Beyin göçüne 'dur' diyorlar

Dizayn Grup'un uzun soluklu kampanyasının altıncısı başladı. Hedef yurtdışında çalışan başarılı Türk bilim ve teknoloji insanlarını ülkeye geri döndürmek.

26.04.2010 - 14:21

Beyin göçüne 'dur' diyorlar

Genellikle Türkiye’den Batıya yönelik olan beyin göçünü tersine çevirmeye odaklı kampanya Dizayn Grup desteğiyle başlatıldı. ABD’de ve Kanada’da yaşayan iki Türk bilim insanı, Türkiye’ye yerleşerek çalışmalatını burada sürdürecek.

“Beyin Göçüne Karşı Beyin Gücünü Teşvik Ediyoruz” kampanyasının altıncısının startını veren Dizayn Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, sadece teknolojilerini kendi geliştiren ülkelerin bağımsız olabileceğinin altını çizdi.

Geçmiş kampanyalar da destek verilen bazı önemli projeler hakkında bilgi veren Mirmahmutoğulları gerçekleştirilen beş kampanyaya katılan yüzlerce proje ışığında ‘Türkiye’nin Beyin Gücü Haritası’nı çıkardıklarını söyledi. Bu haritanın Türkiye’nin bölgesel olarak hem eğitim hem de bilimsel üretim değerleri hakkında bilgi verdiğini hatırlatan Mirmahmutoğulları, ”Kampanyaya katılan projeleri konularında uzman, seçkin üniversite öğretim üyeleri ve grubumuzun uzman teknik kadrosu tarafından değerlendirilerek, ilk beş kampanyada olduğu gibi, proje, buluş ve yeni fikirlere destek sağlayarak endüstriyel ürün haline dönüştürülmelerine imkân vereceğiz” dedi.

Ykampanya esasen yenilenebilir enerji, bölgesel ısıtma ve soğutma, akışkanların ekonomik olarak transferi, tıp teknolojileri, absorbsiyonlu soğutma, plastik ekstrüzyon teknikleri, plastik birleştirme yöntemleri, sıcaklık ve basınca dayanıklı kombozit boru çeşitleri ile ileri tarım teknolojileri konularına yoğunlaşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...