Bilet paraları geri ödenecek mi?

Micheal Jackson’ın vermesi planlanan 50 konserin organizatörleri, satılan 800 bin biletin paralarını iade sözü verdiler.  Ancak nasıl ve ne zaman sorusu cevaplanmadı.

30.06.2009 - 16:18

Bilet paraları geri ödenecek mi?

Micheal Jackson, Londra’da vereceği 50 konserlemüzik dünyasına geri dönmeyi hadefliyordu. Tüm dünyada büyük yankı bulan geri dönüşün biletleri Mart ayından itibaren satışa sunuldu.

800 bine yakın bilet satan, konserlerin organizatörü AEG Live, Jacklson’in beklenmeyen ölümü sonrasında biletlerin parasının nasıl iade edileceği sorunuyla karşı karşıya kaldı.

75 sterlinden başlayıp 1000 sterline kadar fiyat biçilen biletlerden, şimdiye kadar satılanların toplam değerinin 300 milyon sterlin civarında olduğu belirtiliyor. AEG Live, bilet satın alanların paralarının tamamını geri alacaklarını açıkladı ancak yapılan açıklamada bunun ne zaman ve ne şekilde yapılacağına değinilmedi.

Diğer taraftan, bilet satışı yapan resmi internet siteleri Ticketmasteer ve Viagogo, paraların geri ödenmesini garanti edemeyeceklerini açıkladılar. Biletleri resmi olmayan internet sitelerinden satın alanlara ise paralarını geri almalarını beklememeleri söyleniyor.

MALİYET DÜŞÜNÜLENDEN ÇOK
Konserlerin iptalinin AEG Live’e maliyeti sadece satılan bilet paralarını geri ödenmesi ile sınırlı değil. AEG Live, Jackson’a konserler öncesi 7 milyon sterlin avans vermiş ve tanıtım için de 14 milyon sterlin harcamıştı. Bazı kaynakalr, şirketin Jackson’ın ödemesi gereken 1.4 milyon sterlinlik vergiyi de üstlendiğini belirtiyor.

Konserlerin Londra'daki dev O2 Arena'da verilmesi planlanıyordu. Konserlerin Londra'daki dev O2 Arena'da verilmesi planlanıyordu.

Tüm bu masraflara ek olarak, konserlerin yapılacağı O2 Arena’ya ödenen kira da şirketin eksi hanesine yazılacak gibi görünüyor. Dev organizasyonlara ev sahipliği yapan O2’de, iptal edilen konserlere alternatif organizasyonlar düzenlemek için yeterli zaman bulunmuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...