Dünya Barış Parkı'nda Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar'ın ilçe halkıyla çiçek dikmesi sırasında pankart açıp eylem yapan grevdeki işçiler ile bir grup arasında tartışma yaşandı.

Tartışmanın büyüyerek kavgaya dönüşmesi sonucu parkta bekleyen polis, taraflara biber gazıyla müdahale etti. Birbirine sopalarla saldıran gruplar arasında çıkan kavga sonucu, 1 kişi hafif yaralandı, 1 kişi gözaltına alındı.

Karşı gruptaki kişilerin ilçe halkından olmadığını savunan işçiler, kavganın ardından grubun iki servis aracına binerek olay yerinden ayrıldıklarını ifade etti.

'PARKLARI BİLEREK KİRLETİYORLAR'
Hazinedar, olaydan önce yaptığı konuşmada, ilçedeki parklarda uzun süredir çok ciddi bir kirletme operasyonu yapıldığını söyledi.

İki gündür halkla Beşiktaş'taki parkları temizlediklerini dile getiren Hazinedar, şöyle konuştu:

"Bugün de çiçek dikeceğiz. 239 işçinin 150'siyle anlaştık. Yasal olarak beni aşan bir durum var. Sadece 50-60 işçi kardeşimiz var. Onlar diyorlar ki 'Bizim istediğimiz olsun'. Biz de diyoruz ki 'Hayır. Bir masada çözmek mümkün' ama onlar bize diz çöktürmek istiyorlar. Bu anlayış, doğru bir anlayış değil. Çocuklarımız, insanlarımızın faydalandığı bu parkları bilerek kirletiyorlar. Konteyner ve çöp kovalarındaki çöpleri bütün parklarımıza son 20 gündür döküyorlar. Grev öncesi de yaptılar ve sürekli devam ediyorlar. Biz onların hiçbir eylemine işçi haklarına saygı gereği müdahalede bulunmadık."

Bilerek parkları kirletmenin sendikacılıkla, insanlıkla, vicdanla, hak ve hukukla ilgisi olmadığını belirten Hazinedar, şunları kaydetti:

"Adli vakalara karışmamış bütün işçilerimizi işe alma sözünü çok önce verdik. Şu anda 150 işçimizle anlaştık. Dışarıda kalan 89 işçinin de önemli bir kısmı bize gelmeye hazır ama engelliyorlar. O işçi kardeşlerimizi de hemen işe almaya hazırız. Size dağıtılan CDlerde nasıl parkları kirlettiklerini, çöpleri dökerek halkı belediyeye karşı nasıl kışkırttıkları belli. Öğrendim ki görüntüler için 'sahte' demişler. Ben ilan ediyorum pazartesi günü mahkemeye gidiyoruz. İsimler tek tek tespit edildi. Yasal olarak gerekli başvuruları yapıyoruz. Bu eylemlere karışan işçiler sabit, sendikanın temsilcileri. Yani parkları kirletip belediyeyi suçlayanlarla, sosyal medyadan sahte hesaplarla bize saldıranlar aynı. Bunların hepsini tespit ettik. Eğer diyorlarsa 'Bunlar sahtedir'. Hodri meydan. Görüntüler sahteyse ben belediye başkanlığından istifa ediyorum."