Beşir Atalay: Biz CHP'yi değiştirdik

AK Parti Van Milletvekili Adayı Beşir Atalay, ''Aslında biz CHP'yi değiştirdik. AK Parti'nin politikaları ve Türkiye'de izlediği siyaset tarzı CHP'yi epey değiştirdi ve bundan memnunuz'' dedi.

Haberler - ntv.com.tr 09.10.2015 - 15:53

Beşir Atalay: Biz CHP'yi değiştirdik

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Van Milletvekili Adayı Beşir Atalay, Van'da Funda Görey'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

''NE SÖZLÜ NE YAZILI ÖYLE BİR ŞEY YOK''

Atalay, çözüm sürecinde valilere ''Operasyon yapmayın'' şeklinde bir talimat gidip gitmediğine ilişkin ''Hayır öyle bir şey yok. Biz hep şöyle söylemişizdir. Kamu düzeni çözüm sürecinin alternatifi değildir. İkisi birden yürüyecektir. Hiçbir yerde ne sözlü ne yazılı öyle bir şey yok. Olamaz da...'' dedi.

Beşir Atalay'a sorulan sorular ve alınan cevaplar şöyle;

Aslında adaylığınızdan ziyade aday olduğunuz il bazında sürpriz oldu bizim için. Sizi Kırıkkale adayı olarak görmeye alışmıştık. Siz de şaşırdınız mı?

Van'da olmaktan ve Van adayı olmaktan çok memnunum. Tabii bir sürpriz oldu. Önceden planlanmış bir konu benimle konuşulmuş bir konu değildi. İnşallah hayırlı olur. Nerede bir verim olacaksa oraya görevlendirilir ve gideriz. Bölge ve Van benim için siyasi hayatımda çok geldiğim emek verdiğim halkıyla barışık olduğum bir kesim. Dışarıdan gelen birisi gibi görmüyorum kendimi. Çözüm süreci demokratikleşme adımları vesilesiyle de bölgede çok bulundum. Artıları olan bir şehir Van.

Van'da bir önceki seçimlerde HDP yüzde 73, AK Parti yüzde 20 oy almış. AK Parti 1 milletvekili çıkarmış son seçimde geri kalanı HDP çıkardı.Bu seçimlerde bu tabloyu değiştirecebilecek misiniz?

7 Haziran seçimlerini Van'ın normal tablosu olarak görmedik. Seçim güvenliği ve sandık güvenliği de önemli faktörlerden birisi. Vanlılara çok daha etkili kendimizi anlatıyoruz. Şu anda çok iyi planlandık. Gitmediğimiz köy iş yeri kalmıyor. Van bölgede çok farklı bir il hem coğrafi hem tarihi olarak ciddi bir medeniyet merkezi. Ticaret canlı. Buraya çok da önem vermek gerekiyor. Kendim gittiğim yerde genelde çok planlı çalışırım. Bu seçimde geçen seçimlerin sonuçları asla söz konusu olamaz. 

Bir önceki seçimde kampanya sürecine baktığımız zaman HDP çok eleştirildi. Bu noktada bir muhasebe yaptınız mı? Yani HDP'yi eleştirmek bize oy kazandırmaktan çok HDP'ye yaradı gibi bir özeleştiri yaptınız mı?

Geçen seçim genelinde HDP'nin barajı geçip geçmeyeceği önemliydi. Bu seçimde AK Parti güçlü bir iktidar olacak mı tek başına yoksa yine koalisyon tartışmaları mı devam edecek? Seçimin gündemi bu. HDP bölgede siyaset yapıyor AK Parti Türkiye'nin her yerinde. Türkiye'nin partisi aslında biziz.

Seçim vaatlerinde ekonomik vaatler öne çıktı. Beyannameniz CHP'nin bir taklidi olmakla suçlanıyor. Sokakta da duydunuz mu?

Kaynak meselesi arkadaşlarımız da çalıştılar. CHP'nin vaatlerindeki toplam finansman ihtiyacıyla AK Parti'ninki mukayese edilmez. Bizim neticede 1 milyar lira civarında bir kaynak o da bütçe içinde dengelenebilir bir miktar. Biz hesabımızı kitabımızı iyi yaparız. CHP'ninkinde 150 milyarı tutan vaatler var. Aslında biz CHP'yi değiştirdik. AK Parti'nin politikaları ve Türkiye'de izlediği siyaset tarzı CHP'yi epey değiştirdi ve bundan memnunuz. CHP kronik statükocu gündemlerinden kurtuldu.

