Beyaz Saray’ın seçim tahminleri

Beyaz Saray’a göre AK Parti’nin oyları doyuma ulaştı ve seçim sonucunda 367 milletvekili çıkarma ihtimali çok düşük, CHP ise yükselişte.

27.05.2011 - 15:23

Beyaz Saray’ın seçim tahminleri

Beyaz Saray’dan üst düzey bir görevli 12 Haziran seçim sürecini ve ABD-Türkiye ilişkilerini Cumhuriyet Gazetesi’nden Leyla Tavşanoğlu'na değerlendirdi.

2003’e kıyasla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi olduğunu belirten yetkili,Türkiye’ye terörle mücadelesinde o kadar kaynak ayırmamıza rağmen AKP hükümetinin bakanlarından hiç yardımcı olmadığımız yolundaki sözleri işitmek en hafifinden söylemek gerekirse çok tuhaf." açıklamasını yaptı.

'AKP ARTIK MAĞDUR DEĞİL'
Beyaz Saray yetkilisinin AK Parti ekseninde seçim süreci için yaptığı değerlendirme ise şu şekilde: "2003’e kıyasla ilişkiler daha iyi. Ancak Başbakan Erdoğan artık eskisi gibi davranmıyor.Deyim yerindeyse kendine güveni çok büyük boyutlara ulaşmış görünüyor.

Önünüzde bir genel seçim var. Bu seçimler 2002 ve 2007 seçimlerinden çok daha farklı. Çünkü Başbakan Erdoğan ve AKP 2002 ve 2007 seçimlerine kendilerinin sürekli mağdur edildiği söylemiyle girmişti. Ama artık mağdur değiller. Türkiye’de bütün kurumları kontrolleri altına aldıklarına göre hâlâ nasıl mağdur olduklarını iddia edebilirler? O nedenle 12 Haziran seçimleri eskilerden çok daha farklı olacak."

'MHP BARAJI GEÇER, AK PARTİ 367 MİLLETVEKİLİ ÇIKARAMAZ'
MHP’nin baraj sorunu olmayacağını söyleyen yetkili Kemal Kılıçdaroğlu’nun iyi işler yaptığını vurgulayarak açıklamasına şöyle devam etti:

"Öncelikle, AKP, hedefi olan 367 milletvekili çıkaramayacak gibi görünüyor. Çünkü AKP’nin oy oranı doyuma ulaştı. Alabilecekleri tavan oran 2009 yerel yönetim seçimlerindeki yüzde 38’dir. Yine birinci parti çıkacaklarını tahmin ediyorum. Buna karşılık CHP giderek yükselişte görünüyor. Şu anda yüzde 25-30 bandında olduklarını tahmin ediyorum.

Ama seçimler yaklaştıkça bu oran daha netleşecektir. CHP’nin yeni lideri iyi işler yapıyor. Washington’a gelen parti heyeti de burada bir hayli sempati topladı. Öte yandan MHP’nin de bir baraj sorunu olduğunu düşünmüyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...