TÜSİAD Başkanı Bilecik: Bilgi iletişim teknolojide pozisyon açığı olacak

Gelecekte tüm işlerin dijital beceri gerektireceğini dile getiren TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, “2020 yılında bilgi iletişim teknolojileri alanında çok ciddi pozisyon açığı olabileceği öngörülüyor” dedi.

Anadolu Ajansı 20.03.2018 - 11:15

20180305_2_29050630_31347936.jpg

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik, Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink) tarafından düzenlenen Tink Talks Dijital Zeka (DQ) Konferansı'nda yaptığı konuşmada, teknolojinin toplumsal ve ekonomik etkisinin giderek ivme kazanmasıyla birlikte hayata etkilerinin de gün geçtikçe arttığını söyledi.

“DİJİTAL ZEKA”NIN ÖNEMİ

Yakın gelecekte dijital zeka üzerine daha fazla konuşulacağını ifade eden Bilecik, şöyle devam etti: "Özellikle çocuklarımızın online ve offline hayatlar arasında bir denge kurabilmeleri ve yeni çağa ayak uydurabilmeleri için dijital zekalarını geliştirmeleri, günümüzün belli başlı konuları arasındadır. Ama sadece çocuklar değil, bizler de günde ortalama 7 saatimizi ekran başında geçiriyoruz. Dolayısıyla dijital zeka, iş dünyası için de önem taşıyor ve dijital dünyada zaman kaybı olmadan üretim yapabilmeyi, teknolojiyi fonksiyonel olarak hayatımıza dahil edebilmeyi de ifade ediyor.

Şimdiden hayatımızın bu kadar içinde olan teknolojinin, çok yakın bir gelecekte bütün dünyayı daha birçok yönden etkileyeceği kesin. Sadece bilim, teknoloji ve ekonomi açısından değil, hukuk, etik, siyaset ve küresel dengeler açısından da birçok etkisi olacak."

BİLECİK: ÜLKE OLARAK İLERLEMEK İÇİN İYİ PLANIMIZ OLMALI

Bilecik, ekonomik, toplumsal ve kültürel kalkınmayı hızlandıran en önemli faktörün eğitim olduğunu vurgulayarak, bir ülkenin ihtiyacı olan verimli ve nitelikli iş gücüne ancak eğitimle ulaşılabileceğini, artık güçlü olmanın yolunun bilgiyi kullanmaktan ve üretmekten geçtiğini söyledi.

Yenilikçiliğin temelinin nitelikli insan gücü olduğuna işaret eden Bilecik, şunları kaydetti: "Artık rekabette en büyük fark yaratan faktör, ülkelerin teknolojilerini kendilerinin üretmesi ve bunu sağlayacak insan kaynağı altyapısını güçlendirmesidir. Ülke olarak ilerlemek için iyi bir planımızın olması şart. Bu planın aciliyetini, global veriler açık açık gösteriyor. Avrupa Komisyonu verileri, gelecekte tüm işlerin dijital beceriler gerektireceğini ve 2020 yılında, bilgi iletişim teknolojileri alanında çok ciddi pozisyon açığı olabileceğini öngörüyor."

“YENİ NESİLLERİ HAZIRLAMAK DURUMUNDAYIZ”

Erol Bilecik, bir ülkenin gücü ve büyüklüğünün, nüfusun çokluğuyla değil, eğitimli kişilerin sayısıyla ölçüldüğünü kaydetti.

Yakın gelecekte meslek ve iş alanlarının köklü bir değişime uğrayacağını belirten Bilecik, "Yeni nesilleri henüz adını bilmediğimiz, teknoloji içeriği yüksek işler için ve bugünden öngöremediğimiz problemleri çözmek için hazırlamak durumundayız" ifadesini kullandı.

Bilecik, bugünkü teknoloji uygulamalarının bile 5 yıl sonra tarihe karışacağını, insanların mezuniyetten emekliliğe kadar bilgi ve becerisini tazelemeye, güncellemeye ve çeşitlendirmeye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

ULTAV: KİM VERİ OKYANUSUNDA DAHA DERİNE İNİYORSA...

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Yönetim Kurulu Başkanı ve Vestel Ventures İcra Kurulu Üyesi Cengiz Ultav da teknolojinin bütün sektörlere çözümler sunarak kökten değişiklikler getirdiğini söyledi.

Büyük verinin dünyada depolanmış durumda yok olmadan bulunduğunu kaydeden Ultav, "Kim bu büyük veri okyanusunda daha derine inip insana dokunan çözümler geliştirebilirse o başarılı olacak" dedi.

Ultav, yeni tasarım paradigmasının insana dokunma üzerine kurulu olduğunu, gençlerin insana dokunan tasarımları daha iyi yapabildiğini ifade etti.

Dünyada paylaşım ekonomisinin önem kazandığını dile getiren Ultav, otomobil satmak yerine Uber gibi insanlara ulaştırma hizmeti veren uygulamaların yaygınlaştığını anlattı.

DERELİ: TEKNOLOJİNİN ESİRİ DEĞİL, TEKNOLOJİYE HÜKMEDEN NESİL

Tink Kurucusu Zeynep Dereli de dünyada eğitiminin Endüstri 4.0 ile beraber çok hızlı değiştiğini ifade ederek, çağa ayak uydurarak gelecek nesillerin yetiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Toplumların sermayesinin yetişmiş insan gücü olduğuna işaret eden Dereli, "Okullara ve eğitim sistemine büyük görevler düşüyor. Öğrencilere dijital dünyada güvenli şekilde var olmalarını öğretmemiz gerekiyor. Siber güvenlik çok önemli. Bazı dijital oyunlar yüzünden hayatını kaybeden çocuklar oldu. Yeni nesil dijital dünyada doğdu. Ortalama 7 saatini dijital dünyada geçiriyor. Teknolojinin esiri değil, teknolojiye hükmeden nesiller yetiştirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

CANAN: AİLESİNİN DESTEĞİNİ ALAN GİRİŞİMCİLER DAHA BAŞARILI

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Girişim Bankacılığı Satış ve Pazarlama Müdürü Fatih Canan da hayata geçirdikleri girişim evlerinde girişimcilere danışmanlık ve mentorluk hizmeti verdiklerini belirterek, ailesinin desteğini alan girişimcilerin yüzde 30 daha başarılı olduğunu kaydetti.

YALGIN: DRONE PİLOTLUĞU İÇİN 100 BİNDEN FAZLA İSTİHDAM

Vodafone Yetenek ve Yetkinlik Geliştirme Direktörü Hande Yalgın ise teknolojinin yeni meslekleri de ortaya çıkardığını ifade ederek, drone pilotluğu yapmak için dünyada 2025'e kadar 100 binden fazla istihdam sağlanacağını kaydetti.

MURAT ÖZYEĞİN'DEN GİRİŞİMCİLİK TÜYOLARI (GİRİŞİMCİ MİYİZ, GİRİŞKEN MİYİZ?)

Sayfa Yükleniyor...