaybolacak” şeklinde konuşan, Selva di Progno Belediye Başkanı Aldo Gugole, ülkenin kuzeyindeki Verona'da bu halk grubunun 13 ayrı kolu bulunduğunu ama bunların dördünün hükümetin tasarruf planları nedeniyle topluluk vasfını kaybedeceğini belirtti.

PARLAMENTO ÖNÜNDE PROTESTO
Aldo Gugole, Selva di Progno nüfusunun bin kişiyi bulmadığını ve bu nedenle de başka topluluklarla birleştirilerek yok olmalarından endişe ettiklerini belirtiyor. Bu nedenle, kültürel miraslarının yok olmasına seyirci kalmak istemeyen Selvo di Progno sakinleri de soluğu Roma'daki parlamento binası önünde alarak, benliklerini kaybetmek istemediklerini haykırdılar.

Berlusconi hükümetinin tasarruf önlemleri protestolara neden oluyor. Berlusconi hükümetinin tasarruf önlemleri protestolara neden oluyor.


İtalya, küçük ve geleneksel yerleşim yerleri bakımından oldukça zengin bir ülke. Sosyal hizmetleri organize edecek bir belediye başkanı, belediye meclisi ve idari yönetime sahip yaklaşık 2 bin küçük yerleşim yeri bulunuyor. Ancak, "Bu, her topluluğun ayrı meclisi, idari amir ve personeli olmaması ve hepsinin tek bir bütçeye bağlanması anlamına geliyor” şeklinde konuşan Berlusconi'nin bakanlarından Roberto Calderoli, bu toplulukların birleştirilmesinin muazzam tasarruf imkanı yaratacağını savundu.

Tasarruf önlemlerinden nasibini alan küçük yerleşim yerlerinin belediye başkanları, hükümetin planını hayata geçirebilmesi için çalışma yapması gerektiğinin bilincinde. İdari reformun yarardan çok zarar getireceği görüşü hakim. Ülkenin güneyindeki Tore e Piccilli'nin belediye başkanı Angelo de Simone, mafya, çöp sorunu ve yolsuzluklarla mücadele eden yanı başlarındaki Napoli'yi örnek göstererek, küçük yerleşim yerlerinin büyük kentlere kıyasla idari yapılarının daha sağlam ve daha sorunsuz olduğunu belirtti.

Berlusconi hükümetinin hedefindeki küçük yerleşim yerleri, tasarruf planları kapsamına alınmamak için son derece yaratıcı yollara başvuruyor. Bazıları, bin kişilik nüfusun altında kalmamak için Facebook üzerinden çağrı yaparak nüfusunu artırmaya çalışıyor. Bazıları ise bağımsızlık ilanı tehditinde bulunuyor. Öyle ki, Roma yakınlarındaki Filettino, dağıtılmaları durumunda beylik kuracağını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...