Beverly Hills Çuvava

Walt Disney’in yeni komedisi “Beverly Hills Çuvava”da, Türkçe seslendirilmiş kopyalarıyla Türkiye sinemalarında gösterilmeye başlandı.

20.04.2009 - 14:57

Beverly Hills Çuvava

Home Alone 3, Never Been Kissed, Big Momma’s House, Scooby-Doo gibi komedi filmlerinin yönetmeni Raja Gosnell’in yönettiği ve Piper Perabo, Manolo Cardona, Eugenio Derbez ile Jamie Lee Curtis’in oynadığı Beverly Hills Çuvava (Beverly Hills Chihuahua) adlı filmde Chloe, elmas tasmalı şımarık bir Beverly Hills Çuvava dişi köpeğidir. Lüks yaşam stilinin tadını çıkarırken çevresinde dolanan ve onun için çıldıran Papi adlı erkek Çuvava’nın farkında bile değil gibidir.


Ancak sahibesinin yeğeni Rachel tarafından Meksika’ya götürülünce orada kaybolur. Ülkesine geri dönmeye çalışırken yanında sadece eski bir polis köpeği olan Delgado vardır. Chloe’nin kaybolduğunu duyan Papi, hemen yollara düşer. Gerçek aşkını kurtarmak için çıktığı bu yolculuğunda üç köpek, iki insan (Piper Perabo ile Manolo Cardona), bir fare ve sinirli bir iguana ile güçbirliği yapacaktır.

Kendimizi bulmak, olduğumuz gibi davranmak ve kökenlerimizin ne olduğunu bilmek gibi kavramlar üzerine pozitif mesajlarla yüklü filmin başrollerinde şu oyuncular kamera karşısına geçti:

Filmdeki hayvanları başlıcalarını İngilizce seslendirmelerini ise şu aktörler üstlendi:

Ancak filmin gerçek starları mükemmel eğitimli ve çok sevimli köpekler oldular. Sayıları 200’den fazla olan ve çeşitli ülkelerden getirilen bu köpekler arasında Dobermanlar, Alman çoban köpekleri, Çuvavalar, kaniş köpekleri, küçük buldoglar, bir Fransız buldogu, bir St. Bernard, bir Labrador ve bir Dachshund vardı. Filmdeki köpek karakterlerin bir kısmı Los Angeles ve Meksika’daki sığınaklardan kurtarılırken bir kısmını da tecrübeli Hollywood köpekleri oynadı.

Walt Disney Pictures’ın sunduğu Mandeville Films yapımı “Beverly Hills Çuvava”nın yönetmenliğini, “Yours, Mine and Ours”, “Scooby-Doo” ve “Never Been Kissed” gibi filmlerden tanıdığımız Raja Gosnell üstlendi. Senaryosunu, Analisa LaBianco ile Jeff Bushell yazdı. Yapımcılığını David Hoberman, John Jacobs ve Todd Lieberman gerçekleştirdi.

Filmin konusu:
Şımartılmış dişi bir köpek olan Chloe’nin macerası, onun güzel ve sevgi dolu sahibesi Vivian’ın bir iş seyahatine çıkmadan önce köpeğini bakması için yeğeni Rachel’a emanet etmesiyle başlar. Ancak oldukça sorumsuz bir kız olan Rachel’in karşısına Meksika’ya hafta sonu kaçamağı şansı çıkınca bu fırsatı kaçırmaz ve Chloe’yi de yanına aldığı gibi bu ülkenin yolunu tutar.

Ne var ki, beklenmiyen olaylar sonucunda Rachel, Chloe’yi Meksika’da kaybeder. Rachel, Chloe’yi bulabilmek için Vivian’ın arkadaşı Sam’den yardım ister. Böylece Sam ve köpeği Papi de arama çalışmalarına katılırlar. Aslında Papi, Chole’ye aşıktır ama, Chole’nin bu durumdan haberi bile yoktur. Öte yandan eve dönüş yolunda Chloe’ye aşık bir başka köpek olan Delgado yardım etmektedir.

Lüks bir yaşamı hak ettiğine, buna layık olduğuna inanan Chloe, hiç alışık olmadığı bir ortamda eve dönmeye çalışırken, filmin kötü köpek karakteri, acımasız doberman köpeği El Diablo, Chloe ve Delgado’nun izini sürmektedir.

