Bilge katliamına rekor ceza talebi

Mardin Bilge Köyü'ndeki katliamı gerçekleştiren 9 sanık hakkında, her cinayet için birer kez olmak üzere ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istendi. 18 yaşından küçük iki zanlı için ise, 1120 yıl hapis cezası isteniyor.

Haberler - NTV Haber 09.06.2009 - 18:14

Bilge katliamına rekor ceza talebi

Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından, Bilge katliamıyla ilgili yürütülen soruşturma tamamlanarak, dava açıldı. Savcılığın hazırladığı iddianamede, rekor cezalar istendi.

İddianamede 9 zanlı hakkında, tasarlayarak, canavarca hisle adam öldürme iddiasıyla, her öldürülen kişi için birer kez olmak üzere toplam 44'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Savcı, aynı sanıklar için ayrıca, 10 kişiyi yaralamak suçundan 216'ar yıla kadar hapis, ateşli silahlar yasasına muhalefetten de 3'er yıl hapis cezası talebinde bulundu.

Katliamın iki çocuk sanığı ise ayrı bir mahkemede yargılanacak. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak olan iki sanık 18 yaşından küçük oldukları için yetişkinlerin yarı oranında, yani 1120 yıl hapsi istendi.

Sanıkların katliamda devletin verdiği silahları kullandıklarına dikkat çekilen iddianamede, zanlı Abdulhakim Çelebi'ye verilecek cezanın arttırılması talebinde bulunuldu.

Şüphelilerin önümüzdeki günlerde Mardin'de hakim karşısına çıkması bekleniyor. Ancak adliye kaynakları, güvenlik gerekçesiyle davanın başka bir kentte görülebileceğini belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...