Çözüm süreci başlığından gidelim istiyorum... Birkaç gündür konuşulan bir iddia var terör örgütünün seçimlere kadar tek taraflı bir eylemsizlik ilan edeceğine yönelik. Bu yönde sizde bir bilgi var mı? Bu süreci HDP lehine çevirmek şeklinde de yorumlanıyor ne dersiniz?

Bu işin çok içinde olan birisiyim. Yani son geldiğim noktada kendi değerlendirmem bu kavramları bile ben artık hiç ciddi ve inandırıcı bulmuyorum. Bu işlerin tabii çözümü hiçbir zaman hiçbir ülkede silahla ve güvenlikle olmamış. Silahları bırakma esas olmalı. Bu inandırıcı olursa ki bugüne kadar hiç inandırıcı olmadılar. Şu anda bölgede ciddi bir güvenlik tedbirleri var. Bundan sonra güvenlikle ilgili tedbirler sonuna kadar yürütülecek. Çözüm süreci buzdolabında orada bekletiyoruz.

Partinize yönelik HDP'den hatta kimi zaman diğer muhalefet partilerinden gelen 7 Haziran seçimlerinde istenilen sonucu elde edemediği için AK Parti terör olaylarını bir anlamda tırmandırdı ya da böyle sert önlemlere yol açtı eleştirilerine ne diyorsunuz?

Vatandaşın açıkta ve özel konuşmaları farklı. Bu bölgede vatandaş operasyonlardan ve güvenlik tedbirlerinden fezkalade memnun. Terör örgütü burada çok zulüm yaptı halen yapıyor. Sayın Demirtaş konuşuyor. Gelsin Van'a... Seçim ortamında hangi sahtekarlıklar yapılmış ben onlara terör örgütü mensubu demiyorum HDP'nin militanları bunları yapmışlar. Millete baskı yapmışlar tehdit etmişler sandıklara müdahale etmişler. Bunları bilmiyor olmaları mümkün değil. Çünkü eşbaşkanlardan birisi buranın adayı. Bu seçimde sandıklara çok sahip olacağız. Vatandaşlarımız güvenlik açısından hiç endişe etmesinler.

''Vatandaş operasyonlardan memnun, terör örgütü çok zulüm yaptı'' dediniz ama 13 yıldır da iktidarda olan bir AK Parti var. Geç mi kaldınız önlem almakta ya da fark etmekte?

Burada çok farklı faktörler var. Çözüm süreci iyi bir proje. Karşı tarafın istismarı oldu. Tam o sırada Suriye olayı bölgeyi çok etkiledi. PYD, aslında PKK'nın bir parçasıdır. Oradaki gelişmeler Esad yönetiminin 'ye dönük hem militan ve hem silah sevkiyatındaki rolü bunların hepsi düşünülecek. Kobani olayları... Çözüm sürecini esas tıkayan 6-7 Ekim'dir. Esas terör örgütünün HDP'nin çözüm sürecine darbesi 2014'ün 6-7 Ekim olaylarıdır. Sonra Suruç olayları polislerimizle ilgili sabah uyurken gidip onları şehit etmeleri. HDP bizim temel gündemimiz değil. 7 Haziran'la şu geldiğimiz tarih arasında HDP öyle iyi bir demokrasi sınavı vermiş sayılmaz.

Çözüm sürecinde valilere operasyon yapmayın operasyon izni vermeyin şeklinde bir talimat gidip gitmediği konusunda ne söyleyeceksiniz?

Hayır öyle bir şey yok. Biz hep şöyle söylemişizdir. Kamu düzeni çözüm sürecinin alternatifi değildir. İkisi birden yürüyecektir. Hiçbir yerde ne sözlü ne yazılı öyle bir şey yok. Olamaz da…

Güvenlik birimlerine 'görevinizi yapmayın' denir mi? Bunları çok istismar ediyorlar. Çok yalan yanlış şeyler yazılıyor. Bir yerde silah hareketi varsa buna güvenlik birimleri ve oradaki mülki idare müdahale etmeyecek mi? Böyle bir şey olabilir mi?

Ama o dönemde şunlar yapıldı. Yaylalar vesaire daha özgür alanlar bazı vatandaşların daha rahat hareketi o yönde tedbirler alındı yaylalar yasak alanlardı oralar açıldı hayatı normalleştirme yönünde o tür tedbirler alındı.

Sayfa Yükleniyor...