Beverly Hills Çuvava / Beverly Hills Chihuahua
Yönetmen: Raja Gosnell
Oyuncular: Piper Perabo, Manolo Cardona, Eugenio Derbez, Jamie Lee Curtis, Alex Mendoza, Lombardo Boyar
Seslendirenler: Arzu Doğan, Gülen Karaman, Oya Prosçiler, Faruk Akgören, Mazlum Kiper, Barış Özgenç, Tülay Bekret, Almila Uluer, Nurhan Yılma, Sefa Zengin, Hakan Akın, Kerem Atabeyoğ
Senaryo: Analisa LaBianco, Jeffrey Bushell
Türü: Komedi-macera
Yapım: 2008 ABD yapımı
Süre: 91 dk.

Web Sitesi : http://adisney.go.com/disneyvideos/liveaction/beverlyhillschihuahua/

KAMERA ARKASI NOTLARI

• SEFALETTEN ZENGİNLİĞE
PAPİ için seçilen “Rusco” adı Çuvava, bir köpek barınağından kurtarıldı. Birds & Animals’dan hayvan eğitici/koordinatörü Mike Alexander, onun büyük kulaklarını ve hem anlamlı hem güzel yüz ifadesiyle eğitmenlerin dikkatini çektiğini ve Çuvava ile sokak köpeği kırması olmasının da yapımcıları cezbettiğini söylüyor. Dediğine göre bir süredir barınaktaymış. “İnternette resmini gördük ve barınağı aradık.” Alexander hemen barınağa gitti ancak o günlük barınağı kapatmışlardı. “Uzun zamandır öyle bir köpek arıyorduk. Onun için geceyi otoparkta geçirmeye hazırdım.” Neyse ki Alexander “Rusco”yu ertesi sabah alabildi. Rusco o zamandan bu yana eğiticisinin Los Angeles dışındaki 3 hektarlık çiftliğinde kendisine bir yuva bulmuş durumda. Bugünlerde yeni köpek kardeşleriyle mutlu bir hayat sürüyor ve bir sonraki büyük Hollywood rolünü bekliyor.

• SOKAK GÜZELİ
PAPİ’yi seslendiren George Lopez’in üç Çuvava’sı var fakat köpeklerinin PAPİ kadar büyüleyici olmadığını itiraf ediyor. “O, çoğu Çuvava’dan daha uzun boylu. Epey erkeksi bir Çuvava. Koştuğunda zıplıyor. Daha önce tavşan gibi zıplayarak koşan bir Çuvava görmedim. Çok romantik bir köpek fakat sokaklarda yaşamanın etkisini de taşıyor. PAPİ benim gibi değil. Bende sokakların izi var ancak romantik tarafım yok. O nedenle PAPİ’ye hayranım. Yüzünde çok etkileyici bir ifade var, o yüzün can bulmasını istedim.” Köpek karakterle ilgili o kadar çok şey yapmıştı ki, o köpeğin performansına layık olabilmek için daha üst düzey bir seslendirme yapmak zorundaydım. PAPİ Meksika’da o kadar çok çalışmıştı ki, sesimle onun oyunculuğunun altında kalmak istemedim. Piramitlerin etrafında ve Meksika sokaklarında koştu;göz yaşartıcı bir mücadele verdi. Böylece bu köpeğin büyük bir hayranı oldum. Ona sesimi verdim, şimdi de onunla tanışmak ve zaman geçirmek istiyorum.

• İNSAN DOĞASI
Yönetmen Raja Gosnell hayvanlarla çalışma konusunda deneyimliydi ancak dediğine göre BEVERLY HILLS ÇUVAVA çok farklı bir çalışmaydı. “Onların yolculuğu çok insansı ve karakterlerimizin çok insansı ihtiyaçları, arzuları ve hataları var. Konuşan köpeklerin olduğu bir film için çok insansı bir hikaye. İnsani duygulara ve insan ruhuna sahipler fakat abartıp onları Süper Köpek yapmamaya dikkat ettik. Bunlar gerçek köpekler ve gerçek köpeklerin yapabileceği hareketleri yapıyorlar.

