ANKARA-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, basın toplantısı düzenledi.

'14 Aralık' operasyonuyla ilgili "İnsan hakkı ihlali var ve bir vatandaş şikayet ediyor. Hükümetle, partiyle ilgisi yok" diyen Atalay, "Sadece birkaç gazeteci var, diğerleri polis ve diğer kesimlerden. Polis, emniyet boyutu var ve basın aracı olarak kullanılmış" şeklinde konuşuldu.

"Basın aracılığıyla suç işlenmesi diye bir özgürlük yok. Şikayet edildiği gibi bir suç varsa, adaletin yerini bulması esastır. Yargının vereceği kararı bekliyoruz" diyen ve CHP Sözcüsü Haluk Koç’u eleştiren Atalay’a, gazeteciler, 4 eski bakanla ilgili kurulan komisyonu, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarını ve çözüm sürecini sordular.

Demirtaş’ın 'dinleniyorum' iddiasıyla ilgili, "Bilgisi, belgesi varsa vermesi lazım. Son birkaç yılda önemli tedbirler aldık. Hukuki dinlemeleri ağır şartlara bağladık, yasal olmayanlara karşı cezaları artırdık. Hatta dinlemeler zorlaştı diye şikayetler edildi. Konuyu bilmediğim için fazla bir şey söyleyemeyeceğim ama endişeleri varsa, yasal yollardan bildirmeleri gerekir" diyen Atalay, diğer konularda da şunları söyledi:

CHP
"CHP Sözücü Haluk Koç’a, paralel yapının sözcülüğünü yapıyor demiştim, alınmış. Alınmasına memnun oldum. CHP’nin bu durumlara düşmesini isyemiyoruz, onun içn söylüyoruz. Torpil konusu üzerinde duruyorlar, ihbar hattı kurmuşlar. Anamuhalefet partisi ülkenin geleceğiyle ilgili konular üzerinde dursa daha iyi olur. Kılıçdaroğlu ile ilgili, SGK’da genel başkan olduğu dönem şaibeli bir dönemdir. Akrabalar falan... Oralara girerse hem belediyeleri hem de genel başkanları olarak zararlı çıkarlar..."

4 ESKİ BAKAN
(4 eski bakanla ilgili kurulan komisyon, son toplantısını Pazartesi günü yapacak ve Yüce Divan için oylama olacak. Dünkü MYK’da, nasıl bir tutum takınılacağı gündeme gedi mi?) "MYK gündemine gelmedi konu. Biz de komisyonun kararını bekliyoruz..."

ÇÖZÜM SÜRECİ
(Yalçın Akdoğan’ın ‘çözüm sürecinde nihai çözüme seçimlerden önce ulaşılacağı’ yönündeki açıklamaları) "Ben çok önceden beri takvim vermemeye gayret ederim. Ama şunu söyleyebilirim, hükümetin ve ilgili kurumların çalışmaları olumlu şekilde devam ediyor. Hükümetten aldığımız bilgiler bu şekilde..."