NTV

Beyoğlu'nda polis dayağı iddiası

Türkiye

Beyoğlu’nda bir kavgaya karışan üç gencin polisler tarafından darp edildiği, gençlerden birinin beyin kanaması geçirdiği iddia edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi 9 kişi, “Beyoğlu’nda işkenceye son” yazılı pankart açtı.

Grup adına bir açıklama yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, 7 Haziran'da saat 01.00 sıralarında kavgaya karışan Murat Şalcı, Mervan Kurt ve Ahmet Usal'a güven timleri tarafından müdahale edildiğini söyledi.

Ümit Efe, Murat Şalcı’nın yediği dayak nedeniyle beyin kanaması geçirdiğini söyledi.

Efe, polisler tarafından darp edildiğini söylediği Ahmet Usal’ın da emniyet binasında da işkenceye varan uygulamalara maruz kaldığını öne sürdü.

Murat Şalcı’nın götürüldüğü Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde polis tehdidiyle yeterli bir muayeneye tabi tutulmadığını da savunan Ümit Efe, ikinci muayenesinde beyin kanaması teşhisiyle hastaneye yatırıldığını söyledi.

Efe, “Emniyet kayıtlarında gençlerin polise küfür ederek saldırdığı, zor kullanılarak gözaltına alındıkları sırada Murat Şalcı'nın 'kafasını yere vurarak kendisine zarar verdiği' şeklinde yer aldı” dedi.

Efe, “Beyoğlu halen Türkiye’de en yoğun işkence ve insanlık dışı muamelenin uygulandığı bir alandır. Bu bölgeye acilen el atılması; işkencenin, keyfiliğin üzerine gidilmesi zorunluluk haline almıştır" diye konuştu.

AVUKAT TAMER: ÇIĞLIK SESLERİ DUYDUM
İHD avukatı Fazıl Ahmet Tamer ise dün taburcu edilen Murat Şalcı’nın 4 ay boyunca gözetim altında tutulacağını söyledi.

Tamer, gece geldikleri Taksim Polis Merkezi Amirliği’nde çığlık sesleri duyduğunu da iddia etti.

Açıklamanın ardından gruptakiler “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” şeklinde sloganlar attı.