• HER ŞEY GÖZLERDE SAKLI
Gosnell gerçek hayvanlarla çalışmanın büyük bir artı değer olduğunu kabul ediyor. “Hayvanlarda beni en çok etkileyen şey, gözlerinin arkasındaki ruhtur. Bilgisayar animasyonlarında karakterler dünyayı kutarabilir ve inanılmaz şeyler yapabilir ancak asla o ruhu beyazperdeye yansıtamazlar. Bence gerçek hayvanlarla çalışmanın en özel tarafı bu – orada öylece oturuyor olsalar bile bir ruhları var ve bunu gerçekten hissedebiliyorsunuz.”

• ZOR GÖREV
Mike Alexander, BEVERLY HİLLS ÇUVAVA’nın senaryosunu ilk okuduğunda ürktüğünü kabul ediyor. “Uzun zamandır okuduğum en iyi hayvan filmi senaryolarından biriydi. Son derece cesurdu. Her sayfa çevirişimde ‘filmdeki en zor kısım bu olmalı.’ diye düşünüyordum. Sonraki sayfada ‘Pekala, en zor kısım bu olmalı’ diyordum. Ve sonuna kadar böyle devam etti.”

• KÖPEKLİ KOREOGRAFİ
BEVERLY HILLS ÇUVAVA’nın insan yıldızı Piper Perabo rol arkadaşları köpeklerin karmaşık bir sette yapabildikleri karşısında çok etkilendi. “Bu köpekler son derece eğitimli ve belli zamanlaması olan özel şeyler yapıyorlar. İstenilen yere düşebiliyorlar, hareketleri için duraklayabiliyor, konuşacakları anı bekliyor ve biz konuştuğumuzda susuyorlar. Özellikle Steadicam çekimlerinin olduğu sahnelerde koreografi çok karmaşıktır. Bu yüzden bu kadar çok köpekle çalışmak büyük bir sabır sabır ister. Bizim her şeyi doğru yapmamız gerekiyor çünkü köpekler zaten doğru olanı yapıyor oluyor.”

• KALABALIK (KÖPEK) EVİ
Alexander, filmde görülen 200’ün üzerindeki hayvanı hazırlayan ve onlara bakan 60’tan fazla eğiticiye ulaşan çok uluslu bir ekibin başındaydı. 11 karakter için, filmdeki farklı ana karakterleri canlandırmak üzere sayıları bir ile 6 arasında değişen benzer görünümlü hayvanlar ve iki de eğitici bulunuyordu. Ayrıca Meksikalı Sokak Köpeklerini, Çuvava Ulusu Köpekleri, Beverly Hills Güzellik Merkezi köpekleri Polis Akademisi köpekleri ve buna ek olarak filmdeki -köpek olmayan- diğer hayvanları da canlandıracak hayvanların eğitilmesi gerekiyordu.

• GÖZ TEMASI
Hayvanları beyazperdede konuşturmak söz konusu olduğunda en önemli kısım ağız değil, gözlerdir. Yapımcılar en son teknoloji ürünü “çene değiştirme” görsel efektini kullanarak, köpek karakterlerin ağızlarını oynattılar ancak Alexander’ın altını çizdiği gibi göz teması ayrı bir konu. “Gözler böyle bir filmde çok önemli çünkü köpekler birbiriyle konuşuyor. İnsanların sohbet ederken birbirlerinin gözlerine bakması çok kolaydır. Ancak köpekler söz konusu olduğunda böyle basit şeyler son derece zor olabiliyor. Eğiticilerle farklı açılarda yoğun bir çalışma yapmak gerekiyor. Göz temasını sürekli olarak tekrar tekrar çalışıyoruz.”

• İLHAM VERİYORSUN
Senarist Jeff Buschel’a bu hikayeyi yazması için ilham veren “Yarı Çuvava, yarı mini pinçer ve çeyrek başka şeyler” olan beş yaşındaki melez bir kurtarma köpeği oldu. “Maggie sürekli olarak Latin Amerikalı bahçevanlara havlardı. Ben de ‘Vay, bahçevanlara mı havlıyorsun? Kendinden nefret eder gibisin. Sen Meksika köpeğisin.’ diye düşünürdüm. Kendi benliğinden tamamen kopuk, burnu havada, sürekli olarak sokak köpekleriyle alay eden ve sonunda sokaklarda tek başına kalan bir köpekle ilgili fikir böylece gelişti.

