Beyoğlu’nda Obama’ya protesto

İstanbul Beyoğlu'nda toplanan iki ayrı grup, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'ye yaptığı ziyareti protesto etti. Çeşitli sloganlar atan göstericiler, Obama’nın posterine ayakkabı fırlattı.

Anadolu Ajansı 07.04.2009 - 15:21

Beyoğlu’nda Obama’ya protesto

Galatasaray Lisesi önünde toplanan bazı siyasi parti ve sendika üyelerinin de aralarında bulunduğu grup, slogan atarak Taksim Tramvay Durağı'na kadar yürüdü.

Burada grup adına yapılan açıklamada, ''Obama da ABD Başkanlık koltuğuna oturduğundan itibaren akıtılan her damla kandan sorumludur. Çünkü Obama, işgalci, işkenceci, katliamcı ve dünyayı sömüren emperyalist bir devletin başkanıdır. Bu topraklara ayak basan her 'Yankee' bizim 'Defolun' sloganlarımızı duyacaktır'' denildi.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi başka bir grup da Galatasaray Lisesi önünde toplanarak, Taksim Tramvay Durağı'na kadar slogan atarak yürüdü.

Burada grup adına yapılan açıklamada, ''Obama'ya ne verilecek üssümüz, ne de gönderilecek askerimiz vardır. Afganistan'da ABD çıkarları uğruna şehit olacak tek bir Türk askeri yoktur'' ifadesi kullanıldı.

Grup, basın açıklamasının ardından Obama'nın posterine ayakkabı fırlattı.

Her 2 grup eylemin ardından, polisin yoğun güvenlik önlemleri altında dağıldı.

Bu arada, Obama'nın Tophane-i Amire binasında bulunduğu sırada, caddeye pankart asmak isteyen 4 kişi gözaltına alındı. Karaköy Polis Merkezine götürülen bu kişiler, daha sonra serbest bırakıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...