Bıçak parasına 12 yıl, ev eşyasına haciz yok

Adalet Bakanı yeni yargı reformunu açıkladı. 100'e yakın yeni düzenleme getiren paketin hedefi demokratikleşme, gözler uygulamada...

18.01.2012 - 10:07

Bıçak parasına 12 yıl, ev eşyasına haciz yok

2. Yargıyı Hızlandırma Paketi, Adalet bakanı Sadullah Ergin tarafından açıklandı. Paket, TCK, CMK, TMK ve İcra İflas Kanunu ile ilgili önemli değişiklikler hedefliyor.

80 maddelik paketin hedefi, AİHM standartlarında demokratikleşme ve yargının yükünü azaltma.

Kağıt üzerindeki gibi uygulanırsa değişikliklerle birlikte artık protestocu öğrencilerin uzun tutukluluk süreleri azalacak, ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmeyen bazı basın yayın suçlarında cezalandırma oranları düşecek.

Günlük hayatı ilgilendiren en çarpıcı başlıklar ise bıçak parası isteyen doktorlara verilen cezada artış, kaçak elektrik konusunda hapis cezası kalkıyor ve artık ev eşyalarına haciz yoluyla el konulamayacak.

İşte paketten satırbaşları:

- Örgüte üye olmadığı halde örgüt adına suç işleyenlerin cezaları yarı oranında düşürülecek.

- İzinsiz mitinge katılan, bildiri dağıtan, pankart açan üniversite öğrencilerine ceza ertelemesinden yararlanma yolu açılacak. Basit suçlardan üniversiteliler cezaevine girmeyecek.

- Molotofkokteyli patlayıcı değil silah olarak değerlendirilecek Molotofkokteyli atmanın cezası 8 yıldan 15 yıla çıkacak.

- Doktorun bıçak parası alması rüşvet sayılacak 1-2 yıllık hapis cezası 4-12 yıla çıkarılacak

- Özel yetkili mahkemelerde esas hakkında savunma için süre sınırlandırması kaldırılıyor.

- Basın yoluyla işlenen suçlarda yayın durdurma cezası kaldırılacak. Yayınlar üzerindeki toplatma kararı da kaldırılıyor.

Bu tür suçlarda üst sınırı 5 yıla kadar olan suçlar ertelenebilecek.

- Adli Tıp'a gönderilen hiç kimsenin eli kalemle işaretlenmeyecek.

- Ehliyetsiz ve alkollü araç kullananlara idari para cezası. Bu tür suçlara savcılık değil kaymakamlık bakacak.

- Adli kontrol uygulaması 3 yıldan 5 yıla çıkarılıyor.

- Kimse ömür boyu sabıkalı olmayacak. Fişleme kayıtları artık kişinin ölümüne kadar değil 5 yıl sonra silinecek.

- Doğal gaz ve boru hatlarına yönelik sabotaja dönük cezalar ağırlaştırıldı. Terör örgütü bağlantısı varsa boru hattına sabotaj suçuna verilecek ceza 5 yıldan 10 yıla yükseltiliyor.

- Elektrik hırsızlığında hapis kalkacak. Kaçak elektrik kullanımı şikayete bağlı suç olarak düzenlendi. Elektrik borcu ödenince dava düşecek. Mevcut uygulamada, elektrik borcu ödense bile 2-5 yılla açılan dava devam ediyordu. Böyle olunca TEDAŞ borç tahsilatı da yapamıyordu.

- Borçlarından dolayı icra takibine uğrayan vatandaşların ev eşyalarına el konulamayacak

- Başta KOBİ’ler olmak üzere işletmelerin üretim araçlarına el konulmayacak. Bir işletmenin üretimini sürdürebilmesi için zorunlu olan araçlara icra yoluyla haciz getirilemeyecek. Bu davalardan kaynaklı iş yükü de azalacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...