• KÖPEK DUBLÖRLER
Samson adındaki bir Alman kurt köpeği eski polis köpeği DELGADO’yu (seslendiren Andy Garcia) oynuyor, ancak böyle bir fiziksel rol için beş dublör gerekti. Yapımcıların elinde Samson’ın yorulma ihtimaline karşın beş benzer görünümlü Alman kurdu vardı. Alman kurtlarından ikisi, Los Angeles köpek barınaklarından kurtarıldı, biri Almanya’dan geldi ve diğerleri de Los Angeles’ta polis köpeği eğiticisinden.

• CİCİ KÖPEK, KÖTÜ KÖPEK
Kötü karakterli köpek EL DIABLO (seslendiren Edward James Olmos) aslında o kadar da kötü karakterli değildi. Hırlayan saldırgan dobermanı, Arad adında çok iyi yürekli bir köpek canlandırdı. Aslında bir koruma köpeği olan Arad o kadar canayakındı ki, setteki insanlar onun kötü karakterli köpeği canlandırdığına zor inandı.

• KORKMALISIN
BEVERLY HILLS ÇUVAVA’da, EL DIABLO’nun korku içindeki Çuvava CHLOE’ye işkence ettiği sahne, eğiticiler açısından en zor sahnelerden biriydi. Alexander bunu şöyle açıklıyor: “En büyük zorluklardan biri korkmadığı halde, korkuyor gibi görünmesini sağlamaktı. O ve doberman aslında çok iyi anlaşıyorlardı. Sahneyi küçük parçalara bölmemiz gerekti. Örneğin dobermana ayağını öne uzatmasını ve CHLOE’ye farklı yönlere koşmasını öğrettik. Bir ayağını yere koyduğunda, bu tarafa koşuyor, diğer ayağını yere koyduğunda, şu tarafa koşuyordu.”

• MAYO MU GİYİYORSUN YOKSA?
Kostüm tasarımcısı Fernández, BEVERLY HILLS ÇUVAVA’DA üç sosyete köpeğinin havuzbaşı dedikodusu yapmak ve güneşlenmek amacıyla malikaneye geldiği sahnedeki köpekleri giydirdikten sonra, portföyüne bir de köpek mayosunu ekledi. Fernández kaniş için 1920’lerden esinlenerek bir mayo, Yorkie için küçük bir bikini ve buldog için mayo tarzı giysileri özel olarak hazırladı.

• FARKLI KÜLTÜRLERDEN KADRO
BEVERLY HILLS ÇUVAVA’da uluslararası bir köpek oyuncu kadrosundan söz etmek mümkün. Kadroda yeni yüzler, Los Angeles ve Meksika’da barınaklarda bulunan köpekler ve bazı deneyimli Hollywood köpekleri yer alıyor. Yarısı İspanyolca anlıyor, yarısı da İngilizce.

• DAĞLARIN YERLİLERİ
Alexander’in belirttiği gibi filmde Meksika’daki sokak köpeklerini oynayan 40 köpekten oluşan ekip hem gerçek, hem de eğiticiler açısından özeldi. “Kendini Meksika’daki sokak köpeklerini kurtarmaya adamış birini bulduk ve dağlardaki bir tesiste 200 kadar köpeği vardı. İlk iki hafta boyunca onlara insanlara karşı dostça davranmayı – tasmayla nasıl yürüyeceklerini, nasıl ödül alacaklarını -öğrettik .Eğitimimiz olumlu pekiştirmeye dayanmakta. Eğiticilerin çoğu bu köpekleri o kadar sevdi ki, bazılarını evlat edinip Amerika’ya götürdü.”

• ATLATAMIYORUM
BEVERLY HİLLS ÇUVAVA’daki köpek aktörler için işe yarar ve güvenli aksesuarlar üretme süreci çok zaman alıyordu ve zorluyordu. Köpeklerin rahatı için en ufak ayrıntıyı bile gözetmek zorundaydık. Örneğin köpeklerden biri, sahte yılanlardan birinin ilk versiyonunu beğenmedi çünkü plastik çok sertti ve üzerinden atamıyordu. Boyu ve malzemesi son haline getirildiğinde, dekorcu şefi plastik yılanı, gerçek yılana benzeyecek şekilde boyadı.

• KÖPEKLER VE DİĞERLERİ
BEVERLY HILLS ÇUVAVA’da oynayan 200’ün üzerinde köpeğin yanısıra filmde ayrıca yılanlar, güvercinler, çakallar ve bir dağ aslanı gibi farklı hayvanlar da yer aldı. İki sanal hayvan (Sıçan Manuel ile İguana Chico)vardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...