Beşiktaş'ta "nükleer santral" protestosu

Nükleer Karşıtı Platformu (NKP) üyeleri, Beşiktaş'ta nükleer santralleri protesto etti.

Anadolu Ajansı 24.05.2015 - 16:57

Beşiktaş'ta "nükleer santral" protestosu

Beşiktaş Kartal heykeli önünde bir araya grup, "Ya nükleer ya hayat" yazılı pankart açtı ve "Nükleer santrale hayır" yazılı yelekler giydi.

Zümra Yıldırım, nükleer santral karşıtı sloganlar atan gruptakiler adına yaptığı açıklamada, bugün nükleer karşıtlarının Ankara, Mersin, Sinop, Samsun, İğneada, Kıbrıs, Yunanistan ve Gürcistan'da eş zamanlı açıklama yaptığını söyledi.

Yapılması planlanan nükleer santrallerin Karadeniz, Akdeniz ve Trakya'nın doğasının yok olmasına neden olacağını savunan Yıldırım, "Bugün nükleer santrallerin Türkiye topraklarını, Karadeniz ve Akdeniz ülkelerini radyasyon ve nükleer atıklarla zehirleyeceği ve tüm dünyayı tehdit edeceği bilinciyle eş zamanlı sokaklardayız" diye konuştu.

Dünyadaki bütün nükleer santrallerin kapatılması ve yeni nükleer santrallerin açılmasına izin verilmemesi gerektiğini öne süren Yıldırım, "Yeni bir Çernobil ve Fukushima'nın olmasına Akdeniz, Karadeniz ve Trakya'nın nükleer atık çöplüğüne döndürülmesine, dünyaya bir saatli bomba daha yerleştirilmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından bir süre daha slogan atan platform üyeleri olaysız dağıldı.

Sayfa Yükleniyor...