1944 yılında kurulan ve Beyoğlu'nun tarihi yapılarından Cercle d’orient (Serkildoryan) Binası içerisinde yer alan profiterolüyle ünlü İnci Pastanesi kapandı.

Serkildoryan kompleksinde restorasyon projesiyle ilgili İstanbul 8. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararını değerlendiren Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, "Tahliye kararının yerinde olduğuna" karar verdi.

Yargıtay’da tahliye kararını onanmasının ardından İnci Pastanesi'nin de hizmet verdiği tarihi binada bulunan işyerlerinin boşaltılmasına başlandı.

Yetkililer, bugün aralarında tarihi İnci Pastanesi'nin de bulunduğu son kiracıları çıkarmak için binaya geldi. Tebligatın kendilerine ulaşmadığını savunan esnaf ile yetkililer arasında arbede çıktı.

Kendilerine mahkeme kararının ulaşmadığını savunan işletme sahibi Musa Ateş, yetkilileri suçladı.

Ateş, "Bize öncesinde bir tebligat yapılıp, 'Şu güne kadar müsaadeniz var. Dükkanları boşaltın denilmedi' diye konuştu.

Pastane çalışanları ile görevliler arasında çıkan arbedeye müdahale eden polis, tarafları sakinleştirmeye çalıştı. İş yerindeki masa ve sandalyeler araçlara yüklenirken, pastanenin adı ile özdeşleşen profiteroller de halka dağıtıldı.

1944'TEN BERİ BEYOĞLU'NDA
İnci Pastanesi, 1944 yılında Luka Zigoris tarafından bugünkü yerinde, yani Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 124 numaralı tarihi binada kapılarını açtı. Profiterolü ile ünlü pastanenin bugünkü işletmecisi Musa Ateş, pastaneye ilk adımını 12 yaşında attı.

Musa Ateş, İnci'nin başka yerde hizmet vermeyeceğini söylemişti.