56 gün önce başlatılan, dört gün önce de açlık grevine dönen Tekel işçilerinin eylemi, devam ediyor. Eyleme 16'sı kadın 140'tan fazla işçi katılıyor.

Başlarına ''siyah'' kurdele bağlayan işçilerin üzerindeki beyaz önlüklerde de ''Onursuz yaşamaktansa onurlu ölmeyi tercih ederim'', ''Ölmek var dönmek yok'', ''Sadece çocuklarım için'', ''Çocuklarımızın geleceğini istiyorum'' ifadeleri yer alıyor. İşçilerden bazılarının üzerlerindeki önlüklerde de çocuklarının fotoğrafları bulunuyor.

Açlık grevindeki bir işçi cumartesi gecesi , 4'ü de dün ilk müdahalenin ardından ambulansla hastaneye kaldırıldı.

İşçilerin hastaneye götürülüşü sırasında konferans salonundaki ve dışarıdaki çadırlarda eylemlerini sürdüren işçiler çeşitli sloganlar attı.

Bu arada, açlık grevi başladığından bu yana 9 işçinin hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

DOKTORLAR YALNIZ BIRAKMIYOR
Açlık grevinin sürdüğü salonda bulunan sağlık görevlileri, işçilerin genel durumlarını kontrol altında tutuyor.

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen yaklaşık 60 doktor, işçilere gönüllü sağlık hizmeti sunuyor.

Doktorlar, özellikle solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlara ve antibiyotike gereksinim duyulduğunu bildirdi.

Gazete ve televizyonlarda TEKEL işçilerine ilişkin çıkan haberleri takip eden açlık grevindeki işçilere 14 görevli yardımcı oluyor.

Görevliler, işçilerin sürekli takibini yapıyor ve şekerli su dağıtıyor.

Dışarıdaki çadırlarda eylemi sürdüren işçilere CHP Çankaya İlçe Başkanlığı çorba dağıttı.

SANATÇILAR: YANINIZDAYIZ!
Aralarında Derya Köroğlu, Yavuz Bingöl, Edip Akbayram, Suavi, Onur Akın, MelikeDemirdağ, Mazlum Çimen, Ataol Behramoğlu, Tarık Akan ve Rutkay Aziz’in bulunduğu bir grup aydın, Tekel işçilerini ziyaret ederek, eylemlerine destek verdi.

Sanatçılar, burada yaptıkları açıklamada, "haklarını alıncaya kadar işçilerin yanında olacaklarını" vurguladı.

Bu arada, manken Tuğba Özay da işçilere destek verdi.

İTFAİYE İŞÇİSİNDEN BURSA TARAFTARINA
TMMOB Maden Mühendisleri Odası ile Mersin'den gelen Çevre Mühendisleri Odası üyeleri, İstanbul İtfaiyesi işçileri ve Bursaspor taraftarları da işçileri eylemi desteklediklerini belirtti.

KÖMÜRE İZİN VAR AMA...
Öte yandan, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün Çankaya Belediyesi ile İstanbul'daki 2 ayrı belediye hakkında tutanak düzenlediği öğrenildi.

Söz konusu belediyeler hakkında düzenlediği tutanağı, İçişleri Bakanlığı'na gönderen Ankara polisi, belediyelerin Tekel işçilerine yaptıkları odun, bank, çadır, naylon, çadır kurmakta kullanılan profil demir gibi yardımların belediyeye ait araçlarla yapıldığını tespit etti.

Tespit doğrultusunda, 237 sayılı Taşıt Kanunu gereğince Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Kanuna göre, kamuya ait araçları amacı dışında kullananlar ve kullandırtanlar hakkında bir yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Bu arada, Ankara polisinin, işçilerinin eylemlerini sürdürdüğü Bayındır Sokak'taki ''Dayanışma Çadırı''na kaçak elektirik çekildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacağı da öğrenildi.