Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden alınan bilgiye göre, saat 19.09'da meydana gelen 4,7 büyüklüğündeki hafif şiddetli depremin merkez üssü Bilecik'in Bozüyük ilçesi olarak belirlendi.

Deprem, vatandaşlar arasında korku ve endişeye yol açtı. Yerin 7 kilometre altında meydana geldiği belirlenen depremi hisseden vatandaşlar ev ve iş yerlerinden sokağa çıktı.

Bu arada Bilecik'in Pazaryeri ilçesi ile merkeze bağlı Yarhisar köyünde 2,7 ve 3,1 büyüklüklerinde iki artçı sarsıntı oldu.

Öte yandan Bilecik kent merkezindeki bir apartmanın çatı istinat duvarı sarsıntıdan dolayı yan tarafındaki boş arsaya devrildi. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.

Deprem Marmara'da ve çevre illerde de hissedildi.

'ENDİŞE EDİLECEK BİR DURUM YOK'
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Bilecik'in Bozüyük ilçesi Yarhisar mevkisinde saat 19.09'da meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki depremi ''hafif şiddette'' bir deprem olarak nitelendirerek, depremin Bilecik ve yakın çevresinde kuvvetlice hissedildiğini ifade etti.

Dr. Kalafat, depremin hemen sonrasında 2.0, 2.5 ve 2.8 büyüklüğünde 3 artçı deprem meydana geldiğini, bu depremlerin İstanbul'da da hissedildiğini belirterek, ''Depreme neden olan kırık küçük, tali bir kırık olup şu an için endişe edilecek bir durum söz konusu değildir'' diye konuştu.

'İSTANBUL'U TETİKLEMEZ'
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan da Bozüyük'te meydana gelen depremin çevre illerde de hissedildiğini belirterek, Bilecik'ten 2 fay kırığı geçtiğini, bölgede yaşanan depremlerin sebebinin bu iki fay kırığı olduğunu, depremin bu 2 fay kırığından biri olan ve doğu-batı doğrultusunda uzanan Kuzey Anadolu kırığında meydana geldiğini söyledi.

Prof. Dr. Ercan, Bilecik'in, Türkiye'nin deprem bakımından en güvenli illerinden biri olduğunu, şehrin tarihi boyunca yaşadığı en büyük deprem şiddetinin 5.7 olduğunu hatırlattı.

Ercan, deprem sonucunda baca düşmesi, duvar çatlaması gibi küçük tahribatlar dışında büyük yıkım beklenmediğini, depremin İstanbul'u tetiklemesinin söz konusu olmayacağını kaydetti.