Beyazperdeyi hayaletler bastı

Hayaletler her ne kadar korku filmleriyle anılsa da bu hafta gösterime giren 'Hayalet Sevgililerim'de olduğu gibi sık sık komedilerde de karşımıza çıkıyor.

24.07.2009 - 17:06

Beyazperdeyi hayaletler bastı

Genellikle korku ve gerilim filmleri için önemli bir unsur olan hayaletlere dram ve komedi türlerinde de rastlıyoruz.

Bu hafta gösterime giren romantik komedi 'Hayalet Sevgililerim'de 'kadınlarla gönül eğlendiren' Connor Mead'i bir gün eski sevgililerinin ve amcasının hayaleti ziyaret eder. Tıpkı daha önce de beyazperdeye konuk olan diğer komik hayaletler gibi...

Sevimli Hayalet/ Casper
Bir hayalet olmasından dolayı etrafındaki bütün canlıların ondan korktuğu Casper'ın bu sebeple hiç arkadaşı yoktur. Ama yine de diğer hayaletlerin, özellikle amcalarının aksine insanları korkutmak yerine onlara yardım eder.

Çizgi karakter olarak yaratılan 'Casper' 1995 yılında sinemaya da aktarıldı. Brad Silberling'in yönettiği filmde Bill Pullman ve Christian Ricci başroldeydi.

Televizyon ve sinema tarihinin 'en tatlı' hayaleti olan Casper Türkiye'de de 1980'li yıllarda TRT1'de daha sonra da özel kanallarda yayınlandı.

Hayalet Avcıları/ Ghostbusters
80'lerin en önemli filmlerinden 'Hayalet Avcıları'nın ilki 1984'de çekildi. Ivan Reitman'ın yönettiği filmde Bill Murray, Dan Akyroyd, Sigourney Weaver ve Harold Ramis gibi önemli oyuncular yer aldı.

Birçok komedi filminin öncüsü olan 'Hayalet Avcıları'nda şaşkın dört öğretmen üniveristedeki işlerini kaybederler ve para kazanmak için evlere musallat olan hayaletleri temizlemeye karar verirler.

Müziğiyle, afişiyle, oyuncaklarıyla bir döneme damga vuran 'Hayalet Avcıları'nın ikincisi de aynı ekiple 1989'da çekildi.

Sevimli Hayaletler/ The Frightener's
Dünya ile öbür taraf arasında arada kalmış ruhları görebilen özel bir dedektif Frank Bannister, bu tip hayaletlerden ikisini ayarlayıp kendi çapında dolandırıcılık işleriyle uğraşmaktadır.

Ama çalıştığı kasabadaki beklenmedik ölümler onun bir takım garip olaylara karışmasına yol açar. Sebebi açıklanmayan bir dizi ölüm ve esrarengiz olaylar frank'in başını iyice belaya sokar.

Komedi, gerilim ve macerayı çok iyi harmanlayan filmin başrolünde Michael J. Fox var. Filmin yönetmeni ise 'Yüzüklerin Efendisi'yle tanınan Peter Jackson.

Hayalet Şehir/ Ghost Town
Yakınları tarafından çok sevilen Bertram Pincus günün birinde ölür. Ama Pincus'un bu ölüm durumu sadece yedi dakika sürer. Yedi dakikalık bu aradan sonra hayatına geri dönen Pincus'un artık tüm hayaletleri ve daha önce ölen herkesi görebilme gibi bir yeteneği vardır.

Ancak bu yetenek ona fayda değil zarar getirmeye başlar çünkü tüm ölüler Pincus'dan bir şeyler talep etmeye başlamıştır. Bu durum onu ölülerle hayattakiler arasında komik bir elçi haline getirmeye başlar.

Usta senarist David Koepp'in yazdığı filmde başrollerde Greg Kinnear, Téa Leoni, Ricky Gervais var.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...