Beyoğlu’nda yeni bir sanat alanı: SALT

Garanti Bankası’nın İstiklal Caddesi’nde açtığı SALT Beyoğlu, sanatın üzerine keyifli bir yaşam alanı sunuyor.

28.07.2011 - 11:33

İstiklal Caddesi üzerinde Tünel’e doğru ilerlerken yolun sağında kalan ihtişamlı bir bina olan Siniossoglou Apartmanı’na yerleşmiş SALT. Altı katlı bu kültür merkezinden içeri girdiğiniz an sizi karşılayan alan Forum olarak adlandırılıyor. Ziyaretçilerin dinlenebilmesi için dekore edilmiş bu alanda günlük program bilgileri paylaşılıyor. Buradan üst katlara, sergi alanına ve mağazaya geçiş yapabiliyorsunuz. SALT ve sergilerle ilgili bilgi almak ve rahat gezmek için ceketinizi bırakabileceğiniz vestiyer de burada bulunuyor.

Biraz ilerledikten sonra sağda karanlık bir alan sizi karşılıyor. Dans, tiyatro performanslarının sergilendiği, film gösterimlerinin yapıldığı Açık Sinema’nın kırmızı rahat koltukları sayesinde etkinlikler sizi bekliyor. Zira haftanın neredeyse her günü mutlaka bir etkinlik mevcut.

Beyoğlu’nun en iyi kitabevlerinden olan Robinson Crusoe 389’un, SALT’ta yeni bir şubesi var. Ömer Ünal tarafından tasarlanan Mağaza, Türkiye ve yurt dışından güncel ve temel yayınların yanı sıra SALT’ın kitaplarıyla etkinlik ve sergilerde işbirliği yapılan kişilerin çalışmalarını da barındırıyor.

SALT’ın vakit geçirmekten büyük keyif alacağınız detaylarından biri de Kafe’si. Ali Selçuk ve şef Murat Bozok ortaklığında hizmet veren Kafe’nin menüsü, SALT Beyoğlu’ndaki sergilerden ilhamla oluşturuluyor ve düzenli aralıklarla yenileniyor.

Ve meşhur Bahçe... SALT’ın dördüncü katı, camla örtülü bir bahçeye dönüştürülmüş. Bahçe’nin hakkını verebilmek için mimar/sanatçı Fritz Haeg, uzun soluklu bir eğitim ve kültür programının başlangıcını yapacak yenilebilir bitkiler projesini gerçekleştirmekle görevlendirilmiş. Bahçe’de siz de yetişen meyve-sebzeleri görebilirsiniz.

SALT sadece bir sergi alanı değil aynı zamanda kafesinde yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz, kütüphanesinde sanat kitaplarını karıştırarak vakit geçirebileceğiniz ve terastaki bahçesinde meyve sebze tadabileceğiniz bir yaşam alanı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...