Bilgisayar faresi 40 yaşında

Hareket ettiği alanı bir koordinat sistemi olarak tanımlayıp imlecin ekran üzerinde X-Y pozisyonlama yöntemiyle hareket ettiren ilk bilgisayar faresi bugün 40 yaşında.

Haberler 18.12.2008 - 20:08

Bilgisayar faresi 40 yaşında

İskandinav kökenli ABD’li mucit Dr. Douglas C. Engelbart tarafından bilgisayarın alışılmışın dışında kullanılabileceğini göstermek amacıyla geliştirilen ilk fare, 9 Aralık 1968 tarihinde tanıtılmıştı. 30 Haziran 1925 doğumlu mucitin 40 yılı aşkın vizyonu, günümüz bilgisayarlarının vazgeçilmezi haline geldi.

Tahtadan yapılmış olan ilk farenin tek düğmesi vardı. İki farklı tekerlek ile koordinat düzlemindeki hareketleri algılayan cihaza “fare” ismi, arka tarafından uzanan kablonun kuyruğa benzemesi nedeniyle verilmişti. Günümüzde farelerin kabloları, ilk örneğinin aksine cihazın arkasında değil önünde bulunuyor.Farenin babası Douglas Engelbart, ilk fikri 1960 yılında ortaya atmıştı. Ekranın bir koordinat düzlemi olarak kullanılarak giriş alanları içinde dolaşmayı kolaylaştırabileceğini söyleyen Engelbart, bu fikirle 1964 yılına gelindiğinde California’da bulunan Stanford Araştırma Enstitü’nde ilk prototipi geliştiren ekibi yönetti.

Prototip 1968 tarihinde San Fransisco’da düzenlenen Fall Joint Computer Conference’da 90 dakikalık bir gösteriyle “görüntü cihazları için x-y konum gösterici” olarak tanıtıldı.

Ancak, ürünün ticari amaçla kullanılması için 80’lere kadar beklemek gerekti. Fareyle donatılmış ilk ticari ürün, 1981 yılında Xerox Star oldu. 1984 yılında teknolojiyi satın alan Apple Computers, ”1984, George Orwell’in 1984’ü gibi olmayacak” sloganıyla o yıl içinde piyasaya sürdüğü “Apple Macintosh” ile farenin popüler olmasını sağladı.

Apple’ın bir giriş aracı olarak kullanmaya başladığı günden beri, fareler bilgisayarların vazgeçilmez bir parçası oldu. Fareden alınan ilhamla çoklu dokunma hissedebilen iz yüzeyleri (track pad), dokunmatik arayüzler, iz topları (track ball), ve Nintendo Wii’de kullanılan jiroskopik iz takip birimleri geliştirildi.

Sayfa Yükleniyor...